fbpx

Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie włączył się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

Spacer ścieżkami Św. Idziego zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie był jednym z elementów obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

Malownicza jurajska trasa prowadząca ścieżkami Św. Idziego liczyła osiem kilometrów. Prowadziła przez Górę Biakło, Rezerwat Sokole Góry i jaskinie: Olsztyńską i Wszystkich Świętych.

Uczestnicy rajdu poznawali po drodze elementy lokalnych tradycji, odwiedzili również kapliczkę świętego Idziego i zabytkowy kościół w Zrębicach.

Spacer poprowadził profesjonalny przewodnik, dzięki któremu można było poznać wiele regionalnych ciekawostek i opowieści dotyczących podziwianych i zwiedzanych miejsc.

Wędrówka zakończyła się smacznym i bardzo lokalnym poczęstunkiem, czyli Świętem Pieczonek. Kulinarny finał przygotowała Szkoła Podstawowa w Zrębicach.

Europejskie Dni Dziedzictwa zostały ustanowione przez Radę Europy i Unię Europejską w 1985 roku. Polska włączyła się obchody EDD osiem lat później. Od tej pory wrześniowy kalendarz w rozmaitych zakątkach kraju wypełniony jest rozmaitymi wydarzeniami kulturalnymi, historycznymi i edukacyjnymi.

Tegoroczna impreza „Połączeni dziedzictwem” zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie i Szkołę Podstawową w Zrębicach, doskonale wpisała się w założenia i charakter Europejskich Dni Dziedzictwa. Była też okazją do integracji mieszkańców obu miejscowości i pokoleń.