fbpx

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny na finiszu. W sobotę przedostatni koncert!

Letni Jurajski Festiwal Muzyczny zbliża się ku końcowi. Na przedostatni koncert częstochowscy filharmonicy zapraszają 21 sierpnia do Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

W tym roku Filharmonia Częstochowska wprowadziła do swojego programu nowość w postaci Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego. – Pomysł zrodził się z potrzeby kontaktu z publicznością (po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi) oraz chęci połączenia różnorodnych w charakterze propozycji muzycznych w wykonaniu filharmonijnych zespołów kameralnych oraz Orkiestry i Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” z wrażeniami turystyczno–krajoznawczymi – zaznaczał dyrektor instytucji Adam Klocek.

Dotychczas odbyło się już osiem koncertów

Imprezę zainaugurowano 26 czerwca na Starym Rynku w Częstochowie „Koncertem w 100-lecie Trzeciego Powstania Śląskiego” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka oraz z udziałem Juliusza Sętowskiego, którzy przybliżył zgromadzonym temat udziału częstochowian w Powstaniach Śląskich.

Drugi przystanek na trasie festiwalu znajdował się już na turystycznym szlaku w Podlesicach, w miejscu kultowym dla wspinaczy, czyli Trafo Base Camp. Tam 3 lipca utworami Astora Piazzolli zachwycili słuchaczy Siergiej Wowkotrub, Alicja Miruk-Mirska, Tomasz Ptak, Adam Klocek, Jan Kołacki oraz Klaudiusz Baran.

Z kolei 10 lipca artyści zawitali do jurajskiego Olsztyna, gdzie w zabytkowym Kościele św. Jana Chrzciciela kwartet w składzie: Alicja Miruk-Mirska, Siergiej Wowkotrub, Malwina Kęsicka , Adam Klocek, zaprezentował Mozartowskie divertimenta oraz jeden z najsłynniejszych utworów w dorobku wiedeńskiego klasyka, serenadę Eine kleine Nachtmusik.

W kolejne dwie festiwalowe soboty – w Browarze na Jurze w Zawierciu 17 lipca i Zamku w Bobolicach 24 lipca – muzycznie królowały największe przeboje muzyki klasycznej w oryginalnych składach. W Zawierciu koncert Classic & Gypsy wykonał kwintet: Siergiej Wowkotrub, Wojciech Rot, Tomasz Ptak, Adam Klocek i Krzysztof Rajczyk. Na Zamku w Bobolicach wystąpił zaś kwartet wiolonczel Four Cellos w składzie: Adam Klocek, Siergiej Rysanow, Emilia Sługocka, Zofia Kulisiewicz.

Ostatniego dnia lipca Festiwal powrócił na częstochowski Stary Rynek, gdzie przekrój przez muzyczne epoki zaprezentował Jura Woodwinds Trio, czyli: Wojciech Pompka, Robert Gudaja, Jan Wiśniowski.

Sierpień zainaugurowano ponowną wizytą na jednym z jurajskich zamków. Tym razem koncertowano w pierwszy piątej miesiąca, a rolę sali koncertowej pełnił Ogrodzieniec. Na zamkowym dziedzińcu wystąpił zespół Quattro Tromboni złożony z czterech puzonistów: Marleny Skoczylas, Filipa Kołaczyka, Piotra Pukowca i Michała Nejmana.

Z kolei 14 sierpnia w ramach festiwalu odbył się koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” w Sanktuarium w Pilicy, słynącym z najstarszej w Polsce kopii rzymskiego obrazu Matki Bożej Śnieżnej. W przeddzień święta Matki Bożej Zielnej zabrzmiały najpiękniejsze wokalne utwory sakralne. Nie zabrakło też repertuaru „lżejszego”, w tym ze zbioru Kabaretu Starszych Panów.

Przedostatnia odsłona letniego festiwalu

-We wszystkich miejscach goszczących muzyków Filharmonii Częstochowskiej spotykaliśmy się z niezwykle ciepłym przyjęciem, zarówno ze strony właścicieli czy też zarządzających danym obiektem, jak i publiczności, która niejednokrotnie przyjeżdżała do danego jurajskiego zakątka specjalnie na koncert Letniego Jurajskiego Festiwalu Muzycznego. Sprzyjała nam także pogoda. I oby to szczęście nas i naszych melomanów nie opuszczało – podkreśla Agnieszka Małasiewicz z impresariatu Filharmonii Częstochowskiej.

Aktualnie Letni Jurajski Festiwal Muzyczny zbliża się do finiszu. Na przedostatni koncert organizatorzy zapraszają już w sobotę, 21 sierpnia do Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

– W tej niezwykłej świątyni – w której znajduje się jedyna na świecie kopia jerozolimskiego Grobu Bożego – położonej na wyżynie w północnej części województwa małopolskiego, usłyszymy recitale, wiolonczelowy i organowy. Wykonawcą pierwszego będzie dyrektor Adam Klocek. Przy miechowskich organach zasiądzie Jan Mroczek – zapowiada Małasiewicz.

W programie pierwszego koncertu znajdzie się J. S. Bach – Suita nr 1 G-dur BWV 1007 na wiolonczelę solo, drugiego zaś – César Franck – Preludium, fuga i wariacja h-moll op. 18, Samuel Barber – Adagio, Alexandre Guilmant – Marsz na temat „Lift up your heads” z oratorium Mesjasz, Marcel Dupré – Preludium i fuga g-moll op. 7. Sobotnie wydarzenie rozpocznie się o godz. 19. Wstęp jest wolny. Obowiązują nadzwyczajne warunki uczestnictwa w koncertach: zasłanianie nosa i ust, dystans, dezynfekcja, ograniczona liczba słuchaczy.

Finałowy koncert odbędzie się w sali koncertowej

Zwieńczenie festiwalu przewidziano na 29 sierpnia. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej. Najpiękniejsze walce wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka. Bilety kosztują 20 zł. Można je nabyć w kasie przy ul. Wilsona 16 oraz na stronie www.filharmonia.com.pl.

ZS