fbpx

Częstochowa. Iluminacja świąteczna rozbłyśnie już 1 grudnia

W piątek, 1 grudnia rozbłyśnie w centrum Częstochowy świąteczna iluminacja. W pierwszy weekend grudnia na placu Biegańskiego odbędą się też koncerty i świąteczny jarmark, którego partnerem jest Urząd Marszałkowski. Dodatkową atrakcją będzie 33-metrowe koło widokowe.

– Zbliża się czas przedświątecznych przygotowań. Dlatego już dziś – wspólnie z Województwem Śląskim oraz Częstochowską Organizacją Turystyczną – chcemy zaprosić w piątek o godz. 18 na wydarzenie, dzięki któremu odczujemy w mieście świąteczny nastrój  – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – W ramach „Świątecznej Częstochowy” przez weekend będą też inne atrakcje, stoiska oraz koncerty, z piątkowym występem Chłopców z Placu Broni.  

W centrum Częstochowy czuć już zapach świąt, bo rozpoczął się montaż żywej choinki na placu Biegańskiego. To 12-metrowa daglezja pochodząca z posesji przy ul. Wyszyńskiego, pozyskana dzięki zgłoszeniu drzew przeznaczonych do usunięcia przez mieszkańców, które można dzięki temu zagospodarować jako miejskie choinki (druga mniejsza daglezja stanie w na placu Orląt Lwowskich).

Częstochowa. Iluminacja świąteczna rozbłyśnie już 1 grudnia 2
Fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy

Oprócz choinki, plac Biegańskiego od 1 grudnia zmieni się w świąteczny plac zabaw z takimi elementami przestrzennymi jak: lokomotywa, bolid, karuzela, bombka czy ramka, w której będzie można sobie zrobić zdjęcie (sponsorem ramki jest Tel-Bruk). Pojawią się także inne elementy świetlne, jak sople ledowe – pomiędzy słupami oświetlenia w Al. NMP, komplety lampek świetlnych, które zostaną powieszone na drzewach, a także elementy ramowe na słupach (montaż zlecił Miejski Zarząd Dróg). Firma Jawo tradycyjnie już zajmie się dekoracjami w III Alei, przy fontannie „Dziewczynka z gołębiami”.

Dzięki partnerstwu z Urzędem Marszałkowskim miasto zaplanowało też inne atrakcje, w tym – w sobotę i niedzielę jarmark mikołajkowo-przedświąteczny, a także koncerty – od piątku do niedzieli.

Częstochowa. Iluminacja świąteczna rozbłyśnie już 1 grudnia 3
Fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy

Muzyczną gwiazdą piątkowego wieczoru będą Chłopcy z Placu Broni, w sobotę – kwintet jazzowy Michała Rorata, a w niedzielę folkowa Kapela Góralska Hora.

Zasadnicza część piątkowej imprezy rozpocznie się o godz. 18, po rozświetleniu placu Biegańskiego. Tego dnia na placu pojawi się Święty Mikołaj i elfy. 1 grudnia na placu powinno też już działać koło widokowe wysokości 33 metrów, z którego będzie można oglądać panoramę przystrojonego świątecznie centrum miasta. To przedświąteczna nowość na „Bieganie”. „Częstochowa Eye” na głównym placu naszego miasta będzie jedyną komercyjną  przedświąteczną atrakcją (oprócz jarmarku w III Alei NMP).

red., mat. UM Częstochowy