fbpx

Galeria Jurajska przebadała mieszkańców regionu. 30 proc. miało przeciwciała COVID-19

Ponad 260 mieszkańców Częstochowy i okolic wzięło udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych, które przygotowała Galeria Jurajska. U 30 proc. badanych wykryto przeciwciała COVID-19, świadczące o przejściu w przeszłości koronawirusa. 

Jak już zapowiadaliśmy, Galeria Jurajska postanowiła wesprzeć lokalne lecznice POZ. 14 i 15 maja w centrum handlowym można było wykonać aż 16 bezpłatnych badań, a także skonsultować się z lekarzem. Z takiej pomocy mógł skorzystać każdy, kto ukończył 18 rok życia. Udział w akcji prozdrowotnej zachęcano zwłaszcza osobom, które miały problem z dostaniem się na wizytę do lekarza, same zrezygnowały z konsultacji w obawie przed koronawirusem lub przechorowały COVID-19.

W sumie, w dwa dni wykonano ponad 4 tys. różnych badań diagnostycznych.  Pula obejmowała m.in. badania poziomu glukozy we krwi, cholesterolu i TSH, badania w kierunki boreliozy, Helicobacter pylori, WZW typu C czy przeciwciał COVID-19. W Jurajskiej można było także sprawdzić poziom markerów nowotworowych – jajnika, piersi oraz jelita grubego, wykonać badanie D-dimery, a także poziomu witaminy D.  Specjaliści sprawdzili także kondycję serca i naczyń krwionośnych.

Galeria Jurajska przebadała mieszkańców regionu. 30 proc. miało przeciwciała COVID-19 2
Akcja profilaktyczna w Galerii Jurajskiej (fot. Galeria Jurajska)

Przeciwciała COVID-19 u 30 proc. badanych

Teraz pora na podsumowanie akcji. U 30 proc. badanych wykryto przeciwciała COVID-19. Oznacza to, że te osoby, często bezobjawowo, przechorowały koronawirusa. Ponadto u 10 proc. badanych dodatnie okazały się badania w kierunku boreliozy, a u 7 proc. w kierunku WZW typu C.

W przypadku 13 proc. uczestników akcji zawyżony był natomiast poziom hormonu tarczycy (TSH). Z kolei u 92 proc. zdiagnozowano niedobór witaminy D. Okazało się także, że wielu badanych ma duże predyspozycje do rozwoju poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych. 55 proc. przebadanych zaobserwowano zawyżony poziom glukozy we krwi. Cholesterol ponad normę odnotowano u 38 proc. uczestników akcji. U 51 proc. badanych wykryto natomiast nadciśnienie, a u 11 proc. kołatanie i nierównomierne bicie serca. 13 proc. przebadanych uskarżało się na bóle głowy, a 17 proc. – na drętwienie kończyn. Co więcej, aż 11 proc. badanych miało zdiagnozowane przynajmniej cztery czynniki zwiększające ryzyko zawału serca.

Akcja nie ma zastąpić wizyty w przychodni

Organizator akcji podkreśla, że niepokojące okazały się także wyniki markerów nowotworowych. U 71 proc. osób pozytywny wynik dało CEA, czyli badanie przesiewowe w kierunku m.in. raka jelita grubego. Z kolei badanie CEA125 w kierunku raka jajnika pokazało wynik dodatni u 7 proc. kobiet, a badanie CA 15-3, czyli o onkomarker raka piersi, pozytywny wynik przyniosło 9 proc. pań.  

– Niepokojące jest to, że u ponad 50% uczestników akcji zdiagnozowano przynajmniej jedno schorzenie wymagające dalszej, pogłębionej diagnostyki. Znaczna część badanych nie była nawet świadoma tego, że choruje – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej. – Pełne ręce roboty mieli więc zarówno diagności, jak i dyżurujący lekarz, u którego można było omówić wyniki. Tu pacjenci kierowani byli dalej, na kolejną diagnostykę lub już bezpośrednio do lekarza specjalisty – dodaje.  

Jak podkreśla przedstawicielka Jurajskiej, organizowane wydarzenie miało wesprzeć pacjentów i lokalne POZ, ale w żaden sposób nie powinno zastępować wizyty w przychodni.

– Ta akcja pokazuje doskonale, że z diagnostyki i profilaktyki nie powinniśmy nigdy rezygnować i badać się jak tylko jest okazja. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy odpuszczać sobie wizyty u lekarza. Badania wykonane podczas tego typu akcji powinny być jedynie wstępem do dalszej diagnostyki i leczenia, podpowiadając pacjentom co dalej – zaznacza Dziubun-Łuszczyk.

ZS

Czytaj także: Coś dla miłośników mody! Mango z flagowym salonem w Galerii Jurajskiej