fbpx
Strona głównaPracaAsten Group - nowe spojrzenie na rekrutację i lokalny rynek pracy

Asten Group – nowe spojrzenie na rekrutację i lokalny rynek pracy

Od dawna utrzymuje się przekonanie, że zmieniający się ciągle rynek pracy określany jest mianem rynku „pracownika”. Pracodawcy podkreślają, że jednym z większych problemów funkcjonujących przedsiębiorstw jest brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Trwająca od niemal dwóch lat pandemia zaostrzyła te problemy, a niedobór pracowników w niemal każdej branży stał się bolączką zarówno małych firm, jak i gigantów na rynku.

Mimo wszystko nie brakuje pracodawców stale rozszerzających swój zespół i wychodzących naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych pracowników. Jedną z takich firm jest działająca w Częstochowie Asten Group. Jak rekrutować w dobie pandemii, jacy pracownicy są na wagę złota i co w zamian za pracę i zaangażowanie oferuje pracodawca, opowiada odpowiedzialna między innymi za rekrutację i pracowników Marzena Zalewska – Kierownik ds. Operacyjnych w Asten Group

rynek pracy
Marzena Zalewska – Kierownik ds. Operacyjnych w Asten Group

Jak ocenia Pani sytuację naszego rodzimego rynku pracy z perspektywy osoby odpowiedzialnej za rekrutację?

Marzena Zalewska: Niestety, muszę powiedzieć, iż z roku na rok rekrutuje się coraz trudniej, do czego przyczynia się między innymi trwająca pandemia. Abstrahując od oczywistych problemów, takich jak utrudnienia w osobistym spotkaniu się z potencjalnym kandydatem w dobie kwarantann i zintensyfikowanych działań mających na celu podniesienie bezpieczeństwa, spotykamy się z coraz słabszym spływem aplikacji na publikowane oferty pracy.

A jak standardowo wygląda proces rekrutacji w Państwa organizacji?

– Standardowo dostępne oferty pracy publikujemy zarówno na naszej stronie internetowej, jak i na wybranych portalach rekrutacyjnych. Regularnie o trwających procesach informujemy także na naszym firmowym Facebook’u. Po analizie nadesłanych aplikacji spotykamy się z wybranymi kandydatami. Staramy się umawiać spotkania w siedzibie firmy, ale jeżeli jest taka konieczność, pierwsze spotkania możemy zorganizować również za pośrednictwem Internetu. Organizujemy spotkania rekrutacyjne również w innych miastach, jeśli dotyczy to kandydatów mieszkających i docelowo mających wykonywać swe obowiązki dla AG poza siedzibą firmy, na terenie innych województw – tutaj mam na myśli stanowiska typu DTH (Doradca Techniczno-Handlowy, przyp. red.). W ten sposób wyrażamy szacunek do potencjalnego pracownika ponosząc po naszej stronie koszty związane z podróżą.

Wiem z doświadczenia, że po takim spotkaniu wybrany kandydat nie ma wątpliwości co do przyjazdu do nas np. z północy Polski na kolejny etap rekrutacji.  W zależności od stanowiska proces jest dwu- lub trzyetapowy. Pierwszy etap ma na celu poznanie kandydata, jego wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych.  W razie potrzeby weryfikujemy poszczególne kompetencje, jak na przykład znajomość języka obcego lub zagadnień technicznych niezbędnych na danym stanowisku. Wybrani kandydaci rekomendowani są potencjalnym przełożonym. Jeśli kandydat przekona nas, że jest tym najbardziej odpowiednim na oferowany wakat, następuje przedstawienie propozycji współpracy. Kandydaci otrzymują po każdym etapie rekrutacji informacje zwrotne, doceniają również możliwość kontaktu z rekruterem podczas całego procesu.

rynek pracy
Lokalny rynek pracy – zakład produkcyjny Asten Group

Do jakich działów najczęściej poszukujecie Państwo pracowników?

– Asten Group skupia kilka marek także w zależności od potrzeb stanowiska mogą być naprawdę różne. Najczęściej są to osoby pracujące w szeroko rozumianej obsłudze klienta, kontaktujące się z naszymi dystrybutorami – tu niewątpliwym atutem jest znajomość języków obcych. W związku z tym, że funkcjonujemy w branżach takich jak przetwórstwo tworzyw sztucznych, wentylacja czy chłodnictwo, bezcenna jest również znajomość zagadnień technicznych czy doświadczenie w podobnych branżach, ale nie tylko.

Chciałabym podkreślić, że zależy nam na tym, aby zespół, który tworzy naszą firmę, składał się z zaangażowanych osób stawiających na rozwój. Jeżeli zaaplikuje do nas osoba, która nie będzie miała twardych kompetencji niezbędnych na stanowiskach, które chcemy obsadzić, ale jej postawa, energia i chęci zwrócą naszą uwagę, wówczas zaoferujemy niezbędne szkolenia, a nawet znalezienie miejsca w innej komórce organizacyjnej, w której dana osoba będzie mogła wykorzystać swój potencjał.

Co jeszcze w takim razie oferujecie Państwo swoim pracownikom?

– Krótko rzecz ujmując pracę w naprawdę rzetelnej firmie. Oferujemy uczciwe i solidne warunki współpracy. To od zawsze było dla nas priorytetem, o czym świadczy chociażby fakt, że średni staż pracowników w naszej firmie zatrudniającej na chwilę obecną prawie 100 osób, to ponad 6,5 roku. Wielu z naszych pracowników to osoby, które w Asten Group rozpoczynały swoją karierę zawodową po studiach, a dziś zarządzają działami. Przejrzysty system wynagrodzeń, prywatna opieka medyczna, pełne finansowanie lub wspófinansowanie nauki, korzystne warunki przystąpienia do pakietu sportowego oraz ubezpieczenia na życie, to coś co każdy pracownik otrzymuje „w pakiecie”. Raz do roku – jeżeli pandemia nie krzyżuje nam planów – organizujemy też eventy integracyjne oraz spotkania przedświąteczne.

Poza tymi „namacalnymi” korzyściami dajemy też możliwość współtworzenia organizacji opartej na solidnych wartościach, takich jak zaangażowanie, profesjonalizm, otwartość czy samodoskonalenie. Szanujemy, wspieramy i staramy się dbać o każdego z członków naszego zespołu wspierając i motywując.

Gdyby ktoś chciał dołączyć do zespołu Asten Group, a nie znalazł odpowiadającego swoim kwalifikacjom ogłoszenia co powinien zrobić?

– Zapraszamy do przesłania swojego CV na adres [email protected] wraz z informacją dotyczącą posiadanych kompetencji i propozycją obszaru do współpracy. Jeżeli będzie to ciekawa aplikacja, na pewno odpowiemy.

Dziękuję za rozmowę.

Asten Group - nowe spojrzenie na rekrutację i lokalny rynek pracy 1
Rynek pracy – nowe spojrzenie na rekrutację

Czytaj także – Rynek pracy:Nowa praca? Havier radzi, jak się przygotować do zmiany

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -