fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneJubileuszowa wystawa prac Tomasza Sętowskiego w Muzeum Częstochowskim

Jubileuszowa wystawa prac Tomasza Sętowskiego w Muzeum Częstochowskim

„Imaginarium” to jubileuszowa wystawa prac Tomasza Sętowskiego. Muzeum Częstochowskie przygotowało ją z okazji 60. rocznicy urodzin artysty i 40-lecia jego pracy twórczej.

Tomasz Sętowski urodzony w Częstochowie w 1961 r. To absolwent wydziału plastyki częstochowskiej WSP (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). Tworzy w nurcie nazywanym realizmem magicznym. W 2005 r. rozpoczął współpracę z nowojorską CFM Gallery, gdzie jego prace są prezentowane obok płócien Salvadora Dali, Leonor Fini, Michaela Parkesa. Obrazy prezentuje również w innym miastach USA m.in. San Francisco, Santa Fe. W latach 2006-2008 Tomasz Sętowski z powodzeniem wystawiał swe prace w Emiratach Arabskich, m.in. w Burj Al Arab, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirat Towers.

Dzieła Tomasza Sętowskiego (obrazy, rysunki, rzeźby) były prezentowane w trzech albumach: Teatr Magiczny (2001 r.), Muzeum Wyobraźni (2003 r.), Dream Factory (2017 r.), które ukazały się na rynku księgarskim nakładem wydawnictwa MUZA S.A. Sętowski jest również autorem wielu plakatów, okładek wydawnictw muzycznych, okładek prasowych, kalendarzy. Laureat wielu nagród, odznaczony również brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadanym w 2013 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto dodać, że to także twórca Muzeum Wyobraźni – prywatnej galerii artysty będącej atrakcją turystyczną Częstochowy.

Jubileuszowa wystawa prac Tomasza Sętowskiego w Muzeum Częstochowskim 1
„Beyond Magic” Tomasza Sętowskiego

W tym roku artysta obchodzi 60. urodziny i zarazem 40-lecie pracy twórczej. Jubileusz stał się pretekstem zorganizowania wystawy w Muzeum Częstochowskiej. „Imaginarium”. Ekspozycja zostanie udostępniona w Ratuszu w sobotę, 12 czerwca.

Na prezentację złożyły się prace z lat 2000-2020. To głównie obrazy w technice mieszanej (olej, akryl, gwasz), takie jak: „Wszystko w Jej Mocy”, „Wrota wiedzy”, „Czekając na Posłańca”, „Architekt Przyszłości”, „Światowy Iluzjonista”, „Cztery Oblicza Leonarda”, „Beyond Magic,” „Tree Planet” czy „Światło Gwiazd Odbija Blask”. A także rzeźby z brązu oraz wykonane w technice autorskiej (szamotuł złocony).

-„Imaginarium” to niezwykły świat Tomasza Sętowskiego, który zaprasza nas w fantastyczną podróż po krainie realizmu magicznego. Podróż, która pobudza zmysły i otwiera pole naszej wyobraźni. Wchodząc w przelane na płótno światy Tomasza Sętowskiego, uczestniczymy w niezwykłej rzeczywistości, w której spotykają się jawa ze snem. Odkrywamy magiczne, kolorowe podwodne światy, nieziemskie planety, zaginione horyzonty czy niesamowite harmonijne architektoniczne formy. Poznajemy porażające swą pięknością i siłą kobiety oraz broniących ich honoru rycerzy, dając się uwieść ich magicznym historiom. Poddając się artystycznej narracji Tomasza Sętowskiego, podążamy za Nim przez bezkresne horyzonty wyobrażeń. Z radością zatapiamy się w magicznej czasoprzestrzeni pełnej ferii barw i niezwykłych, wyimaginowanych postaci – opowiada o wystawie jej kuratorka Anna Krakowian.

Jubileuszowa wystawa prac Tomasza Sętowskiego w Muzeum Częstochowskim 2
„Imaginarium”

Wystawie towarzyszy jubileuszowy album „Imaginarium. Sętowski 60/40” wydany przez wydawnictwo Melanż, prezentujący najciekawsze prace artysty, wykonane w różnych technikach (obrazy olejne, gwasze, rzeźby, murale), a także rysunki, szkice robocze oraz zdjęcia z prywatnego archiwum malarza (o wydawnictwie pisaliśmy TUTAJ).

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 29 sierpnia. Więcej informacji można znaleźć na www.muzeumczestochowa.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: “Alma Mater”, czyli jubileuszowa wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -