fbpx
Strona głównaWiadomościKamperem na Jasną Górę, czyli 10. Pielgrzymka Karawaningowa

Kamperem na Jasną Górę, czyli 10. Pielgrzymka Karawaningowa

Zakończyła się dwudniowa 10. Pielgrzymka Karawaningowa na otwarcie nowego sezonu. Uczestniczyło w niej ponad 300 załóg.

Od drugiej pielgrzymki organizatorem spotkań jest Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w drodze”. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz: turystyki, w szczególności karawaningowej; pogłębianie i propagowanie wartości katolickich i patriotycznych; duszpasterstwo środowisk karawaningowych, a także innych; propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym; podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności oraz integracja społeczna środowisk związanych z turystyką, wypoczynkiem, rekreacją, sportem, motoryzacją itp.

Kamperem na Jasną Górę, czyli 10. Pielgrzymka Karawaningowa 1
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jako przejaw kultury i stylu życia, a także forma rekreacji karawaning ukształtował się pod koniec XIX w. w Wielkiej Brytanii, tam powstał pierwszy rekreacyjny wóz konny. Niezwykła popularność zyskał w Stanach Zjednoczonych. Na początku XX w. w Wielkiej Brytanii zaczęły powstawać profesjonalne przyczepy kempingowe, a nowo powstały skauting przyczynił się do popularyzacji turystyki namiotowej.

Do Polski karawaning dotarł w latach 30. XX w,, ale dopiero w latach 50. ubiegłego stulecia zainteresowanie karawaningiem zaczęło rosnąć. Powstały nawet pierwsze przyczepy kempingowe, tworzone przez majsterkowiczów amatorów. Dynamiczny rozwój krajowej i zagranicznej turystyki kempingowej stał się udziałem Polaków dopiero w latach siedemdziesiątych. Wtedy podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji polskiej przyczepy kempingowej N 126 w zakładach Predom Niewiadów. Zakładano również pierwsze organizacje, skupiające pasjonatów karawaningu, działające jako koła lub sekcje przy organizacjach popularyzujących polską motoryzację (Automobilkluby, Polski Związek Motorowy).

Kamperem na Jasną Górę, czyli 10. Pielgrzymka Karawaningowa 2
fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

W kolejnych latach w Polsce produkowano nawet kilka modeli przyczep. Zbudowano również prototypowe samochody kempingowe na bazie samochodów nysa, polonez czy tarpan. Wzrost popularności karawaningu wpływa także na dynamiczny rozwój infrastruktury kempingowej.

Tegoroczna, 10. Pielgrzymka Karawaningowa na Jasną Górę zorganizowana została na otwarcie nowego sezonu. Nad przebiegiem spotkania czuwał ks. Mariusz Chmura z diec. kieleckiej, który przygodę z karawaningiem przeżywa od kilkunastu lat. Na program pielgrzymki złożyły się m.in.: droga krzyżowa na Wałach, udział w Apelu Jasnogórskim, Msza św. z prośbą o błogosławieństwo na rozpoczęcie nowego sezonu karawaningowego, błogosławieństwo kamperów, przyczep i holowników oraz zwiedzanie Jasnej Góry.

Szczegóły: jasnagora.com.

mat. Biura Prasowego Jasnej Góry

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV