fbpx

„Krótka historia polskiego kina” w częstochowskim OKF-ie. Start już 23 lutego!

W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy OKF zaprosi widzów na dziesięć filmów, które ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX w. Pierwszym tytułem prezentowanym w ramach cyklu będzie „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.

OKF Kino Studyjne „Iluzja” oraz Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają w tym roku na cykl „Krótka historia polskiego kina”.

To wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.

-W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. A jakie wrażenie mogą zrobić na dużym ekranie? Czy się zestarzały, a może przetrwały próbę czasu i znów zachwycą nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem? Dzięki znakomitej współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu ze strony PISF, możemy zaprezentować miłośnikom X Muzy arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo. Nie uzurpujemy sobie prawa do przedstawiania całościowej historii kina w tradycyjnym rozumieniu, ale mamy nadzieję, że nasz wybór przypadnie widzom kin studyjnych do gustu i rozbudzi apetyt na kolejne seanse – mówi Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Krótka historia polskiego kina będzie prezentowana w 72 kinach w 58 miastach na terenie całej Polski. Przegląd zaczynamy w lutym, kończymy w listopadzie.

W ramach przeglądu zaprezentowanych zostanie 10 tytułów wyselekcjonowanych przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza, filmoznawcę i historyka filmu.

Cykl otworzy „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pokaz zaplanowano na 23 lutego.

W marcu kinomani obejrzą „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, a w kwietniu – „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna. Kolejny miesiąc zdominuje „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, a potem widzowie zobaczą „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka. Na lipiec przewidziano pokaz „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hassa, a na sierpień – „Barw ochronnych” Krzysztofa Zanussiego. We wrześniu OKF przypomni „Arię dla atlety” Filipa Bajona, a w październiku – „Gorączkę” Agnieszki Holland. Na finał, czyli listopad przewidziano „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego.

Szczegóły: www.okf.czest.pl.

red., mat. OKF