fbpx
Strona głównaEdukacjaChiny w "Norwidzie". Częstochowskie LO m. Cypriana Kamila Norwida odwiedziła delegacja z...

Chiny w „Norwidzie”. Częstochowskie LO m. Cypriana Kamila Norwida odwiedziła delegacja z Chin

Język chiński w Norwidzie. Szkoła podpisała dokumenty dotyczące wprowadzenia nauki tego języka.

Częstochowskie liceum im. Cypriana Kamila Norwida odwiedziła delegacja z Chin, z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej na czele. Spotkanie zorganizowane zostało dzięki współpracy szkoły z Instytutem Konfucjusza przy Politechnice Warszawskiej. Chińskiej delegacji przewodził Sun Linijang.

Przełomowym krokiem podczas tej nietypowej i ważnej wizyty było podpisanie umowy w sprawie wprowadzenia do oferty szkoły nauki języka chińskiego. Umowę podpisali dyrektor placówki Krzysztof Wachowiak i radca ds. edukacji Yi Jun.

Możliwość nauczania chińskiego jest w dzisiejszych czasach ogromnym atutem i z pewnością wyróżnia Norwida spośród innych placówek nie tylko naszego regionu, ale także na tle szkół średnich całego kraju.

Jest to też ogromny walor dla przyszłych pracodawców. Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych głoszą, że obecnie naucza się tego języka w szkołach 140 krajów.

Chińscy goście przywieźli oryginalne upominki, a spotkanie ze szkolną społecznością miało również część artystyczną. Można było wysłuchać m.in. Yu Mingjie, doktorantki Akademii Muzycznej w Krakowie, która zagrała na tradycyjnym instrumencie guzheng. Ogromne wrażenie na wszystkich obecnych zrobił „Taniec Lwa”, przygotowany przez Piotra Osucha, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Wushu Tradycyjnego i Kultury Chińskiej. O swojej przygodzie z nauką języka chińskiego opowiedziała Maria Lejczak, 11-latka z Gdyni, której występ także uświetnił spotkanie. Można było również podziwiać umiejętności chórzystów z IX LO.

Młodzież wzięła udział w rytuale parzenia białej herbaty, który jest ważnym elementem tradycji i składa się z wielu etapów. Uczestnicy warsztatów mieli okazji nauczyć się kreślenia chińskich znaków za pomocą atramentu i pędzla, a także okiełznać wcale nie tak łatwą sztukę jedzenia pałeczkami.

Czekamy na ciąg dalszy polsko-chińskiej współpracy, a uczniowie czekają na pierwsze lekcje języka chińskiego.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie

Popularne

- Advertisment -Nowa Deweloper - Mieszkania i domy w Częstochowie