fbpx
Strona główna Polecane Kolejne laboratorium zajmie się wykrywaniem koronawirusa w województwie śląskim

Kolejne laboratorium zajmie się wykrywaniem koronawirusa w województwie śląskim

Ruszyło drugie laboratorium , które w województwie będzie badać próbki na obecność koronawirusa. Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, która wykonała dotąd badania na obecność CODIV -19, dzisiaj dołącza jedno z laboratoriów Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.


W nowym miejscu naukowcy wykonali już od rana 30 pierwszych badań molekularnych – trzy wyniki okazały się pozytywne.
Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach od początku epidemii zbadało ponad 3,5 tys. próbek pobranych od pacjentów. Jego pracownicy pracują właściwie non stop, badają materiał 24 godziny na dobę.
Mamy dziś ogrom pracy. Sam proces przygotowania do badania jest niezwykle czasochłonny i wymaga niezwykłej pieczołowitości. Laboranci, którzy zostali specjalnie przeszkoleni, muszą się przebrać w odpowiednie kombinezony, maski, przygotować ręcznie do dalszej diagnostyki próbki przed włożeniem ich do urządzenia. Cały proces badania trwa 5 godzin – wyjaśnia Urszula Mendera-Bożek, wojewódzka inspektor sanitarna. – Do urządzenia, które bada próbki pod kątem genetycznym, wchodzi jednocześnie około 90 probówek z materiałem biologicznym.
Pracę tego laboratorium wesprze teraz jednostka Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Instytut będzie wykonywał badania dla czterech śląskich szpitali: w Raciborzu, Tychach, Chorzowie i Cieszynie. Na początek będzie to ok. 70-80 badań na dobę.

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here