Kierowco, jesień przyszła

0
273

Pierwsze jesienne deszcze mamy już za sobą. To dopiero początek trudnych warunków jazdy, a już niektórzy kierowcy dowiedzieli się jak to jest, kiedy samochód zatrzymuje się na innym aucie lub w rowie. Policjanci radzą jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze.
Bezpieczna prędkość i odległość
Żelazną zasadą podczas poruszania się po mokrej nawierzchni, czy podczas opadów deszczu jest bezpieczna prędkość. Niestety często jest ona utożsamiana z prędkością dozwoloną, którą poruszać się mogą pojazdy na określonym odcinku drogi. Znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję odnośnie tego z jaką prędkością mamy jechać musi podjąć indywidualnie kierowca. Karygodne jest utrzymywanie takiej samej prędkości w momencie gdy nagle z nawierzchni suchej, jezdnia robi się mokra. W takiej sytuacji maleje przyczepność, a razem z nią bezpieczeństwo. Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto. Pamiętajmy o tym, że utrzymując bezpieczną odległość od jadącego przed nami pojazdu zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze.

Zadbajmy o widoczność
Szyby pokryte kroplami wody oraz zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić i jeśli to potrzebne, wymienić pióra wycieraczek. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Aby być widocznym na drodze jako piesi nie zapominajmy o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które wieczorową porą będą wracały ze szkoły do domu.

Kierowco, jesień przyszła 1

Światła przeciwmgłowe
Światła przeciwmgłowe używane niezgodnie z przeznaczeniem mogą być dużym utrudnieniem dla innych kierowców. Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu – na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami. Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone wyłącznie, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Ograniczone zaufanie
Nawet najbardziej doświadczony kierowca, doskonale znający możliwości swojej techniki jazdy i osiągi swojego auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle zawsze musimy liczyć się z tym, że ktoś będzie próbował złamać zakaz, wjechać na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu, czy jeśli chodzi o pieszych przebiec przez jezdnię.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o większą ostrożność i rozwagę. Stosowanie się do powyższych porad z pewnością poprawi bezpieczeństwo na drodze.
(Źródło: policja)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here