fbpx
Strona głównaWiadomościDom Pracy Twórczej "Macondo" w Miedźnie oficjalnie otwarty dla artystów

Dom Pracy Twórczej „Macondo” w Miedźnie oficjalnie otwarty dla artystów

Z początkiem lipca oficjalnie otwarto w Miedźnie Dom Pracy Twórczej Macondo. Na inauguracje wystąpił poeta Omir Socha. Z kolei gościem spotkania, które zaplanowano na 10 lipca będzie Jarosław Trześniewski-Kwiecień.

O powstaniu w Miedźnie Domu Pracy Twórczej „Macondo” pisaliśmy już na naszym portalu. Założyli go Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek, który od ponad dekady organizują w Chorzowie Port Poetycki.

Teraz to w Miedźnie przy ul. Częstochowskiej 86 odbywać mają się spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, a także koncerty. Według zapowiedzi „Macondo” ma być również schronieniem dla twórców, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji. Warto dodać, że to pierwsze tego typu miejsce w tej części regionu.

Dom Pracy Twórczej "Macondo" w Miedźnie oficjalnie otwarty dla artystów 1
Dom Pracy Twórczej „Macondo”

Oficjalne otwarcie Domu Pracy Twórczej „Macondo” odbyło się 2 lipca. Tego dnia zaprezentował się pochodzący z Kurnika poeta, autor opowiadań, esejów, recenzji i tłumaczeń Omir Socha. Jego wiersze były tłumaczone na język serbski, białoruski i niemiecki.

-Omir Socha rozpoczął występ od melorecytacji swoich wierszy przy akompaniamencie gitary. Macondo zalała fala dźwięków i słów. Na koncert przybili m.in. sosnowiecki poeta Marcin Rokosz oraz częstochowska poetka Katarzyna Zwolska-Płusa, którzy na stałe wpisali się już w życie domu pracy twórczej. Rozmowy o poezji i recytacje wierszy przy akompaniamencie Omira, trwały do późnych godzin wieczornych. Klimat spotkania przeniósł uczestników w cudowne dla literatów dwudziestolecie międzywojenne, kiedy to twórcy upojeni wolnością poetycką spotykali się w kawiarniach, prowadząc długie, filozoficzne rozmowy o literaturze – relacjonują twórcy Mocondo.

Dom Pracy Twórczej "Macondo" w Miedźnie oficjalnie otwarty dla artystów 2
Oficjalne otwarcie Domu Pracy Twórczej Macondo (fot. Macondo)

Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek nie zapomnieli również o najmłodszych gościach. W Starej Drewutni, gdzie odbywał się koncert zorganizowano kącik zabaw dla dzieci, a po oficjalnej prezentacji Omir Socha zagrał i zaśpiewał kilka angielsko-polskich piosenek specjalnie dla najmłodszych.

Kolejne spotkanie już 10 lipca

Gospodarze zapraszają do Miedźna już w najbliższą sobotę, 10 lipca o godz. 17. Wówczas odbędzie się tu spotkanie poetycko-muzyczne z poetą, eseistą i publicystą Jarosławem Trześniewskim-Kwietniem. Autor opowie o swojej najnowszej książce ”Piwnica Mozarta”. O oprawę muzyczną spotkania zadba Sara Płusa, która jest uczennicą pierwszej klasy Szkoły Podstawowej „Akademia Soward” i od roku uczy się grać na wiolonczeli metodą dra Suzuki.Organizatorzy zapewniają, że i tym razem nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych.

Dom Pracy Twórczej "Macondo" w Miedźnie oficjalnie otwarty dla artystów 3
Kiermasz książki w Domu Pracy Twórczej Macondo (fot. Macondo)

Kiermasz „10 zł dla kultury”

Przypomnijmy, że podczas wszystkich spotkań organizowanych przez Dom Pracy Twórczej Macondo można dokonać zakupu niszowych książek, których z pewnością nie znajdzie się w sieciowych księgarniach. Każdy zakup książki wspiera remont Małego Macondo, miejsca noclegowego dla artystów, w szczególności dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Kiermasz „10 zł dla kultury” organizowany będzie w każdy weekend wakacji.

Projekt może wesprzeć także online, za pośrednictwem zbiórki organizowanej na portalu zrzutka.pl. Można ją znaleźć po hasłem “Dom Pracy Twórczej Macondo”.

ZS

Czytaj także: Miedźno. Poeci z Chorzowa stworzyli tu Dom Pracy Twórczej “Macondo”

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV