fbpx

Filharmonia Częstochowska zaprasza na pierwsze koncerty na żywo

Dzięki poluzowaniu obostrzeń Filharmonia Częstochowska wreszcie może zaprosić melomanów do swojej sali koncertowej. Najbliższych koncertów wysłuchają oni na żywo, a nie jak dotychczas – online.

Jak już pisaliśmy na naszym portalu od 21 maja swoją działalność wznawia Filharmonia Częstochowska. Po długiej przerwie, wreszcie możne zaprosić publiczność do swojej sali koncertowej przy ul. Wilsona 16. Oczywiście wszystko w ramach obowiązującego rygoru sanitarnego.

W związku z tym uczestnicy koncertów i imprez zobowiązani są do zasłaniania nosa i ust przy pomocy maseczki ochronnej (zapewnionej we własnym zakresie), przez cały czas (również w czasie koncertu) przebywania na terenie Filharmonii. Muszą również wypełnić oświadczenie, mogą to zrobić wcześniej, pobierając je ze strony Filharmonii (bit.ly/FilharmoniaCz_oswiadczenie). Melomani zobowiązani są także do poddania się bezdotykowemu badaniu temperatury, dezynfekcji rąk oraz zachowania dystansu społecznego zwłaszcza w kolejce do kasy lub przy wejściach na sale koncertowe.

Dla publiczności udostępnionych będzie 50 proc. miejsc na sali koncertowej (wyłączone miejsca będą odpowiednio oznaczone). Instytucja zachęca też do korzystania ze zdalnych kanałów łączności z kasą i innymi działami oraz z portalu sprzedaży i rezerwacji biletów on-line.

Te właśnie zasady obowiązywać będą podczas koncertów, na które już niebawem zaprosi instytucja. Będzie to duża odmiana po tygodniach, w których muzyczne wydarzenia organizowane były wyłącznie online i transmitowane za pośrednictwem kanału YouTube Filharmonii Częstochowskiej.

Filharmonia Częstochowska zaprasza na pierwsze koncerty na żywo 2
Fot. Agnieszka Małasiewicz/ Filharmonia Częstochowska

Symfonia dokończona i niedokończona

Pierwszym koncert zyskał tytuł „Dokończona/Niedokończona”. Zaplanowano go na piątek, 21 maja na godz. 19. Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka.

-Pierwsza część Symfonii g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta nagrana przez muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej w swoich domach miała premierę na kanale YouTube Filharmonii 30 kwietnia 2020 r. [nagranie można znaleźć TUTAJ – przyp. red.] i był to nasz pierwszy pandemicznym klip, powstały w odpowiedzi na niemożność nie tylko grania koncertów dla publiczności, ale i w ogóle odbywania prób poza domem. Do dziś obejrzano go blisko 4500 razy. Przez ponad rok na serwisie YouTube opublikowaliśmy blisko trzydzieści filmików koncertowych, a dziś możemy zaprosić Państwa do naszej Filharmonii i Mozartowską Symfonię g-moll KV 550, zwaną Wielką, dokończyć już na żywo, na galowo, z udziałem melomanów – wyjaśnia Agnieszka Małasiewicz z impresariatu filharmonii.

Organizatorzy połączyli ten utwór z inną słynną symfonią, tym razem z nazwy i formy „niedokończoną”. VIII Symfonia h-moll Franza Schuberta składa się dwóch części, a powód dla którego sam kompozytor nie dopisał pozostałych dwóch nie jest znany.

-Na pewno prac nie przerwała śmierć twórcy, jak w przypadku Kunst der Fuge Bacha czy Requiem Mozarta. Na przestrzeni dekad powstało wiele autorskich wariantów rekonstrukcji dwóch ostatnich części, żaden jednak nie uzyskał pełnej aprobaty wykonawców i słuchaczy, dlatego w salach koncertowych jest wykonywana zwykle dwuczęściowa wersja oryginalna. Dla wielu jest to dzieło skończone. Już Brahms, dyrygujący „Niedokończoną”, uważał ją za utwór kompletny, twierdząc, że „jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym” – opowiada Małasiewicz.

Filharmonia Częstochowska zaprasza na pierwsze koncerty na żywo 3
Fot. Agnieszka Małasiewicz/ Filharmonia Częstochowska

Koncert na dwa fortepiany

Tydzień później, tj. 28 maja instytucja szykuje zaś koncert „Na dwa fortepiany”. Wydarzenie również rozpocznie się o godz. 19. W sali koncertowej filharmonii wystąpią zaś Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej oraz pianiści Dariusz Micorek i Jacek Bylica. Za pulpitem dyrygenckim stanie Justyna Chmielek–Korbut.

-Koncert dyplomowy dyrygentki Justyny Chmielek-Korbut, dyplomantki w klasie prof. Stanisława Krawczyńskiego Wydziału Twórczości Interpretacji i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Krakowie, która poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej. Zabrzmią: powstała z inspiracji Mozartem V Symfonia w tonacji B-dur Franza Schuberta oraz Koncert na 2 fortepiany d-moll Francisa Poulenca w wykonaniu młodych pianistów Dariusza Micorka i Jacka Bylicy, również studentów krakowskiej Akademii Muzycznej. Koncert na dwa fortepiany Poulenca jest utworem lekkim, pięknym i kunsztownym, a sam kompozytor powoływał się w nim na swoich wielkich poprzedników: Mozarta, Liszta i Ravela – zapowiada wydarzenie Agnieszka Małasiewicz.

Bilety na oba wydarzenia mają te same ceny. Normalne kosztują 40 zł, ulgowe – 35 zł, a te dla słuchaczy UTW -20 zł. Można je nabyć w kasie oraz za pośrednictwem strony www.filharmonia.com.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Noc Muzeów w Częstochowie. Wydarzenia odbędą się online i na żywo