fbpx
Strona główna Biznes Huta Częstochowa na postojowym i bez dzierżawcy

Huta Częstochowa na postojowym i bez dzierżawcy

Huta Częstochowa na postojowym i bez dzierżawcy.

Jak podał portal gospodarczy pulsbiznesu.pl, syndyk zakładu hutniczego wypowiedział dotychczasowemu dzierżawcy – Suningwell umowę i przejął 1,2 tysiąca pracowników. Teraz domaga się od firmy uregulowania zobowiązań m.in. wobec pracowników, którzy byli wysyłani przez dzierżawcę na tzw. postojowe.


Jak podaje pb.pl, jednym z powodów wypowiedzenia umowy dzierżawy było “nierealizowanie przez byłego dzierżawcę zobowiązań produkcyjnych oraz doprowadzenie do wstrzymania dostaw kluczowych mediów”.


Z kolei Suningwell również ma swoją listę roszczeń i zapowiada, że będzie ich dochodzić z masy upadłości. Chodzi m.in. o zwrot wadium, które wpłaciła należąca do grupy firma Sunningwell Steel. Firma brała udział w jednym z przetargów na sprzedaż Huty Częstochowa, ale nie wpłaciła na czas żądanej kwoty i nie sfinalizowała transakcji. Tłumaczyła to wówczas różnicami pomiędzy zapisami w księgach wieczystych i rejestrach a faktycznym stanem zakładu. Teraz szacuje swoje roszczenia na ponad 50 mln złotych.


Sunningwell International w październiku przedstawił ofertę kupna Huty Częstochowa z tzw. wolnej ręki. Do transakcji nie doszło. Jak podaje pb.pl, tego samego dnia zgłosił się inny chętny – Corween Investments, z grupy Liberty House, który również zadeklarował chęć nabycia częstochowskiej huty z wolnej ręki. Do żadnej transakcji nie doszło, a sąd podjął decyzję o ogłoszeniu kolejnego przetargu. Oferty w tym przetargu będą przyjmowane do 21 stycznia przyszłego roku.


Obecnie zainteresowanie dzierżawą Huty Częstochowa wyraziła firma Corween Investments, która jako dzierżawca zakładu będzie mieć prawo jego pierwokupu. W sprawie umowy dzierżawy zakładu trwają rozmowy z syndykiem. Jeżeli dojdzie do podpisanie umowy z nowym dzierżawcą, będzie ona obowiązywać do końca marca 2021 z możliwością przedłużenia. Do czasu wyłonienia kolejnego dzierżawcy w hucie, jak podał PulsBiznesu, będą wykonywane “sporadyczne wytopy stali, by w razie mrozów chronić urządzenia przed zniszczeniem”.


Sunningwell International otrzymał od syndyka czas do 10 grudnia na wypłacenie pracownikom huty wynagrodzenia za listopad, a także “uregulowanie zaległości za energię, ochronę zakładu oraz inne usługi i media”.

(fot. hutaczestochowa.pl)

- Advertisment -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here