fbpx

„Dziewczynka z getta” w Częstochowie. Niezwykła wystawa inspirowana życiem i twórczością Irit Amiel

W piątek, 5 listopada o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy sztuk wizualnych „Dziewczynka z getta”. Interdyscyplinarne wydarzenie zorganizowane zostanie w Klubokawiarni Alternatywa 21.

W piątek, 5 listopada o godz. 18 w Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Mielczarskiego 20) zainaugurowana zostanie wystawa zatytułowana „Dziewczynka z getta”. Wstęp jest wolny. Kuratorką wydarzenia jest częstochowska malarka i animatorka kultury Anita Grobelak.

Ekspozycja złożona będzie z prac autorstwa Małgorzaty Biel, Moniki Hartman, Małgorzaty Kani, Alicji Kowalskiej, Joanny Sidorowicz, Krzysztofa Mazonia, Mirosławy Truchty-Nowickiej, Katarzyny Skubały, a także samej kuratorki wystawy. Zobaczymy prace malarskie, rysunki, fotografie i instalacje.

Wystawa sztuk wizualnych organizowana jest w ramach projektu „Off Polska”. Interdyscyplinarne wydarzenie inspirowane jest zaś życiem i twórczością Irit Amiel, wybitnej izraelskiej pisarki, która urodziła się w Częstochowie.

"Dziewczynka z getta" w Częstochowie. Niezwykła wystawa inspirowana życiem i twórczością Irit Amiel 2
Praca Mirosławy Truchty-Nowickiej, która prezentowana będzie na wystawie „Dziewczynka z getta”

Tego wieczoru przypomniany zostanie także filmowy „Salon Poezji” dedykowany twórczości zmarłej w lutym tego roku autorki. „Mapa dzieciństwa” to wspólna produkcja Filii nr 9 Biblioteki Publiczna im. Biegańskiego oraz Teatru im. Mickiewicza. Za scenariusz i reżyserię odpowiadały Ewa Oleś i Ilona Kowalska. W “Salonie” wystąpiły aktorki częstochowskiego teatru Agata Ochota i Teresa Dzielska oraz uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Zduńskiej Woli – Aniela Łoniewska. Za zdjęcia, dźwięk, światło, montaż odpowiadał Jacek Śliwczyński. Premiera miała miejsce w listopadzie 2020 r.

W oczekiwaniu na premierę „Mojej drogi”

"Dziewczynka z getta" w Częstochowie. Niezwykła wystawa inspirowana życiem i twórczością Irit Amiel 3
mat. prasowe

Piątkowe wydarzenie stanowi zapowiedź premiery spektaklu „Moja droga”. To najnowsza produkcja Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego w Częstochowie. Autorką tekstu jest Katarzyna Zwolska-Płusa, a reżyserem Paweł Bilski. Realizacja, podobnie jak wystawa, inspirowana jest twórczością Amiel.

Premiera odbędzie się 8 listopada o godz. 17, sam spektakl zaprezentowany zostanie w formie spaceru performatywnego. Kolejne prezentacje zaplanowano na: 9 listopada- godz. 17, 16 listopada – godz. 12 i 17 oraz 17 listopada – godz.17.

Spektakl rozpocznie się pomniku Bohaterów Getta przy ul. Strażackiej, a zakończy się w Klubokawiarni Alternatywa 21 przy ul. Mielczarskiego.
Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacja miejsc: tel. 533-527-368, biuro@teatrnowy.art. Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Off Polska” i dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Szczegóły: www.facebook.com/teatrnowyczestochowa.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: W Częstochowie trwają przygotowania do premiery spektaklu “Moja droga”