Jubileusz Five O’Clock Orchestra

0
229

Jutro, w restauracji Tori, przy ul. Racławickiej 2 odbędzie się koncert zespołu Five O’Clock Orchestra pod hasłem Orchestra „Jazzowe Tadeuszki”.
Występ zorganizowano z okazji 50-lecia działalności grupy. Historia częstochowskiego zespołu sięga października 1969 r. Zespół założył Tadeusz Orgielewski, kornecista, pomysłodawca i współorganizator m.in. Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Hot Jazz Spring” czy Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz w Stajni”. Wówczas był studentem Politechniki Częstochowskiej. Razem z kolegami z uczelni najpierw stworzyli kwartet Teges, który potem stał się sekstetem Five O’Clock (słowo „Orchestra” dodano dopiero w 2003 r.).

Jubileusz Five O’Clock Orchestra 1


Zespół debiutował w klubie studenckim Filutek, a jego kariera rozwijała się dynamicznie. Jednak w 1977 r. Orgielewski wyjechał z Polski, a zespół się rozpadł. Do ponownego spotkania na scenie doszło dopiero w 1999 r., z okazji 50-lecia Politechniki Częstochowskiej. Ta reaktywacja okazała się wyjątkowo udana. Po pamiętnym koncercie Orgielewski coraz częściej przyjeżdżał z Akwizgranu do rodzinnej Częstochowy. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, grupa zdobyła dwukrotnie prestiżową Złotą Tarkę na festiwalu Old Jazz Meeting (2001, 2002), a w roku 2009 otrzymała Honorową Złotą Tarkę. Zespół ma na koncie także cztery płyty: „Lazy River”, „Bix & Henryk”, „Suita Nowoorleańska” oraz ” Jubilee”. W planach ma nagranie kolejnej, podkreślającej związek z rodzinnym miastem. Będzie ona nosiła tytuł „Pamiątka z Częstochowy”. Aktualnie zespół tworzą: Tadeusz Orgielewski, Andrzej Wardęga, Maciej Cichoń, Piotr „Bridge” Górka, Jakub Moroń i Leszek Nowotarski.
Początek koncertu godzina 17.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here