fbpx
Strona główna Polecane Nowe ograniczenia i zakazy rządu mają ograniczyć liczbę chorych

Nowe ograniczenia i zakazy rządu mają ograniczyć liczbę chorych

Ograniczenia w pracy sklepów i punktów usługowych, zakaz wychodzenia na zewnątrz dzieci i młodzieży do lat 18 bez opieki dorosłej osoby, to tylko część zmian, jakie od jutra wprowadza rząd. Wszystko to w związku z rosnącą liczbą chorych.

Nowe ograniczenia i zakazy rządu mają ograniczyć liczbę chorych 1


Jak poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, zmiany te mają doprowadzić do maksymalnego zwiększenia dystansu pomiędzy ludźmi. Chodzi o to, aby ograniczyć tzw. zachorowania poziome, a więc wewnątrz społeczeństwa.
Ostatni weekend pokazał, że nie wszyscy stosowali się do apeli, aby pozostać w domach. Wiele osób, w tym także mnóstwo młodzieży, spacerowało w parkach, skwerach, spotykało się na świeżym powietrzu, co sprzyjało zakażeniu. Z tego względu od jutra osoby, które nie mają ukończonego 18. roku życia mogą wychodzić z domów wyłącznie w towarzyskie osoby dorosłej. Zamknięto także dostęp do miejsc rekreacji – parków, skwerów czy też plaż.
Nadal będzie można wychodzić na spacery, ale krótkie, w okolicy domu. Czas na przewietrzenie się i wyjście z domu to nie ma być czas na uprawianie sportu – bieganie czy jazdę na rowerze.
Ponieważ ludzie spotykają się w sklepach czy też aptekach, dla tych punktów wprowadzono nowe rozwiązania. Ograniczono liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepie. Wprowadzono więc nakaz, aby na jedną kasę w sklepie przypadało maksymalnie 3 kupujących. W przypadku urzędów pocztowych obowiązywać ma rozwiązanie – dwie osoby na okienko pocztowe.
Rząd ogranicza także liczbę osób biorących udział w zakupach na targowiskach czy bazarach na świeżym powietrzu. Przy jednym straganie może stać, oczywiście w bezpiecznej odlegości minimum dwóch metrów, jedynie trzech klientów.
Wzorem innych państw, w sklepach i aptekach wprowadzone zostaną godziny handlu dedykowane wyłącznie osobom w wieku 65+. Seniorzy, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie, będą mogli robić zakupy bez obecności osób młodszych, które mogą je zarazić, codziennie miedzy godziną 10 a 12. Osoby młodsze nie będą przez te dwie godziny obsługiwane.
Od jutra wszyscy mamy robić zakupy w rękawiczkach, a sklepy czy stacje benzynowe mają zapewnić środki do dezynfekcji i systematycznie odkażać miejsca, których dotykają klienci.


Od 1 kwietnia zamknięte mają być dla klientów zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz salony tatuażu.
Zakładom pracy nakazano, aby od czwartku, czyli 2 kwietnia zapewniły pracownikom bezpieczną odległość między nimi, czyli co najmniej półtora metra, a także przygotowały dla nich płyny dezynfekujące oraz środki ochrony osobistej.

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here