fbpx

Jasna Góra. Jedne organy odzyskały swój blask, drugie – 200-letnie – trafiły do remontu

Po dziewięciu miesiącach prac remontowych organy w Kaplicy Matki Bożej odzyskały brzmienie i blask. Z kolei inne jasnogórskie organy, tzw. godzinkowe trafiły właśnie do remontu.

Zakończyły się prace remontowe organów w Kaplicy Matki Bożej. Trwały one dziewięć miesięcy. Ze względu na odbywające się w Kaplicy Matki Bożej częste msze św. i nabożeństwa, organmistrzowie mogli pracować bowiem głównie nocą.

Jasnogórskie organy są jednym z najbardziej eksploatowanych świątynnych instrumentów muzycznych na świecie. Mają zaledwie 30 lat, jednak ich stan techniczny przed remontem oceniany był przez specjalistów na… 160 lat.

Jasna Góra. Jedne organy odzyskały swój blask, drugie - 200-letnie - trafiły do remontu 2
Jasnogórskie organy odzyskały brzmienie i blask (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Przypomnijmy, że ten 34-głosowy mechaniczny instrument wybudowany został w 1990 r. z inicjatywy ówczesnego przeora klasztoru o. Rufina Abramka. Obudowę dla tego instrumentu zaprojektował znany architekt Wiktor Zin. Co ciekawe, organy mimo, że mają mechanizm niemal jak z baroku, to są wyposażone w elementy elektronicznej rejestracji.

– Przez ponad trzydzieści lat, od rana do nocy pracowały bez tchu. Nic więc dziwnego, że potrzebowały remontu – powiedział o. Sebastian Matecki.

Jasna Góra. Jedne organy odzyskały swój blask, drugie - 200-letnie - trafiły do remontu 3
Jasnogórskie organy odzyskały brzmienie i blask (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Warto tu dodać, że w Kaplicy panują dosyć specyficzne warunki. To jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc przez wiernych, stąd dużo tu kurzu, który często osiada w piszczałkach, mechanizmach instrumentu. Mimo podejmowanych regularnych czyszczeń i przeglądów, generalny remont był koniecznością.

Oczyszczono więc poszczególne elementy organów, naprawiono też uszkodzone elementy. Organy zostały również nastrojone, a tu warto dodać, że samych piszczałek instrument liczy ok. 2,5 tys.

W niedzielę, 25 lipca odprawiona została msza św. w intencji darczyńców, którzy przyczynili się do renowacji instrumentu. To dzięki temu instrument odzyskał brzmienie i blask.

Jasna Góra. Jedne organy odzyskały swój blask, drugie - 200-letnie - trafiły do remontu 4
200-letnie organy godzinkowe trafiły do remontu (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

Do remontu trafiły tzw. organy godzinkowe

Ograny w Kaplicy Matki Bożej znów mogą cieszyć swoim brzmieniem. Gdy one powróciły na swoje miejsce, inne organy z Jasnej Góry trafiły do remontu. Mowa o liczących 200 lat, tzw. organach godzinkowych.

Przez lata były one zdeponowane w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach, a po remoncie wrócą do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było ich pierwotne miejsce. 21 lipca odbył się ich demontaż.

Jasna Góra. Jedne organy odzyskały swój blask, drugie - 200-letnie - trafiły do remontu 5
200-letnie organy godzinkowe trafiły do remontu (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

– Decyzja o renowacji tego starego instrumentu zapadła, kiedy po zagospodarowaniu zebranej kwoty na niedawny remont organów w Kaplicy Matki Bożej, okazało się, że została „nadwyżka” – wyjaśnił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry. – Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Chcemy być w porządku wobec wszystkich ofiarodawców i po namowie z przeorem i pozostałymi ojcami ustaliśmy, że przywrócimy do kaplicy jasnogórskiej organy godzinkowe – mówił zakonnik.

Organy te podobnie jak wcześniej służyć będą do „podgrywania” Godzinek. Te nabożeństwo znane są w Polsce od setek lat. Ułożono je są na wzór modlitw kapłańskich. Na Jasnej Górze Godzinki śpiewane są codziennie o godz. 5.30 w Kaplicy Matki Bożej.

Renowacji dokona Zakład Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza, czyli firma rodzinna Katarzyny i Damiana Kaczmarczyków. Już po pierwszych oględzinach zauważyli oni datę złocenia, która przypada na 1835 rok. W trakcie prac stwierdzono duże zniszczenie instrumentu.

Jasna Góra. Jedne organy odzyskały swój blask, drugie - 200-letnie - trafiły do remontu 6
200-letnie organy godzinkowe trafiły do remontu (fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry)

– Nie ma tutaj ani jednego elementu, który byłby dobry. Są piszczałki, które zostały zmiażdżone, podeptane, porozrywane, dlatego podlegają natychmiastowej renowacji. Wszystkie elementy są zżarte przez korniki i to bardzo mocno. Będziemy musieli pozbyć się wszystkich drewnojadów, a jest to długotrwały proces – wyliczał Damian Kaczmarczyk w rozmowie z Biurem Prasowym Jasnej Góry.

Prace renowacyjne wymagają ogromnej precyzji i staranności. Z racji dużych zniszczeń, niektóre elementy będą musiały zostać zrekonstruowane. Stąd planowany remont ma potrwać ok. 8 miesięcy.

Więcej informacji na stronie www.jasnagora.com.

ZS