„Rodzinne Relacje na Wakacje” – lato w Częstochowie dla rodziców i dzieci

0
565
rodzina

W to lato w Częstochowie rusza nowy projekt pod nazwą „Rodzinne Relacje na Wakacje”. Jest on skierowany do częstochowskich rodzin, które znacznie odczuły skutki panującej epidemii. Władze miasta oraz organizacja „trzeciego sektora” przychodzą z pomocą.

Panujący koronawirus mocno wpłynął na życie wszystkich nas, dorosłych, jak i dzieci. Wszystkie początkowo rygorystyczne regulacje sanitarne spowodowały, że ludzie pozamykali się w domach, co za tym idzie, pogorszyła się kondycja psychiczna i materialna.

– Kiedy kryzys wywołany przez Covid 19 stał się faktem, wspólnie z odpowiedzialnym za politykę społeczną wiceprezydentem Ryszardem Stefaniakiem zastanawialiśmy się, jak dopasować aktualne miejskie działania i projekty do nowych, realnych potrzeb społecznych – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk – Wtedy właśnie nabrał kształtu pomysł radnego Dariusza Kapinosa, czyli wakacyjna akcja dla rodzin. Sfinansujemy ją m.in. ze środków na te zadania projektu ,,Częstochowa silna dzielnicami”, których nie udało się zrealizować z powodu pandemii.

Z projektu „Rodzinne Relacje na Wakacje” będą mogli skorzystać dorośli, np. z poradnictwa i zajęć wspierających ich w walce z utrudnieniami jakie pojawiły się przez koronawirusa. Ich dzieci natomiast, między 7 a 12 rokiem życia spędzą czas na półkoloniach. Ze wsparcia ma skorzystać w sumie ponad 500 dzieci. To jeden z pierwszych tego rodzaju projektów w kraju, będący odpowiedzią samorządu i jego partnerów na wyzwania w zakresie polityki społecznej pojawiające się w następstwie pandemii.

Pomysł powstał po długich rozmowach z organizacjami pozarządowymi, ale i rodzicami – wyjaśnia konsultant ds. współpracy samorządu z ,,trzecim sektorem”, jednocześnie przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta, radny Dariusz Kapinos. – Zastanawiałem się, jak można by pomóc rodzicom, którzy albo stracili pracę, albo podczas pandemii wykorzystali urlopy i trudno im będzie zaopiekować się dziećmi w czasie lata. A perspektywa siedzenia w domu przez kolejne tygodnie nie jest tym, czego chcemy dla najmłodszych częstochowianek i częstochowian w nadchodzące wakacje…

Aby skorzystać z akcji ,,Rodzinne Relacje na Wakacje” – w ramach „Częstochowy silnej dzielnicami” – trzeba być mieszkanką lub mieszkańcem dzielnic Śródmieście, Gnaszyn-Kawodrza, Raków, Mirów, Wyczerpy-Aniołów, Kiedrzyn, Północ, Ostatni Grosz, Podjasnogórska, Dźbów, Grabówka, Lisiniec i Błeszno. Co ważne – mieszkańcy innych części miasta też będą mogli skorzystać z podobnej propozycji, sfinansowanej ze środków Urzędu Miasta i realizowanej przez szkoły. Wszyscy chcący wziąć udział w akcji muszą być osobami bezrobotnymi zarejestrowanymi w PUP Częstochowa. Osoby te będą zobowiązane do dostarczenia zaświadczenia z PUP, potwierdzające ich status. Natomiast osoby pracujące, z wynagrodzeniem nieprzekraczającym wynagrodzenia minimalnego, powinny dostarczyć potwierdzające ten fakt zaświadczenie od pracodawcy. Zgłoszenia będą weryfikowane, a osoby zakwalifikowane zostaną zaproszone na spotkanie, na którym wypełnią deklarację uczestnictwa. Liczba miejsc dla dzieci na półkoloniach będzie ograniczona.

W lato w Częstochowie w terminach 6-17 lipca i 20-31 lipca odbędą się dwutygodniowe półkolonie (z wyłączeniem weekendów) dla dzieci 7-12 lat. W formie zajęć będą się one odbywały na terenie działających w niemal całym mieście Dzielnicowych Ośrodków Społeczności Lokalnej (DOSL). Celem zajęć będzie regeneracja sił fizycznych (gry, zabawy czy wycieczki) i psychicznych (relacja w rodzinie, spotkania z ciekawymi osobami) po okresie zamknięcia w domu na czas panującej pandemii. Dzieci będą mogły rozwijać się społecznie poprzez nawiązywanie nowych znajomości. Dodatkowo pod hasłem „Moja rodzina, mój dom, moje miasto” będą poznawać od innej strony swoją dzielnicę, jej walory, ciekawe zakątki, historię. Pojawią się także zagadnienia związane z miastem i samorządem (jak prawa i obowiązki obywateli czy funkcjonowanie samorządu).

Dla rodziców natomiast są przewidziane spotkania edukacyjne, integracyjne, czy sposoby budowania pozytywnej relacji w rodzinie. Mogą także skorzystać ze specjalistycznego wsparcia psychologa, terapeuty rodzinnego czy radcy prawnego. W przypadku zdiagnozowania sytuacji kryzysowej rodzina zostanie objęta wsparciem psychoterapeuty. Udział w działaniach akcji jest bezpłatny.

Z ramienia organizacji pozarządowych akcję będzie koordynować Fundacja dla Rozwoju. Projekt „Częstochowa silna dzielnicami” – którego elementem stanie się teraz akcja ,,Rodzinne Relacje na Wakacje” – koordynowany jest z kolei przez Wydział Polityki Społecznej UM, a realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i organizacje pozarządowe.

Wkrótce rozpocznie się szersza akcja informacyjna związana z naborem rodzin chętnych do uczestnictwa w zajęciach.

[post_gallery]

(Źródło: UM Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here