fbpx

Częstochowa. Złożono 91 wniosków dotyczących modernizacji systemów grzewczych i instalacji fotowoltaiki

Proces składania wniosków dotyczących wymiany źródeł ciepła oraz instalacji paneli fotowoltaicznych został już zakończony. Przyszedł czas na podsumowania i podpisywanie umów. Jak to wygląda w Częstochowie?

Do końca kwietnia, mieszkańcy Częstochowy mogli składać wnioski na dotacje ekologiczne związane z modernizacja źródeł ciepła, fotowoltaiką oraz usuwaniem azbestu.

W sumie złożono 91 wniosków, z których większość -61, dotyczyło modernizacji źródeł ciepła, 21 związanych było z montażem paneli fotowoltaicznych, a 10 wniosków – z usuwaniem wyrobów azbestowych.
W Urzędzie Miasta trwa proces weryfikacyjny wszystkich złożonych wniosków, a te, które dotarły najwcześniej, doczekały się już dalszego etapu czyli podpisania umów. Do 15 maja podpisano ich już w sumie 14, z czego najwięcej, bo aż 9, dotyczy wymiany ogrzewania.

Osoby, które zdecydowały się na likwidację kotła opalanego węglem i zastąpienie go ekologicznym źródłem ciepła, mogą liczyć na dofinansowanie do 70 % kosztów netto zakupu nowego pieca, lub kosztów przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Maksymalna kwota, na jaką mogą liczyć to 6 tys. złotych.

Program miejskich dotacji dotyczących wymiany starych, węglowych kotłów na inne, ekologiczne rozwiązania, realizowany jest Częstochowie już od 20 lat. W tym czasie udało się wymienić na terenie miasta 1,7 tysiąca źródeł ciepła.

Dodatkowo, od kilku lat, mieszkańcy mogą skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.