fbpx

Hejnał skomponowany dla Częstochowy przez Mateusza Pospieszalskiego stał się jednym z symboli samorządowych miasta [POSŁUCHAJ]

Podczas ostatniej sesji częstochowscy radni podjęli uchwałę dotyczącą zasad używania hejnału, który dla miasta skomponował Mateusz Pospieszalski.

Propozycja częstochowskiego hejnału została skomponowana przez Mateusza Pospieszalskiego. W listopadzie ubiegłego roku odbyło się spotkanie ,,Zespołu do spraw uroczystości i ceremoniału miejskiego”. Przewodniczył mu zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, a uczestnikami byli m.in. naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Aleksander Wierny oraz – w charakterze zaproszonego eksperta – dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek.

Przez aklamację zdecydowano wówczas, że jako potencjalny hejnał Częstochowy prezydentowi miasta przedstawiony zostanie właśnie utwór autorstwa kompozytora, producenta muzycznego i multiinstrumentalisty. Warto dodać, że Mateusz Pospieszalski jest artystą niezwykle cenionym w środowisku muzycznym, a publiczność zna go przede wszystkim za sprawą dokonań zespołów Tie Break i Voo Voo.

Prezydent – po zapoznaniu się z utworem – zaproponował go z kolei Radzie Miasta, która podjęła intencyjną uchwałę, zatwierdzającą pomysł. Kolejnym krokiem było przedstawienie propozycji Komisji Heraldycznej działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wskutek braku zastrzeżeń ze strony Komisji możliwe stało się podjęcie właściwej uchwały, zatwierdzającej hejnał oraz zasady jego używania.

Ta została podjęta przez radnych podczas ostatniej sesji. Uchwalono, że hejnał Miasta Częstochowy będzie jednym z symboli samorządowych Miasta Częstochowy. Będzie on wykonywany podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i samorządowych oraz imprez i uroczystości o szczególnym znaczeniu dla gminy Częstochowy i jej mieszkańców. Z kolei odtwarzanie hejnału podczas uroczystości o charakterze państwowym następować ma na początku każdej uroczystości bezpośrednio po Hymnie Państwowym (szczegółowe zasady używania hejnału można znaleźć na www.czestochowa.pl). Powstanie hejnału i uchwalenie zasad dotyczących jego używania, to kolejna inicjatywa wpisująca się w obchody 800-lecia pisanych dziejów Częstochowy.

HEJNAŁU MIASTA CZĘSTOCHOWY MOŻNA POSŁUCHAĆ TUTAJ.

ZS

Czytaj także: Noc Muzeów w Częstochowie. Wydarzenia odbędą się online i na żywo