Będą pieniądze na kurs hiszpańskiego i place zabaw

0
259

Sto dwadzieścia siedem projektów zostanie zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Taką decyzję w trakcie tegorocznego głosowania podjęli częstochowianie.
W tym roku, w czasie szóstej już edycji, mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy mogli wybierać spośród 423 projektów. Głosowanie trwało blisko trzy tygodnie. Od 6 do 25 września można było oddać swój głos w sposób tradycyjny lub za pośrednictwem internetu. Wybory projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego odbywały się również w mobilnym punkcie głosowania — piętrowym “londyńczyku”, który w sezonie letnim odbywa kursy turystyczne po mieście.
Jak podliczył magistrat, w głosowaniu uczestniczyło ponad 17,5 tysiąca osób. Zdecydowały one, że w przyszłym roku zostanie zrealizowanych w sumie 127 projektów: 9 ogólnomiejskich i 118 dzielnicowych.

Będą pieniądze na kurs hiszpańskiego i place zabaw 1
 • Chciałbym szczególnie pogratulować społeczności Kiedrzyna, która podobnie jak w roku ubiegłym, najliczniej wzięła udział w głosowaniu i dzięki temu uzyskała bonus wart 80 tys. zł, czyli środki niewykorzystane w puli ogólnomiejskiej i pozostałych dzielnicach. To pozwoli na zrealizowanie dodatkowych 3 zadań w tej dzielnicy – powiedział podczas konferencji podsumowującej wyniki głosowania prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
  W tegorocznym rozdaniu do rozdysponowania było blisko 9,5 mln zł na przyszłoroczne zadania. Wśród propozycji ogólnomiejskich najwięcej głosów otrzymało zadanie pn. Rewitalizacja, zmiana nawierzchni na boiskach hybrydowych MOSIR Raków oraz doposażenie specjalistyczne infrastruktury, którego koszt oszacowano na 1 mln 150 tys. zł.
  Ponad milion kosztować będzie doposażenie placów rodzinnej rekreacji w dzielnicach: Błeszno, Brzeziny, Raków, Stare Miasto, Stradom i Wyczerpy-Aniołów.
  Ponadto w ramach zadań ogólnomiejskich kupione będzie umundurowanie i środki ochrony indywidualnej dla strażaków OSP w Częstochowie z Kuźnicy Marianowej (25 000 zł); sprzęt sportowy dla dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia sportowe na stadionie przy ulicy kopalnianej w Dźbowie (32 000 zł), wysterylizowane i wykastrowane psy i koty (31 000 zł); biblioteki osiedlowe zostaną wyposażone w drukarkę i kserokopiarkę dla mieszkańców (5 000 zł); powstaną domki dla kotów wolnożyjących (4 000 zł); powstaną światła aktywne w nocy na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i al. Bohaterów Monte Cassino (3 000 zł), a miasto będzie oczyszczone z zakazów wyprowadzania psów w parkach miejskich (500 zł).
  Wśród zadań dzielnicowych najwięcej głosów częstochowian zdobyły także mniej typowe działania, takie jak np.: Zdrowy strażak to czysty strażak – zakup urządzeń do higieny umundurowania (Dźbów), zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu ul. Sejmowej z ul. Kuronia (Kiedrzyn), klomby Marcin, Jan, Robert i Paweł (Ostatni Grosz), Dinopark na Promenadzie (Północ), ogród sensoryczny dla dzieci (Raków), konkurs na najpiękniejsze bożonarodzeniowe świąteczne podwórko (Stradom).
  Mieszkańcy Częstochowy zdecydowali się również przyznać fundusze na zajęcia edukacyjne i propozycje kulturalne. Wybrano więc na przyład kurs języka hiszpańskiego, zajęcia kalisteniki z trenerem, zajęcia jogi, a w kilku dzielnicach — plenerowe pokazy filmów.
 • Myślę, że wśród zaproponowanej oferty każdy znajdzie coś dla siebie, a zrealizowane inwestycje wpłyną pozytywnie na komfort życia w naszym mieście i pomogą w dalszym rozwoju Częstochowy – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
  Szczegółowe informacje na temat poszczególnych zadań, które będą realizowane w ramach VI edycji BO w Częstochowie dostępne są na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here