fbpx

Częstochowska Fundacja Oczami Brata nominowana do Nagrody BohaterOn

Decyzją Komitetu Organizacyjnego Nagrody BohaterONy 2023 im. Powstańców Warszawskich częstochowska Fundacja Oczami Brata znalazła się wśród pięciorga nominowanych do Nagrody w kategorii „Organizacja non-profit”.

Decyzję o tym, kto zostanie laureatem Nagrody BohaterONy 2023 pozostawiono Kapitule Nagrody i internautom.

Po trzech laureatów w każdej z siedmiu kategorii wybierze Kapituła składająca się z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz naszych ambasadorów. Na podstawie głosów jej członków w każdej kategorii zostanie przyznany Złoty, Srebrny i Brązowy BohaterON.

Udział w wyborze laureatów mają również internauci. To na nich głosy liczy częstochowska Fundacja Oczami Brata, stworzona przez Pawła Bilskiego (Prezesa i F Fundatora organizacji). Głosy można oddawać do 9 października za pośrednictwem strony:bohateron.pl/bohaterony-2023/zaglosuj/

Częstochowska Fundacja Oczami Brata nominowana do Nagrody BohaterOn 2
Archiwum Fundacji Oczami Brata

Wyróżnienie dla Fundacji Oczami Brata zostało tak umotywowane: „Nominacja za wyjątkową determinację i konsekwencję w wspieraniu osób niepełnosprawnych. Działalność stworzona z miłości do zmarłego brata angażuje społeczność lokalną, wolontariuszy i przede wszystkim pozwala pomagać i wspierać potrzebujących – to piękny przykład patriotyzmu w czasach pokoju. Dzięki działalności Fundacji prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej i Artystycznej, powstał dom wsparcia dziennego dla niepełnosprawnych i realizowane są liczne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej” (więcej na: bohateron.pl/kandydaci/fundacja-oczami-brata).

BohaterON – włącz historię! 

To ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

By promować postawy patriotyczne i działania związane z propagowaniem wiedzy o historii Polski XX wieku, w 2019 roku ustanowiono Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. W szczególnym roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego organizatorzy chcieli zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę opowiadania naszej historii przez nas samych – ponieważ inni zrobią to za nas – niekoniecznie utrwalając prawdę.

Więcej na: bohateron.pl