fbpx

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW]

Zgodnie z zapowiedzią w sobotę, 24 września wystartował w Częstochowie 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Na wydarzenie zaprasza Kina OKF Iluzja (Al. NMP 64).

O tym wydarzeniu pisaliśmy już na łamach „Gazety Regionalnej”. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to wydarzenie skierowane do widzów od 4. roku życia oraz ich opiekunów. W tym roku MFF doczekał się dziewiątej odsłony, która wystartowała właśnie 24 września i potrwa do 2 października. W formule stacjonarnej impreza obejmie 20 polskich miast. Na festiwalowej mapie nie zabrakło Częstochowy i Kina OKF Iluzja.

W ramach otwarcia imprezy OKF zaproponował dwa tytuły: „Szkołę magicznych zwierząt” oraz „Głowę pełną Ciebie”. Tego samego dnia, o godz. 13.15 odbędą się również warsztaty plastyczne – artystyczne działania w OKF-ie są już bowiem tradycją.

Kolejne filmowe spotkania zaplanowano na 25, 29 i 30 września, a także 1 i 2 października. Poniżej prezentujemy wszystkie filmy, które zaprezentowane zostaną w ramach festiwalu.

Bilety na seanse festiwalowe kosztują 13 zł, a udział w warsztatach plastycznych – 10 zł. Szczegóły na stronie www.okf.czest.pl.

(ZS, mat. OKF)

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – program

„Szkoła magicznych zwierząt” – 24 września, godz. 10

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 2
„Szkoła magicznych zwierząt” (mat. OKF)

reż. Gregor Schnitzler, Niemcy, 2021, 89’, dubbing, aktorski, 6+

Ida nie czuje się pewnie w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby dziewczynka poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym trochę magii – Ida zaprzyjaźnia się z lisem, a kompanem jej nieśmiałego kolegi Benniego staje się żółw. Zwierzęta są obdarzone niezwykłymi zdolnościami: mówią ludzkim głosem, wykonują sztuczki i są chętne do zabawy. Tymczasem na szkolnych korytarzach zaczyna dochodzić do tajemniczych kradzieży. Znakiem charakterystycznym ich sprawcy jest duży, żółty uśmiech. Dziewczynka wraz z nowymi kolegami próbuje ustalić, kim jest złodziej. Bez przyjaciół – także tych zwierzęcych – nie rozwiązałaby zagadki. Ustalenie winnego w pojedynkę byłoby czarną magią!

„Głowa pełna Ciebie” – 24 września, godz. 11.45

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 3
„Głowa pełna Ciebie” (mat. OKF)

reż. Caroline Cowan, Szwecja, 2021, 82’,lektor, aktorski, 9+

Nie tak łatwo powiedzieć, kiedy ludzie się w sobie zakochują. Nie wiadomo, czy świadczy o tym szybsze bicie serca, a może chęć spędzania każdej wolnej chwili z tą jedyną osobą. Jak połapać się w tych wszystkich uczuciach? To pytanie, na które spróbuje odpowiedzieć Adam. Chłopiec od razu czuje miętę do Ewy. Dziewczyna uczy go grać w piłkę nożną i razem wyczekują wspólnej wycieczki. Sprawy zaczynają się jednak komplikować, gdy z własnoręcznie uszytym sercem odwiedza go Molly – pierwsza dziewczyna. „Głowa pełna ciebie” to opowieść o dylematach towarzyszących szkolnym zauroczeniom, motylom w brzuchu i przyjaźniach, które stają się czymś więcej.

„Yuku i magiczny kwiat” – 25 września, godz. 10

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 4
„Yuku i magiczny kwiat” (mat. OKF)

reż. Rémi Durin, Arnaud Demuynck, Belgia, Francja, 2022, 65’, dubbing, animacja, 5+

Zanosi się na przygodę pełną wrażeń! W lesie zdającym się nie mieć końca można się zgubić, a wszędzie czyhają obce zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Gdy jej babcia otrzyma legendarną roślinę, zazna szczęścia i wiecznej światłości. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki podczas wędrówki okażą się piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała podczas rodzinnych wieczorów spędzonych w zamkowych piwnicach . Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny, jak go malują!

„Lato, kiedy nauczyłam się latać” – 25 września, godz. 11.30

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 5
„Lato, kiedy nauczyłam się latać” (mat. OKF)

reż. Radivoje Andrić, Serbia, Chorwacja, Bułgaria, Słowacja 2022, 85’, dubbing, aktorski, 9+

Pierwszy pocałunek, znalezienie przyjaciół i zrobienie czegoś, co będzie można wspominać przez wiele lat – Sofija ma ambitne plany na najbliższe miesiące. Pobyt na wyspie Hvar z początku nie zapowiada się jednak jak przygoda. Babcia wpycha w nią kanapki i smaruje kremem do opalania, robiąc wstyd przed innymi. Na domiar złego trudno tu o dostęp do Internetu! 12-latka na długo nie zapomni jednak tych wakacji z innego powodu. Gdy dowie się o istnieniu niewidzianego wcześniej kuzyna, a na jaw wyjdą tajemnice rodzinne, Sofija zrozumie tego lata, jak ważne jest poznać swoich bliskich… bliżej. To pełna humoru, międzypokoleniowa historia skąpana w chorwackim słońcu.

„Za duży na bajki” – 29 września, godz. 10

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 6
„Za duży na bajki” (mat. OKF)

reż. Kristoffer Rus, Polska 2022, 103’, oryginalna wersja językowa, aktorski, 9+

Dietetyczne kluski, jazda na rowerze wokół boiska, wnoszenie po schodach donic z palmami… to tylko część diabelskiego planu nieobliczalnej ciotki Mariolki, która bierze nieporadnego życiowo Waldka pod swoją opiekę na czas nieobecności jego mamy. Nastolatek jest tak zmęczony nowymi obowiązkami, że cały jego dotychczasowy świat ukochanych gier komputerowych schodzi na dalszy plan. W dodatku tajemniczy gracz Mrówa, który ma dołączyć do drużyny okazuje się – o zgrozo! – DZIEWCZYNĄ. Na szczęście wymarzoną… Gdyby tego było mało mama wciąż traktuje go jak małego chłopca i skrywa pewien sekret… Ale Waldek już dawno dorósł i widzi, że w życiu – tak jak i w grze – raz się przegrywa, a raz wygrywa. Najważniejsze jednak: „robić coś trzeba, a nie nic nie robić!”.

„Detektyw Bruno” – 30 września, godz. 10

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 7
„Detektyw Bruno” (mat. OKF)

reż. Magdalena Nieć, Mariusz Palej, Polska 2022, 109’, oryginalna wersja językowa, aktorski, 6+

Dociekliwy i spostrzegawczy Oskar uwielbia serial o detektywie Brunie i chciałby być taki sam jak on. Gdy na swoje 8 urodziny dostaje tajemniczą wskazówkę o prezencie od rodziców, wie, że musi wymknąć się z rodzinnego Domu Dziecka. Tylko jedna osoba może mu pomóc w rozwiązaniu zagadki – niezastąpiony detektyw Bruno! Jest tylko mały problem: zadufany w sobie aktor Bruno Księski nie przepada za dziećmi.  Czy Oskarowi uda się wciągnąć swojego idola w ekscytującą grę miejską i wspólnie rozwikłać tajemnicę? I czy wiara chłopca w niezastąpionego detektywa wywróci do góry nogami życie aktora, a jego serce zmięknie?

„Najlepsze urodziny Królika Karola” – 1 października, godz. 10

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 8
„Najlepsze urodziny Królika Karola” (mat. OKF)

reż. Michael Ekbladh, Niemcy, Niderlandy, Szwecja, 2021, 70’, dubbing, animacja 4+

Królik Karol w swój wielki dzień. W końcu piąte urodziny obchodzi się raz w życiu! Rodzice nie poświęcają mu jednak tyle uwagi co kiedyś, odkąd na świat przyszła jego młodsza siostra. Gdy w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń mama i tata muszą go opuścić, postanawia uczcić święto po swojemu. Wyprawa u boku przyjaciółki Moniki i jej wesoło merdającego psa przeradza się w wielką przygodę, podczas której spotkają w lesie żaby, ślimaka i lisa o niekoniecznie dobrych zamiarach. Podczas wędrówki Karol zrozumie, kim są przyjaciele i rodzina – to będą jego najlepsze urodziny!

„Mecz o wszystko” – 1 października, godz. 11.30

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 9
„Mecz o wszystko” (mat. OKF)

reż. Camiel Schouwenaar, Niderlandy / Niemcy, 2022, 90’, aktorski, lektor, 9+

Życie Dylana dotychczas kręciło się wokół biegania i strzelania goli. Dopingowali go w tym ulubiony youtuber i tata, który trenował jego drużynę. Rezolutny napastnik nie potrafi pogodzić się z tym, że nagle musi zacząć poruszać się na wózku inwalidzkim. Podczas rehabilitacji wylewa siódme poty, ale wszystko wskazuje na to, że już nigdy nie będzie profesjonalnym sportowcem. Musi jeszcze pogodzić się z tym, że to nie on, a jego przyjaciel Youssef jest teraz liderem zespołu. Chłopiec odnajduje jednak motywację do działania, a ograniczenia stają się jego niezwykłą siłą.

„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” – 2 października, godz. 10

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 10
„Przytul mnie: Poszukiwacze miodu” (mat. OKF)

reż. Anna Błaszczyk, Polska, Chiny, 2022, 70’, dubbing, animacja 4+

Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki z zapasami złotego przysmaku. Nic nie uchowało się także w owadzich kryjówkach. Po podsłuchaniu rozmowy pszczół Mały Miś wie, że mnóstwo miodu znajdzie w tajemniczej Złotej Krainie, która na skraju lasu. Choć jego tata najchętniej zostałby w norze i uciął sobie drzemkę, niedźwiadek przekonuje go do wspólnego ruszenia ku przygodzie. To ma być jego pierwsza w życiu dłuższa wycieczka, dzięki której udowodni, że jest samodzielny i odważny! Animacja powstała na podstawie książki „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak.

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica skorpiona” – 2 października, godz. 11.30

9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci wystartował w Częstochowie! [LISTA FILMÓW] 11
„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica skorpiona” (mat. OKF)

reż. Tina Mackic, Szwecja, 2022, 83’, dubbing, aktorski, 6+

Przed parą detektywów kolejny twardy orzech do zgryzienia. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby impreza z darmowymi słodyczami, na którą czekają wszyscy mieszkańcy Valleby, nie doszła do skutku. Z Akademii Nauki ginie teleskop, fajerwerki przygotowane na pokaz przedwcześnie błyskają, a ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych. Nie wykluczają nawet, że winny może być ksiądz – w końcu to na kościelnej wieży znaleziono poszlaki. W śledztwie pomagają im policjant i emerytowana złodziejka, Lillie, która mieszka w domu spokojnej starości.