fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPodróżePoszusujmy w ferie, czyli subiektywny ranking stoków „Gazety Regionalnej”

Poszusujmy w ferie, czyli subiektywny ranking stoków „Gazety Regionalnej”

Widoki zapierające dech, smagający sylwetkę wiatr, adrenalina i ogromna przyjemność. Jazda na nartach czy desce snowboardowej to idealny sposób na fantastycznie spędzone ferie. I nieważne czy masz kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Gdzie zatem warto poszusować?

Ci, którym narty czy deska snowboardowa są bliskie od lat, doskonale wiedzą, który stok wybrać, by się bawić w zgodzie z własnymi potrzebami. Jedni wybierają pod kątem różnorodności i poziomu trudności tras. Drudzy biorą pod uwagę stopień ucywilizowania stoku. Nie wszystkim przecież odpowiada jazda po stokach zlokalizowanych na bezleśnych wzniesieniach, w narciarskich, zatłoczonych metropoliach, niektórzy wolą trasy bliższe naturze. Jeszcze inni wybór stoku uzależniają od bliskości dostępnej infrastruktury turystycznej, m.in. parkingów, pensjonatów, gastronomii. To najczęściej rodziny z dziećmi. Tym, którzy zaczynają przygodę nartami i snowboardem, podsuwamy nasze redakcyjne propozycje, podkreślając, że nasz mały ranking stoków jest absolutnie subiektywny.

Stąd zobaczysz Tatry, Pieniny, Gorce, Beskidy i Magurę Spiską

Czorsztyn-ski w Kluszkowcach. Nie bez kozery wielokrotnie brylował w rankingach ośrodków narciarskich Małopolski. Jego największym atutem jest położenie na niezwykle tajemniczej i pięknej górze Wdżar, między Nowym Targiem a Krościenkiem n. Dunajcem. W dobrą pogodę można ze szczytu podziwiać Pieniny, Gorce, Tatry, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki, Magurę Spiską i piękne Jezioro Czorsztyńskie z dwoma zamkami nad brzegami. Wdżar to jedno z dwóch miejsc w Karpatach, w których występują skały wulkaniczne. Wsiadając na wyciąg krzesełkowy, przygotujcie się więc na piękne widoki nie tylko wokół, ale także pod nartami, bo góra jest poprzecinana licznymi wąwozami i pięknie zalesiona. Warto wspomnieć też, że występują tu anomalie magnetyczne. 

ferie
Ferie 2022 – Czorsztyn-ski w Kluszkowcach

Ośrodek oferuje: 8 wyciągów narciarskich (w tym dwie koleje krzesełkowe), 9 oświetlonych i doskonale utrzymanych tras narciarskich (od zielonych po czerwone), 3 regionalne karczmy przy stokach, serwis i wypożyczalnię sprzętu zimowego, licencjonowaną szkółkę narciarską i snowboardową, hotel „Pod Wulkanem” wraz ze strefą relaksu, organizację zawodów narciarskich. I bardzo ważne: bezpłatny parking pod samymi wyciągami. Ceny karnetów nie odbiegają od cen na sąsiednich stokach – Czorsztyn-ski należy do wspólnej karty Tatry Super Ski, dzięki której można na jednym skipassie jeździć w 17 ośrodkach w Polsce i na Słowacji.

ferie
Ferie 2022 – Czorsztyn-ski w Kluszkowcach

Chcesz się przejechać Porshe?

Zostajemy w Małopolsce, choć prawie u podnóża Tatr, w kolejnym ośrodku, który zdobywał laury w regionalnych rankingach. To rodzinna stacja narciarska Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej. Stąd również rozciąga się wspaniały widok na Tatry, Gorce i Babią Górę, choć ośrodkowi bliżej do cywilizacji niż do natury. Ma jednak atut, którym bije konkurencję – sześcioosobową kolej krzesełkową Porshe Design. Czego można się po niej spodziewać? Jak na Porshe przystało – zawrotnej prędkości i wygody. Dzięki wyciągowi nikt nie stoi tu w półgodzinnych kolejkach, nie marznie i nie moknie podczas podróży w górę.

ferie
Ferie 2022 – Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej

W sumie stacja oferuje 5 oświetlonych i dobrze utrzymanych tras o zróżnicowanym stopniu trudności, 5 wyciągów (wliczając Porshe Design) oraz karczmę. Obok znajdują się liczne bary i wypożyczalnie sprzętu. Rusiń-Ski również należy do wspólnej karty Tatry Super Ski, choć ma też własny lokalny cennik. Co istotne, parking jest bezpłatny.

Król jest tylko jeden

Przemieszczamy się w Beskid Śląski, na zbocza szczytów Małe Skrzyczne i Wierch Pośredni. To tu zlokalizowany jest jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – Szczyrk Mountain Resort. Cały czas trwa rozbudowa ośrodka przez słowackiego inwestora, który nabył stację w 2014 roku, więc możemy się spodziewać kolejnych udogodnień i atrakcji. Największym atutem ośrodka jest jego przepiękne położenie oraz mnogość tras narciarskich. Szczyrk Mountain Resort posiada ponad 23 kilometry zróżnicowanych tras zjazdowych, co sprawia, że każdy fan białego szaleństwa znajdzie tutaj coś dla siebie. Szczyrk Mountain Resort oferuje 3 wyciągi kanapowe, 1 kolej gondolową oraz 2 wyciągi orczykowe. Do dyspozycji gości ośrodek oddaje duży parking, bary oraz restaurację na Hali Skrzyczeńskiej. Cennik, który obowiązuje w ośrodku, nie odbiega od cenników innych stacji.

Więcej informacji na stronach ośrodków: www.czorsztyn-ski.com.pl, www.rusin-ski.pl

oraz www.szczyrkowski.pl. (red.)

Czytaj także: Ferie zimowe. Jak kreatywnie zorganizować dzieciom wolny czas?

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -