fbpx

Automatyczny defibrylator AED w Parku Lisiniec

Ratujące życie urządzenie zakupiono i zamontowano dzięki głosom oddanym Budżecie Obywatelskim. Na terenie Parku Lisiniec automatyczny defibrylator AED dostępny jest od 24 czerwca.  

Automatyczny defibrylator AED zamontowano na stanowisku dla ratowników w Parku Lisiniec. Urządzenie umieszczono w specjalnej szafce oraz odpowiednio oznakowano.

Defibrylator znacząco zwiększa szanse na przeżycie u osób, u których wystąpiły nagłe, ciężkie zaburzenia pracy serca. Jest wyposażony w uniwersalne elektrody – odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych –  oraz sam wydaje polecenia głosowe użytkownikowi, wspomagając go tym samym w prawidłowym wykonaniu defibrylacji elektrycznej u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Automatyczny defibrylator AED w Parku Lisiniec 2
Defibrylator (mat. UM Częstochowy)

Częścią tego samego zadania IX edycji BO było przeprowadzone w sobotę, 24 czerwca szkolenia z obsługi defibrylatora. Na miejscu pojawił się także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.  

Tego rodzaju pomysł – wybrany do realizacji w głosowaniu BO – jest kolejnym, który pokazuje, że kwestie bezpieczeństwa zdrowotnego są istotne dla biorących udział w projekcie częstochowianek i częstochowian.  Powodów, aby ogólnodostępny defibrylator pojawił się właśnie w Parku Lisiniec, jest przynajmniej kilka. Ten zielony kompleks odwiedzany jest tłumnie zwłaszcza latem, choć i w środku zimy nie brakuje tam gości, oddających się m.in. morsowaniu.

Automatyczny defibrylator AED w Parku Lisiniec 3
mat. UM Częstochowy

Park Lisiniec to miejsce zajęć rekreacyjnych, żeglarskich, a także plenerowych imprez, takich jak np. Frytka OFF oraz Festiwal Kolorów. Umieszczenie defibrylatora w tej lokalizacji przyczynia się więc do zwiększenia bezpieczeństwa przebywających tam ludzi zarówno na co dzień, jak i podczas imprez masowych.

mat. UM Częstochowy