Sukcesy zawodników Aeroklubu Częstochowskiego

Reprezentanci Aeroklubu Częstochowskiego znakomicie spisywali się podczas czerwcowych zawodów rozgrywanych na lotnisku w Rudnikach i Suwałkach.

Triumfatorami 13. Rajdowych Mistrzostw Polski, które przeprowadzono w dniach 22-25 czerwca na podczęstochowskim aerodromie zostali – Marcin Skalik i Joanna Skalik zdobywając tytuły Mistrzów Polski. Na drugim stopniu podium stanęli Marcin Chrząszcz i Michał Chrząszcz z Aeroklubu Wrocławskiego, zaś brąz zdobyli Michała Bartler i Oleksandra Balytskyi reprezentujący Aeroklub Stalowowolski oraz Radomski.

aeroklub
13. Rajdowe Mistrzostwa Polski

Z medalami tegorocznych Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej, rozegranych w dniach 20-23 czerwca w Suwałkach, wrócili nasi zawodnicy – Michał Klimaszewski i Paweł Mazur. Bezkonkurencyjny w kategorii unlimited okazał się Michał Klimaszewski zdobywając złoty krążek i tytuł Mistrza Polski, zaś brązowym medalem w klasie advanced może poszczycić się Paweł Mazur. Odrobiny szczęścia zabrakło kolejnemu częstochowskiemu zawodnikowi – Piotr Sieradzan w kategorii advanced uplasował się na najmniej lubianym przez sportowców 4. miejscu. Organizatorem Mistrzostw była Suwalska Szkoła Lotnicza oraz Aeroklub Polski.

aeroklub
Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej 2023

Wyższość Marcina Skalika musieli uznać piloci startujący w 18. Ogólnopolskich Zawodach Samolotowych im. W. Wieczorka, które odbyły się w dniach 19-21 czerwca 2023 na lotnisku w Rudnikach. W zawodach wzięło udział 20 pilotów reprezentujących 12 klubów sportowych. Rozegrano trzy konkurencje – dwie nawigacyjne oraz konkurencję lądowań. Bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Marcin Skalik. Drugie miejsce zajął Marcin Chrząszcz z Wrocławia, a trzecie Kamil Wieczorek reprezentujący Aeroklub Krakowski, zaś Puchar Przechodni Wacława Wieczorka dla Najlepszego Juniora wywalczył Konrad Partyka z PANS Chełm.

Zawody im. Wacława Wieczorka rozgrywane są od 2012 roku i wywodzą się z Toruńskich Zawodów Samolotowych. Wacław Wieczorek był jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców lotniczych, zdobył indywidualnie 20 medali na Mistrzostwach świata, Europy i Światowych Igrzyskach Lotniczych w sporcie samolotowym. Był członkiem Aeroklubu Krakowskiego od 1976 roku, aż do śmierci w 2011 roku.

aeroklub
18. Ogólnopolskie Zawody Samolotowe im. W. Wieczorka

Dotychczasowe sukcesy zawodników Aeroklubu Częstochowskiego rozbudzają nadzieję na znakomite starty podczas zbliżających się Rajdowych Samolotowych Mistrzostw Świata.