fbpx

Galeria Jurajska. Ponad 100 pamiątek piłkarskich. Wśród nich m.in. koszulka Zidane’a

Do 20 października częstochowska Galeria Jurajska prezentuje wystawę „Magia Futbolu”. Zawiera ona ponad 100 pamiątek piłkarskich m.in. z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Wstęp jest wolny!

Tę wystawę musi zobaczyć każdy zagorzały kibic piłki nożnej! Ma na to czas do 20 października. Do tego dnia bowiem Galeria Jurajska prezentuje ekspozycję „Magia Futbolu”. W ramach wystawy zgromadzono ponad 100 różnych eksponatów związanych z historią światowej piłki nożnej.

Cała wystawa podzielona została na cztery osobne opowieści: Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, ważne wydarzenia w dziejach futbolu oraz dzieje polskiego futbolu. W każdej części zgromadzono unikatowe pamiątki. Najstarsze z nich pochodzą z lat 50. XX w.

Wśród eksponatów znalazły się buty piłkarskie z różnych epok, gigantyczne rękawice bramkarskie Petera Schmeichela, a także koszulki znanych i legendarnych graczy np. Zinédine Zidane’a. Nie brakuje także piłek z globalnych imprez np. Mistrzostw Świata Kobiet w USA, czy pożądanych przez kolekcjonerów proporczyków m.in. z Euro 1992, 1996 czy 2004.

Galeria Jurajska. Ponad 100 pamiątek piłkarskich. Wśród nich m.in. koszulka Zidane'a 2
„Magia futbolu” (fot. Galeria Jurajska)

Ciekawostką wystawy jest największa na świecie kolekcja maskotek z Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. W Jurajskiej można więc obejrzeć z bliska chociażby: lwa Willi’ego z 1966 roku, lwa Goliatha z 1996 roku czy wilka Zabivaka z 2018 roku. Całość ekspozycji dopełniają cztery olbrzymie maskotki, w tym m.in. Trixa i Flixa z EURO 2008 w Austrii i Szwajcarii czy Fuleco z Mistrzostw Świata w Brazylii w 2014 r.

„Magia Futbolu” to swoista podróż w czasie, dzięki której można lepiej poznać fenomen tej dyscypliny sportu. To okazja, by zobaczyć m.in. jak ewoluowała piłka – od szytej ręcznej po tworzoną z użyciem najnowszej technologii, czy jak wyglądały pierwsze korki piłkarskie, stworzone przez Niemców na Mistrzostwa Świata w 1954 roku.

Ekspozycja stanowi też ukłon w stronę polskich kibiców. W jednej z części wystawy można prześledzić dzieje rodzimej piłki nożnej, w tym sukcesy polskiej kadry, które zapisały się na kartach historii sportu. Warto zwrócić uwagę na piłkę z Mistrzostw Świata w 1974 r., kiedy to Grzegorz Lato został królem strzelców.

Galeria Jurajska. Ponad 100 pamiątek piłkarskich. Wśród nich m.in. koszulka Zidane'a 3
„Magia futbolu” (fot. Galeria Jurajska)

Wśród licznych artefaktów znalazła się jest także piłka z podpisami zawodników Górnika Zabrze z legendarnego meczu z Manchester City w 1971 roku, który na Stadionie Śląskim zgromadził aż 90 tys. widzów oraz miniatura autobusu, którym reprezentacja kraju podróżowała podczas Mistrzostw Świata w 1974 roku.

– To wystawa dla każdego kogo pasjonuje piłka nożna, a zwłaszcza jej historia. Mnóstwo tu ciekawostek, anegdot, zakulisowych opowieści, a przede wszystkim emocji, które stoją za starannie dobranymi eksponatami. Dzięki nim można lepiej poznać i zrozumieć tę dyscyplinę, a także – co ważne – wybrać się w sentymentalną podróż na boiska lat 70-tych, 80-tych czy 90-tych – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, dyrektor marketingu Galerii Jurajskiej.

Galeria Jurajska. Ponad 100 pamiątek piłkarskich. Wśród nich m.in. koszulka Zidane'a 4
„Magia futbolu” (fot. Galeria Jurajska)

Warto podkreślić, że Galeria Jurajska jest dopiero drugim miejscem w Polsce, w którym można oglądać tę unikalną wystawę. Ekspozycja dostępna jest w godzinach otwarcia centrum handlowego. Wstęp jest bezpłatny. Szczegóły: www.galeriajurajska.pl

red., mat. Galerii Jurajskiej