fbpx
Strona głównaPolecaneOrganista i kompozytor Henryk Nawotka przekazał muzyczne wotum na Jasną Górę

Organista i kompozytor Henryk Nawotka przekazał muzyczne wotum na Jasną Górę

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Przez lata Henryk Nawotka był organistą i dyrygentem Chóru Mieszanego „Vincentinum” w bydgoskiej bazylice, pracował też jako dyrygent w operze oraz dyrygent i kierownik artystycznego chóru „Arion” przy Filharmonii Pomorskiej. Kierował zza pulpitu kilkunastoma wystawieniami operowymi takimi jak choćby ”Orfeusz w piekle” Offenbacha, „Kopciuszek” Rossiniego czy „Rigoletto” i „Aida” Verdiego.

Część jego zbioru nutowego trafi teraz do jasnogórskiej bazyliki na chór, będzie też wykorzystywana praktyczne w Jasnogórskiej Szkole Muzycznej.

Organista i kompozytor Henryk Nawotka przekazał muzyczne wotum na Jasną Górę 1
Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Radości z otrzymanego zbioru nie kryje krajowy duszpasterz muzyków kościelnych o. Nikodem Kilnar. – Wielu artystów swoje dzieła przekazuje jasnogórskiemu sanktuarium. Bardzo się cieszymy, że prof. Henryk Nawrotka przekazał zbiory, które są podsumowaniem wielu lat jego twórczości –mówił o. Kilnar w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry.

Krajowy duszpasterz muzyków kościelnych zaznaczył także, że paulini od zawsze z pieczołowitością troszczą się o piękno muzyki kościelnej. – Mamy wiele ofiarowanych kompozycji np. ponad 40 utworów Józefa Elsnera, który był nauczycielem Chopina. Dziś to są jedyne zachowane dzieła w Polsce. Pan profesor przekazał zbiór nut organowych, orkiestry symfonicznej, wota zawierają również jego osobiste kompozycje. Pan Nawotka będzie dołączony do grona jasnogórskich kompozytorów – podkreślał o. Nikodem Kilnar.

Organista i kompozytor Henryk Nawotka przekazał muzyczne wotum na Jasną Górę 2
Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Warto zaznaczyć, że Jasna Góra posiada niezwykle bogaty zbiór muzykaliów. Liczy on ponad 2 tys. rękopisów i 300 druków (łącznie ok. 3 tys. kompozycji). Kolekcja dzieł muzyki religijnej należy do najliczniejszych, a zarazem najcenniejszych tego typu w Europie. To głównie spuścizna po działającej tu kilka stuleci Kapeli Jasnogórskiej.

Zbiór zawiera dzieła nie tylko twórców miejscowych, ale i wielu innych kompozytorów polskich i zagranicznych. Obejmuje on m.in. ponad 40 manuskryptów Carla Dittersa von Dittersdorffa, prawie 30 rękopiśmiennych kopii symfonii, mszy i innych dzieł religijnych (w tym oratorium “Stworzenie świata”) Josepha Haydna ,ponad 20 kopii (ze słynnym Requiem) Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz dwa odpisy oratorium “Chrystus na Górze Oliwnej” z polskim, nie spotykanym poza Jasną Górą, tłumaczeniem tekstu Ludwig van Beethoven

Do jasnogórskich zbiorów przekazywane są także wota – dzieła współczesnych twórców muzyki, np. nieżyjącego już kompozytora Juliusza Łuciuka czy kompozytora młodego pokolenia – Sebastiana Szymańskiego. Więcej na: jasnagora.pl.

ZS

Czytaj także: Jasna Góra. Jedne organy odzyskały swój blask, drugie – 200-letnie – trafiły do remontu

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here