Na Parkitce w szpitalu otwarto Pracownię Akceleratora Liniowego

0
413
pracownia27

W zakładzie radioterapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie (dzielnica Parkitka) odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej Pracowni Akceleratora Liniowego.

Dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Zdrowia oraz Województwo Śląskie, Szpital na Parkitce zakupił akcelerator Versa HD. Nowoczesne urządzenie umożliwi walkę z najbardziej skomplikowanymi przypadkami nowotworowymi.

„Cieszę się, że możemy dzisiaj przekazać to urządzenie, które będzie służyć mieszkańcom Częstochowy, ale i całego regionu. Zarząd województwa stawia na inwestycję w służbę zdrowia, dlatego przekazujemy środki z budżetu województwa i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, by mieszkańcy regionu mieli szeroki dostęp do usług medycznych, ale także po to, by personel szpitali mógł pracować w komfortowych warunkach” – mówiła podczas otwarcia nowej pracowni Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Pacjenci wymagający terapii onkologicznej mogą teraz liczyć na skuteczniejsze leczenie. Akcelerator Versa HD firmy Elekta, stosowany w radioterapii i zabiegach radiochirurgii to jedno z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń pod względem technologicznym.

Jego działanie pozwala skrócić proces leczenia onkologicznego do minimum, co przekłada się na jakość życia pacjenta. Dodatkowo ogranicza ekspozycję tkanek na naświetlanie i zmniejsza skutki uboczne terapii.

„Zakup nowoczesnego akceleratora przez nasz szpital pozwoli na wdrożenie innowacyjnych technik leczenia, które były do tej pory niedostępne w regionie częstochowskim. Wpłynie to na poprawę efektywności oraz wzrost bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów. Warto dodać, że dostęp do tak zaawansowanej technologii był do tej pory możliwy wyłącznie w najlepszych ośrodkach onkologicznych” – zwraca uwagę Zbigniew Bajkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

pracownia8
fot. Tomasz Żak / UMWS

Powstanie nowoczesnej Pracowni Akceleratora Liniowego to, jak podkreślają władze  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce, ogromny wkład w leczenie chorób onkologicznych osób z całego regionu. To także kolejny krok w stronę poprawy jakości i skuteczności terapii.

Obecnie trwają również prace nad projektem budowy trzech sal operacyjnych o profilu onkologicznym wraz z niezbędną modernizacją sali wybudzeń i Oddziału Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi.

W uroczystościach otwarcia nowej pracowni 16 sierpnia 2021 roku uczestniczyli m.in.: senator Ryszard Majer, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz radni Sejmiku Województwa Śląskiego Beata Kocin i Stanisław Gmitruk. Na zaproszenie Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie przybyła również Wicestarosta Powiatu Kłobuckiego – Zdzisława Kall.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here