fbpx

Jurajski Produkt Roku i Jurajskie Olimpy. Poznajmy bliżej laureatów

Już po raz 21. Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie uhonorowała osiągnięcia firm i instytucji w ramach konkursu Jurajski Produkt Roku. Tym, którzy promują miasto i region, wręczyła Jurajskie Olimpy.

Gala odbyła się na początku listopada w częstochowskim hotelu Arche. W wydarzeniu uczestniczyli przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządu terytorialnego, urzędów i instytucji otoczenia biznesu. Nagrody wręczali Prezydent Rady Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie Tadeusz Szymanek oraz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Joanna Okularczyk.

Laureaci Jurajskiego Produktu Roku

Organizatorem konkursu Jurajski Produkt Roku jest Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie. Jego ideą jest nagradzanie przedsiębiorców z regionu za wyjątkowe produkty oraz usługi, które wyróżniają się wysoką jakością, niepowtarzalnością i wiarygodnością. Jurajski Produkt Roku od 21 lat upowszechnia zasady rzetelnego prowadzenia działalności gospodarczej, wspiera i promuje lokalną przedsiębiorczość oraz inicjatywy gospodarcze. W tym roku Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie uhonorowała 20 firm i instytucji. Poznajmy bliżej laureatów.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach – nagroda za realizację działań na rzecz rozwoju gospodarczego, wspieranie przedsiębiorczości w regionie.

RIG w Katowicach została powołana w 1990 roku przez 103 założycieli. Jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą. Kontynuuje tradycję Izby Handlowej powstałej w Katowicach w 1922 roku, a od 1927 roku – Śląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej działającej do 1950 roku.

Jurajski Produkt Roku i Jurajskie Olimpy. Poznajmy bliżej laureatów 2
Jurajski Produkt Roku. Fot. Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni

Hotel Arche Władysław Grochowski – nagroda w kategorii „Usługa” za przywracanie do świetności zabytków, rozwój sieci Hoteli Arche i profesjonalną obsługę gości i turystów odwiedzających Częstochowę.

Spółka Arche rozpoczęła działalność deweloperską w 1991 roku. W swojej 30-letniej historii wybudowała ponad 9000 mieszkań i domów oraz kilkanaście hoteli. Pierwsza inwestycja to Osiedle Królowej Marysieńki. Następnie powstawały inwestycje m.in. w Warszawie, Konstancinie, Siedlcach, Łochowie, Łodzi, Janowie Podlaskim, a także w Częstochowie. Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy loftów, ale też zaangażowanie w rewitalizację zabytków. Przykłady? Zamek w Janowie Podlaskim, Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco w Łodzi, Koszary Arche Hotel oraz Cukrownia Żnin. Niebawem Dwór Uphagena w Gdańsku, a także Klasztor we Wrocławiu.

Agencja Rozwoju Przemysłu z dyrektorem Tomaszem Królem – nagroda za wsparcie dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej. Agencja Rozwoju Przemysłu jest spółką akcyjną Skarbu Państwa. Łączy działalność publiczną z działalnością biznesową. Jej misja to: „Włączamy rozwój. Zmieniamy przemysł”.

Hegelmann Transporte – nagroda w kategorii „Społeczna odpowiedzialność w biznesie”. Firma, która kieruje się zasadą: „Indywidualne rozwiązania z jednego źródła bez opóźnień”. Powstała w 1998 roku, kiedy to zostały zakupione pierwsze  pojazdy do transportów specjalnych i tym samym powstała baza do stworzenia struktury firmy. Początkowo samochody ciężarowe były wysyłane do Europy przez samych założycieli przy jednoczesnym dążeniu do rozbudowy firmy. Obecnie Grupa Hegelmann składa się z licznych niezależnych oddziałów, które wspierają klientów w przeprowadzaniu transportów w całej Europie aż do granicy chińskiej. Wykonalność transportów stoi zawsze na pierwszym miejscu, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Do zakresu usług należą transport ciężki, transport materiałów niebezpiecznych jak również transport w zakresie ładunków kompletnych i częściowych. Codziennością są przede wszystkim pilne transporty w dziedzinach: motoryzacyjnej, przemysłowej oraz spożywczej.

Jurajski Produkt Roku i Jurajskie Olimpy. Poznajmy bliżej laureatów 3
Jurajski Produkt Roku. Fot. Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni

Kar-Bud– nagroda w kategorii „Społeczna odpowiedzialność w biznesie”.

Firma Karola Pilchowca powstała w oparciu o pasję i wieloletnie doświadczenie ludzi, którzy realizując nowe inwestycje mają na celu oddać w ręce klientów komfortowe, nowoczesne i funkcjonalne mieszkania. W Częstochowie znana jest przede wszystkim z budowy galerii Pasaż 49 w Alejach.

ZF Electronics Plant and European Shared Services Center – nagroda za rozwój firmy, tworzenie nowych miejsc pracy, aktywizację zawodową mieszkańców Częstochowy i regionu.

Część globalnego koncernu ZF, który dostarcza rozwiązania dla samochodów osobowych, komercyjnych oraz dla przemysłu, wspierając w ten sposób rozwój mobilności nowej generacji. Grupa ZF prowadzi w Polsce działalność w siedmiu lokalizacjach: Bielsku-Białej, Czechowicach – Dziedzicach, Częstochowie, Gliwicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Obszar działalności ZF jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne, centra usług informatycznych i finansowych. To jeden z największych pracodawców w Częstochowie.

Jurajski Produkt Roku i Jurajskie Olimpy. Poznajmy bliżej laureatów 4
Jurajski Produkt Roku. Fot. Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni

Fundacja Pretium z Wrocławia – nagroda za realizację szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe.

Fundacja Pretium została powołana w 2015 roku. Głównym celem statutowym Fundacji jest edukacja i promocja zdrowia. Główna działalność to szkolenia oraz wsparcie placówek ochrony zdrowia. Pretium oznacza w języku łacińskim wartość, ponieważ Fundacja uważa, że ciężka praca kadry medycznej, a zwłaszcza pielęgniarek i położnych, stanowi szczególną wartość dla ludzi. Dlatego skupia się na działaniach wspierających przede wszystkim tę grupę.

PSS Jedność Społem – nagroda za modernizację sieci sklepów w celu wysokiej jakości obsługi klientów.

Tej firmy nie trzeba nikomu przedstawiać. Polska firma handlowo – produkcyjna działająca od 120lat. Łączy tradycję z nowoczesnymi formami handlu. Jest lokalnym producentem pieczywa, wyrobów ciastkarskich i masarsko – garmażeryjnych. Modernizuje i dostosowuje sklepy do aktualnych standardów i potrzeb mieszkańców. Największy z nich – market Sezam zlokalizowany przy ul. Jagiellońskiej – został nagrodzony Jurajskim Produktem Roku 2019 Oferuje produkty od lokalnych wytwórców jak i marki uznanych producentów.

Kobnext– nagroda w kategorii „Usługa budowlana” – za budynek biurowo-usługowy firmy Press Glass w Konopiskach z niezbędną infrastrukturą techniczną, wjazdem i zagospodarowaniem terenu.

Firma powstała w wyniku połączenia przedsiębiorstw budowlanych prowadzonych przez Zbigniewa Zajączkowskiego i Zbigniewa Kowalika, którzy od 1988 roku wspólnie działają na rynku budowlanym. W tym okresie udało się stworzyć firmę dynamicznie rozwijającą się o mocnej pozycji na konkurencyjnym rynku usług budowlanych, a także wykreować wizerunek, który zapewnia jej status godnego zaufania partnera zachowującego wszelkie wymagane standardy wykonawcze. Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane firmie przez różne organizacje i gremia. Przedmiotem działalności firmy jest świadczenie usług budowlano-montażowych związanych z kompleksową budową obiektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej, przemysłowych i specjalistycznych, a także modernizacją, rozbudową i adaptacją istniejących budynków oraz wykonywanie prac remontowych w zakresie budownictwa wg najnowszych technologii w kraju i za granicą. Obecnie Kobnext zatrudnia około 350 pracowników, w tym doświadczoną kadrę techniczno-inżynierską, posiadającą wymagane uprawnienia budowlane.

Jurajski Produkt Roku i Jurajskie Olimpy. Poznajmy bliżej laureatów 5
Jurajski Produkt Roku. Fot. Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni

Exact Systems– nagroda w kategorii „Mecenas sportu 2021” za wspieranie środowisk sportowych w Częstochowie i regionie.

Częstochowski Exact Systems jest liderem branży kontroli jakości, działającym na rynku od 2004 roku. To firma, której specjalizacją jest selekcja i naprawa, a także sortowanie części dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Polsce. Posiada również przedstawicielstwa w wielu krajach europejskich, a także Chinach. Jej celem jest poprawa procesu produkcyjnego przedsiębiorstw, a także zabezpieczenie wyrobu gotowego, tak by w przyszłości uniknąć procesów reklamacyjnych. Exact Systems w swoich szeregach posiada specjalistów w wielu dziedzinach przemysłu, co pozwala nam pomagać nie tylko w branży automotive, ale również elektronicznej czy RTV AGD.

Kubara nagroda w kategorii „Najlepsza firma rodzinna 2021”.

Właściciel marki „Dobra Kaloria”. Rodzinna firma z Częstochowy. Na polskim rynku działa od 1991 roku. Dziś pracuje w niej już drugie pokolenie, a trzecie ochoczo włącza się w testowanie nowości. Od początku działalności podkreśla, że najważniejsza jest szczerość – w relacjach z pracownikami, partnerami handlowymi i oczywiście klientami. Przejawia się to w atmosferze jaka panuje w firmie, warunkach handlowych, czy w komunikacji z klientami. Firma stawia na jakość, nie chodzi na kompromisy. Daktyle testuje osobiście na plantacji, miód do polewania zbóż pozyskuje od najlepszych polskich pasiek, a amarantus ekspanduje starą, peruwiańską metodą, gwarantującą jego piękną biel i świetny smak.

MPK w Częstochowie – nagroda za budowę nowoczesnej linii tramwajowej oraz usprawnienie komunikacji w Częstochowie.

Gmina Olsztyn – nagroda w kategorii „Najlepszy samorząd terytorialny roku 2021” za realizację działań zmierzających do polepszenia życia mieszkańców gminy.

Fundusz Górnośląski – nagroda za realizację działań wspierających rozwój przedsiębiorczości w regionie.

Fundusz Górnośląski utworzono w 1995 roku na mocy postanowień Kontraktu Regionalnego dla województwa katowickiego. Główny celem było stworzenie dogodnych warunków rozwoju regionu na tle dokonujących się w nim znaczących i głębokich zmian oraz przeobrażeń społeczno–gospodarczych. Z biegiem czasu, wraz z rozwojem rynku kapitałowego, również i misja Funduszu uległa przeobrażeniu i dzisiaj koncentruje się na finansowym wsparciu sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, przy wykorzystaniu zarówno środków własnych, jak i pochodzących z programów unijnych.

Dom Pomocy Społecznej Lelów – nagroda w kategorii „Usługa” za profesjonalną opiekę i polepszenie warunków życia seniorów.

Firma Usługowa Piotr Gawłowski – nagroda za kompleksową obsługę procesów inwestycyjnych.

W obecnej formie firma funkcjonuje od 1999 roku, choć za początki jej działalności należy uznać rok 1989. Biuro firmy znajduje się w centrum Częstochowy. Obecnie zajmuje się głównie nadzorami inwestorskimi, projektowaniem budowlanym oraz szeroko pojętą obsługą procesów inwestycyjnych, np. pełni funkcję Inżyniera Kontraktu, Inwestora Zastępczego.

Burmistrz Miasta Kłobuck Jerzy Zakrzewski – nagroda za działalność na rzecz Kłobucka i powiatu kłobuckiego oraz współpracę z biznesem.

Makarony Babuni Ryszard Kaczorowski – nagroda w kategorii „Produkt rolno-spożywczy” za Swojski Tradycyjny Makaron z Rudnik.

Eko-Mak Makarony Babuni jest firmą rodziną założoną w 1993 roku przez Alicję i Ryszarda Kaczorowskich w Rudnikach. Jest producentem i dystrybutorem Makaronów Babuni z tradycyjną recepturą. Pierwszym produkowanym makaronem był makaron „krajanka” na bazie świeżych jaj – tradycyjny polski makaron. Dziś w swoim asortymencie posiada ok. 200 rodzajów makaronów. Są to krajanki babuni, formy jajeczne, makarony na bazie jaj przepiórczych, makarony z pszenicy durum oraz makarony ekologiczne z mąki orkiszowej. Firma sukcesywnie zdobywa rynek krajowy, co lokuje ją w ścisłej czołówce producentów makaronów. Przedsiębiorstwo coraz wyraźniej zaznacza obecność na rynkach zagranicznych. Stale i w coraz większych ilościach sprzedaje swoje makarony do Niemiec, USA, Kanady i Australii.

Gmina Olsztyn – nagroda w kategorii „Usługa” za bezpłatną komunikację gminną.

Stoelzle Częstochowa – nagroda za rozwój firmy, tworzenie nowych miejsc pracy, aktywizację zawodową mieszkańców Częstochowy i regionu.

Mający swoją siedzibę w Częstochowie polski zakład należący do Stoelzle Glass Group notuje ponad 200-letnią historię produkcji szkła. Starsi mieszkańcy miasta utożsamiają ją z istniejącą od 1897 Hutą Paulina. W 2001 roku zakład przyłączył się do austriackiej grupy Stoelzle i od tego czasu stale rozwija się zarówno w produkcji, jak i dekoracji szkła Stoelzle Częstochowa to obecnie największa z siedmiu spółek należących do Stoelzle Glass Group i jeden z liderów zatrudnienia w Częstochowie. Firma w oparciu o nowoczesne technologie dostarcza na rynek najwyższej jakości, prestiżowe opakowania szklane kreowane indywidualnie dla klientów.

Laureaci Jurajskich Olimpów

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie jest także inicjatorem nagrody Jurajskie Olimpy. Jej celem jest nagradzanie i wyróżnianie osób, instytucji, organizacji otoczenia biznesu, które poprzez swoją działalność społeczną i zawodową przyczyniają się do promocji Częstochowy i regionu.

Jurajski Produkt Roku i Jurajskie Olimpy. Poznajmy bliżej laureatów 6
Jurajskie Olimpy. Fot. Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni

Pierwszy Jurajski Olimp został wręczony dla Klubu Sportowego RKS Raków za znakomite osiągnięcia sportowe i promocję naszego miasta. Podczas tegorocznej gali wyróżniono statuetką kolejne zasłużone osoby, firmy i instytucje. Oto one:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna  – nagroda za promocję naszego Subregionu oraz działania na rzecz wspierania i rozwoju przedsiębiorczości;

Selekcjoner Jerzy Brzęczek – nagroda za promocję Częstochowy i regionu oraz liczne osiągnięcia sportowe;

Trener Klubu Exact Norwid Częstochowa Piotr Gruszka – nagroda za liczne osiągnięcia sportowe i aktywność zawodową, które przyczyniają się do promocji Częstochowy i regionu;

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk – nagroda za promocję naszego Subregionu oraz promocję polskiej tradycji ludowej.

Nagroda specjalna

Dodatkowo wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony wręczył Złotą Honorową Odznakę Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie prezesowi zarządu firmy Kar-Bud Karolowi Pilchowcowi.

Jurajski Produkt Roku i Jurajskie Olimpy. Poznajmy bliżej laureatów 7
Jurajskie Olimpy. Fot. Bartłomiej Romanek/Dziennik Zachodni

Czytaj także: 14. “Klimaty Częstochowy” rozstrzygnięte. W czyje ręce trafiły nagrody?