fbpx

Galeria Jurajska. Wystawa dinozaurów potrwa do 11 marca

Ponad 65 milionów lat temu, kiedy tereny dzisiejszej Częstochowy przykrywało morze, to one rządziły na Ziemi. Teraz różne gatunki dinozaurów prezentuje Galeria Jurajska. Wszystko za sprawą wystawy, na której zgromadzono figury mezozoicznych gadów.

Dzięki ekspozycji, którą można oglądać do 11 marca, można oko w oko stanąć zarówno z mięsożernymi stworami, takimi jak np. tyranozaur, deinonych czy metriakantozaur, jak również z roślinożercami, w tym z: triceratopsem, stegozaurem i apatozaurem. Nie brakuje także pterandona, czyli latającego gada oraz rodzinki orintolestów – „ptasich złodziei”.

W sumie w pasażu centrum handlowego prezentuje się 18 dinozaurów, które nie tylko wyglądają bardzo realistycznie, ale także poruszają się i głośno ryczą.Prawdziwą gratką dla zwiedzających jest również mechaniczne jajo, z którego na oczach widzów wykluwa się mały tyranozaur.

Galeria Jurajska. Wystawa dinozaurów potrwa do 11 marca 2
fot. Galeria Jurajska

– To wystawa, która fascynuje i rozpala wyobraźnię – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej. – Dzięki tej ekspozycji cofamy się miliony lat do czasów sprzed upadku meteorytu, aby zobaczyć nie tylko majestatyczne stwory, które chodziły po Ziemi w okresie triasu, jury i kredy, ale także mamy możliwość lepszego poznania ich natury, ekosystemu czy powodów, dla których wymarły. To pełna ciekawostek, interaktywna lekcja historii naturalnej, która uczy dzieci i młodzież, ale przede wszystkim bawi – dodaje.

Wśród atrakcji także „Dinoride”

Do Galerii Jurajskiej zawitały też „Dinoride”, czyli atrakcje z popularnego Parku Rozrywki „Zatorland”. To specjalne, mechaniczne dinozaury, z przymocowanym do swojego grzbietu siodłem, zabiorą najmłodszych w ekscytującą przejażdżkę. Z kolei przewodniczka, którą można spotkać w strefie wykopalisk, oprowadzi po wystawie.

– Przygotowana przez nas wystawa to prawdziwe spotkanie z dinozaurami – i to dosłowne. Dzięki temu, że gady są mechaniczne, można poczuć się w Galerii Jurajskiej jak w Parku Jurajskim, a tym samym przeżyć niezwykłą przygodę, wcielając się w małego odkrywcę – zaznacza przedstawicielka centrum handlowego.

Galeria Jurajska. Wystawa dinozaurów potrwa do 11 marca 3
fot. Galeria Jurajska

Weekendowe warsztaty dla dzieci

W tym ostatnim pomogą także weekendowe warsztaty dla dzieci. Podczas pierwszej odsłony zabawy, planowanej na 3 i 4 marca, w Jurajskiej będzie można wziąć udział w prawdziwych wykopaliskach paleontologicznych i odkryć szkielet przy pomocy dłuta, młoteczka i pędzelka.

Nie zabraknie także quizów wiedzy o pradawnych gadach, konkursów oraz zabaw, dzięki którym będzie można więcej dowiedzieć się o dinozaurach. Warsztaty odbędą się od godz. 11 do 18.

Zajęcia przygotowane na 10 i 11 marca także zapowiadają się na pełne wrażeń. Tym bardziej, że będą poświęcone nie tylko dinozaurom, ale także pierwszym ludziom. Organizatorzy przygotowali m.in. quiz wiedzy o jaskiniowcach, zawody zręcznościowe, malowanie twarzy w prehistoryczne wzory, a także warsztaty: tworzenia zwierząt z baloników, prehistorycznej biżuterii, tańca jaskiniowców, składania mamutów-origami oraz malowania naskalnego. Dodatkowo, tego dnia po galerii przechadzać będzie się „żywy” dinozaur, z którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Warsztaty trwać będą od godz. 12 do 18.

– Warsztatami rozszerzamy naszą podróż w czasie. Pierwsza ich odsłona to zabawa w paleontologa, dzięki której dzieci zgłębią świat dinozaurów. Drugą dedykujemy natomiast początkom człowieka, który pojawił się dziesiątki milionów lat po wyginięciu dinozaurów. Tu najmłodsi będą mogli dowiedzieć się więcej m.in. o życiu jaskiniowców, pierwszych dziełach sztuki z grot Lascaux czy o zwierzętach żyjących przed tysiącami lat – zachęca Violetta Dziubin-Łuszczyk.

Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny, z wyjątkiem „Dinoride”. Przejażdżka „na dinozaurze” kosztuje 5 zł. Szczegóły: www.galeriajurajska.pl.

red.