fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneJubileuszowa wystawa "Alma Mater". Wernisaż odbędzie się w czwartek w Częstochowie

Jubileuszowa wystawa „Alma Mater”. Wernisaż odbędzie się w czwartek w Częstochowie

W czwartek, 17 czerwca o godz. 18 Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wernisaż jubileuszowej wystawy „Alma Mater”. To, jak ekspozycja się prezentuje można podejrzeć na filmach, które zamieszczamy poniżej.

O tej wystawie pisaliśmy już na naszym portalu. Miejska Galeria Sztuki udostępniła ją zwiedzającym 28 maja. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną z wernisażem wstrzymano się do czerwca. Aktualnie w częstochowskiej instytucji trwają ostatnie przygotowania do tego wydarzenia. Odbędzie się ono w czwartek, 17 czerwca o godz. 18.

Przypomnijmy, że „Alma Mater” to wystawa szczególna, bo jubileuszowa. W tym roku mija bowiem 50 lat od powołania Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Częstochowie (w lipcu 1971 r.), która dała początek tradycjom akademickim Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Jednym z wydarzeń jubileuszowych jest właśnie ekspozycja przygotowana wspólnie przez Wydział Sztuki UJD i Miejską Galerię Sztuki.

Jubileuszowa wystawa "Alma Mater". Wernisaż odbędzie się w czwartek w Częstochowie 1
Jubileuszowa wystawa „Alma Mater” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Ekspozycja składa się z trzech pokazów: „Imponderabilia malarskie” (kuratorzy: dr Adam Rokowski, dr Agata Stronciwilk i mgr Artur Wawrzkiewicz), „Poza dogmatem. Grafika a nauka, przenikanie obszarów artystycznych i naukowych w działaniach twórczych” (kurator: dr hab. Marek Mielczarek, prof. UJD) oraz „Byli wśród nas” (kuratorzy: dr Barbara Major, mgr Barbara Szyc). W sumie w ramach „Alma Mater” prezentowane są prace ponad 100 artystów.

To, jak prezentują się prace prezentowane w Sali Śląskiej i Poplenerowej oddają filmy przygotowane przez Roberta Jodłowskiego, specjalistę ds. kontaktów z mediami w Miejskiej Galerii Sztuki (zamieszczamy je poniżej).

Pierwsza z wymienionych części dedykowana została Katedrze Malarstwa. Na wystawie zaprezentowane zostały wszystkie pracownie składające się na Katedrę. W działaniach każdej z nich aspekty warsztatowe, praca z tożsamością, przenikają się z teorią i aspektami poznawczymi. Na wystawie nie mogło zabraknąć również, funkcjonującej w ramach Katedry, Pracowni Fotografii, której pracownicy od 2017 r. prowadzą osobny kierunek „Fotografia i kreacja przekazu wizualnego”.

Prezentacja zatytułowana „Poza dogmatem. Grafika a nauka, przenikanie obszarów artystycznych i naukowych w działaniach twórczych Katedry Grafiki” koncentruje się na twórczości artystów-pedagogów oraz absolwentów związanych zarówno z grafiką warsztatową, jak i projektową. Ekspozycja zbudowana została wokół związków pomiędzy grafiką a nauką.

Z kolei ostatnia część jubileuszowej ekspozycji, przygotowana przez Miejską Galerię Sztuki, nosi wspomniany tytuł „Byli wśród nas”. Ma ona wymiar historyczny i prezentuje działalność artystów-pedagogów, którzy kształtowali wizerunek Alma Mater od czasów Wyższej Szkoły Nauczycielskiej do współczesności. Znajdują się tu dzieła ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, zbiorów własnych Galerii oraz kolekcji prywatnych, w tym zasobów artystów.

Jubileuszowa wystawa "Alma Mater". Wernisaż odbędzie się w czwartek w Częstochowie 2
Jubileuszowa wystawa „Alma Mater” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Wystawę „Alma Mater” można oglądać do 11 lipca. W czerwcu Miejska Galeria Sztuki (Al.NMP 64) zaprasza częstochowian od wtorku do piątku od godz.10.30 do 18 oraz w soboty i niedziele od godz. 12 do 19. Z kolei w lipcu godziny ulegną zmianie: od wtorku do niedzieli wystawa będzie czynna od godz. 12 do 19. Bilety normalne kosztują 10 zł, ulgowe -8 zł (w środy wstęp na wystawy czasowe jest bezpłatny). Szczegóły: www.galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -