fbpx
Strona głównaPolecaneKamienica będzie jak nowa. Pomogą fundusze unijne

Kamienica będzie jak nowa. Pomogą fundusze unijne

Kamienica znajdująca się przy ul. Kilińskiego 13 w Częstochowie zostanie odnowiona. W odrestaurowaniu budynku pomogą fundusze unijne. Dzięki pomocy Unii Europejskiej kamienica przejdzie termomodernizację i zostanie podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W kamienica przy Kilińskiego 13 znajdują się mieszkania komunalne, administrowane przez ZGM TBS oraz siedziba sekcji pracy środowiskowej i biura projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po remopoprawi się zarówno efektywność energetyczna, jak i estetyka budynku.

Projekt dotyczący termomodernizacji kamienicy został wybrany do dofinansowania w ramach poddziałania „Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Miasto mogłoby skorzystać z dofinansowania UE w wysokości do 0,5 mln zł, z uwagi jednak na zakres prac zakwalifikowanych do dotacji, będzie ona na poziomie ok. 400 tys. zł.

Zakres prac jest duży i obejmie między innymi: docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie poddasza nieużytkowego, wymianę rynien i rur spustowych, odtworzenie instalacji odgromowej, wymianę części okien i drzwi zewnętrznych, okien w piwnicy, demontaż krat okiennych, wymianę parapetów zewnętrznych oraz wewnętrznych w miejscach wymienianych okien. W całym budynku zostaną zdemontowane piece węglowe, bo gmach zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponadto projekt przewiduje także modernizacja systemu ciepłej wody użytkowej, montaż kuchenek elektrycznych oraz urządzeń do podgrzewania wody. Renowacji poddane zostaną również balkony. Całość zostanie ocieplona.
Miasto po złożeniu wniosku do dofinansowanie unijne przeprowadziło już przetarg na wykonanie zadania i zawarło umowę z częstochowską firmą PHU Fargo, która powinna zrealizować zakres prac do końca października 2022 r. Prace będą podlegać 5-letniej gwarancji.
Koszt realizacji prac po przetargu (bez kosztów audytu, projektu i nadzoru inwestorskiego) to 664 tys. zł, całość zadania zamknie się kwotą ponad 900 tys. zł.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -