fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaPolecaneCzęstochowska radna postuluje oklejenie szklanego pawilonu na Starym Rynku specjalnymi naklejkami, które...

Częstochowska radna postuluje oklejenie szklanego pawilonu na Starym Rynku specjalnymi naklejkami, które mają uchronić ptaki przed wpadaniem na zbudowane z szyb ściany budynku

Interpelację do prezydenta Częstochowy złożyła radna Małgorzata Iżyńska, która jest społecznym konsultantem ds. ochrony zwierząt. Jak mówi, tematem zainteresowała się dzięki miłośnikom ptaków skupionym w grupie „Stradom Ostoją dla Jerzyka”.

To ci wspaniali ludzie, którzy wiedzą o ptakach bardzo wiele i starają się im na wszelkie sposoby pomagać, zgłosili do mnie taki pomysł – powiedziała nam radna Iżyńska. – Po oficjalnej inauguracji zmodernizowanego Starego Rynku zwrócili mi uwagę, że duże, wykonane z przezroczystego szkła ściany nowego pawilonu wystawienniczego mogą stwarzać zagrożenie dla ptaków. W trakcie lotu wiele z nich myśląc, że ma przed sobą wolną przestrzeń może z impetem uderzać w budynek, co skończy się dla nich tragicznie.

Jak przekazali miłośnicy zwierząt, takie wypadki, gdy ptaki zmylone wyglądem różnych gmachów masowo giną w miastach uderzając w szyby zdarzają się często. Pomóc tu może nałożenie specjalnych refleksów na szkło, które zmieniają sposób postrzegania przez ptaki szklanych ścian. Dzięki nim ptaki omijają te szklane pułapki i nie wpadają na szyby.

Jak mnie poinformowano, takie metody są stosowane w wielu miastach, trzeba więc przyjąć je także u nas – mówi Małgorzata Iżyńska. – Warto stosować różne rozwiązania, aby pomóc ptakom. To jest potrzebne, co widzimy chociażby na przykładzie przydrożnych ekranów, które są celowo tak oznakowane, aby ptaki w trakcie lotu nie wpadały na te bariery.

Specjalne refleksy na szklane ściany pawilonu, to nie jedyne rozwiązania, jakie postuluje radna w sprawie ochrony ptaków w Częstochowie. Zamierza wystąpić do władz miasta, aby na każdym nowo budowanych miejskim budynku od razu projektowano budki dla jerzyków.

Unikniemy potem konieczności wieszania domków dla jerzyków – przekonuje radna. – To bardzo pożyteczne ptaki, które w naturalny sposób pomagają nam się pozbywać uciążliwych owadów, takich jak chociażby komary. Jeden jerzyk jest dużo skuteczniejszy w walce z komarami niż chemiczne opryski, a przy tym nie szkodzi środowisku naturalnemu.

(fot. UM Częstochowa)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -