fbpx

Aktorka częstochowskiego teatru Teresa Dzielska z nominacją do Złotej Maski

30 marca ogłoszono nominacje do 54. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim. Na statuetkę za rolę kobiecą w spektaklu dramatycznym ma szansę Teresa Dzielska, aktorka Teatru im. A. Mickiewicza.

Przypomnijmy, że Nagrody Artystyczne „Złota Maska” przyznawane są corocznie od 1968 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Charakterystycznym statuetkami honorowane są szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej.

Początkowo Złotymi Maskami nagradzały artystów teatru regionalne media oraz wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 r. opiekę nad nagrodą przejęło Województwo Śląskie.

Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.

Aktorka częstochowskiego teatru Teresa Dzielska z nominacją do Złotej Maski 2
fot. arch. UMWS Tomasz Żak

W czwartek, 30 marca ogłoszono nominacje do 54. edycji tej nagrody. I jest to miłe zaskoczenie, bowiem wśród nominowanych artystów znalazła się Teresa Dzielska, która od 2002 r. związana jest z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Wyróżniono ją w kategorii „aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych”. Kapituła dostrzegła niezwykle wymagającą rolę w spektaklu „Strefa zero” w reżyserii André Hübner-Ochodlo.

Doskonałe przedstawienie miało swoją premierę 11 września 2021 r., w 20. rocznicę zamachów na World Trade Center. Był to dwunasty już spektakl, który na częstochowskiej scenie stworzył ten reżyser. Wcześniej Dzielska zagrała w czterech innych jego produkcjach takich, jak „Fałsz”, „Hamlet”, „Do dna” i „Plaża”. Na premierę czeka szóste ich spotkanie, czyli „Makbet”, w którym Dzielska gra Lennox.

Aktorka częstochowskiego teatru Teresa Dzielska z nominacją do Złotej Maski 3
„Strefa zero” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

„Strefa Zero” już 2 i 3 kwietnia na scenie teatru

Kto nie widział „Strefy Zero” (w której Dzielskiej partneruje Adam Machalica), może nadrobić zaległości już w ten weekend. Tekst Neil LaBute’a zabrzmi 2 kwietnia o godz. 16 i 3 kwietnia o godz. 19. Bilety normalne kosztują 35 zł, a ulgowe – 30 zł. Można o nie pytać w kasie teatru, sprzedaż prowadzona jest również za pośrednictwem strony www.teatr-mickiewicza.pl. Na widowni zasiądą również laureaci naszego konkursu, w którym można było wygrać podwójne zaproszenia na oba terminy.

Dodajmy, że dla aktorki częstochowskiego teatru jest to już trzecia nominacja. Wcześniej otrzymała je za role: Nataszy w „Trzech siostrach” w reżyserii Julii Wernio oraz Magdy w „Pierwszym razie” w reżyserii Tomasza Mana. Wierzymy, że tym razem nominacja przemieni się w statuetkę. W tej samej kategorii walczą o nią również Aleksandra Maj za rolę Solange w spektaklu „Pokojówki” oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie” w Teatrze Miejskim w Gliwicach, a także Marta Gzowska-Sawicka za rolę Dupy w spektaklu „Krum” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Aktorka częstochowskiego teatru Teresa Dzielska z nominacją do Złotej Maski 4
„Strefa zero” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Ostatnie lata bez nagród (a czasem też i bez nominacji)

Niestety, w ostatnich latach Częstochowa nie ma szczęścia do tej nagrody. Kapituła Złotych Masek skąpi Teatrowi im. A. Mickiewicza nawet nominacji. Wyjątkiem był 2015 r. Wówczas Michał Kula otrzymał nagrodę za dwie role: Szmuela Sprola w spektaklu „Sprzedawcy gumek” oraz Grabarza w „Hamlecie”. Z kolei Michał Półtorak, tytułowy Hamlet, dostał Nagrodę Dziennika Teatralnego im. Zbigniewa Grucy. Co więcej: nominacją wyróżniono całą obsadę „Sprzedawców gumek” w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. Obok Kuli grali w spektaklu także Agata Ochota-Hutyra i Antoni Rot.

W kolejnym roku nominowano Henryka Talara za rolę w przedstawieniu „W starych dekoracjach” (którym aktor i były dyrektor częstochowskiej sceny fetował swój jubileusz). Na nominacji się jednak skończyło. Powodów do dumy dostarczył naszemu miastu Włodzimierz Kuca, twórca Częstochowskiego Teatru Tańca. Otrzymał on nagrodę specjalną za reżyserię, choreografię i scenografię spektaklu „Orfeusz”. Doceniono go także za autorską koncepcję tego teatru.

Na nominacji stanęło w roku 2017 i 2019. Najpierw o nagrodę w kategorii „Spektakl dla młodych widzów” rywalizowała „Roszpunka” w reżyserii Roberta Dorosławskiego, potem na nagrodę specjalną miał szansę zespół Five O’Clock Orchestra za muzykę w spektaklu „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Magdaleny Piekorz.

W roku 2018 i 2020 r. kapituła nie przyznała Częstochowie żadnej nominacji, mimo że w tym czasie zrealizowano m.in. spektakle „Czechow: żarty z życia” i „Fałsz”.

Więcej o nominacjach do 54. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim na stronie www.slaskie.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowska „Strefa zero”. Drapieżny spektakl, o którym trudno zapomnieć [RECENZJA]