fbpx

3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza za nami [ZDJĘCIA]

Czterodniowy 3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza za nami. Za jego stronę organizacyjną odpowiadał po raz kolejny Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”.

3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza rozpoczął się w czwartek, 23 listopada. Wydarzenie zainaugurowano odsłonięcie muralu, którego autorem jest Marek Laskowski. Można go zobaczyć w siedzibie Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” przy ul. Dąbrowskiego 1. Potem odbyła się debata „Poezja kobieca czy kobiet?”. Na ten temat dyskutowały trzy poetki – Karina Caban, Ewa Frączek-Biłat i Katarzyna Zwolska-Płusa. Dopełnieniem czwartkowych wydarzeń był Turniej Jednego Wiersza zorganizowany w Resto & Pub Szafa Gra.

3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza za nami [ZDJĘCIA] 2
3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza (fot. Ł.Kolewiński)

Drugi dzień przyniósł debiut poetycki Rafała Cuprjaka. Autor promował tom „Manifesty”. Na muzyczny deser zagrała olkuska grupa Baza Ludzi Żywych, którego jednym z członków jest znany poeta Łukasz Jarosz.

Sobota, 25 listopada obrodziła w spotkania autorskie, a wydarzeniem towarzyszącym były targi książki. Można było posłuchać rozmowy z Marzanną Bogumiłą Kielar, laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Paszportu „Polityki”, której debiut „Sacra conversazione” był bardzo dobrze przyjęty przez krytykę literacką.

3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza za nami [ZDJĘCIA] 3
3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza (fot. Ł.Kolewiński)

Z kolei twórczość rapera Piotra „Magika” Łuszcza, znanego z grupy Paktofonika zaprezentował poeta Marcin Jurzysta, redaktor tomu „Excalibur”. Dopełnieniem tego była wystawa fotografii Marka Jurzysty.

Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu był Jerzy Jarniewicz, poeta, tłumacz i krytyk literacki, który za ostatnio wydany tom „Mondo cane” otrzymał Nagrodę Literacką NIKE. Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, a za całokształt twórczości został uhonorowany Nagrodą im. Juliana Tuwima.

3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza za nami [ZDJĘCIA] 4
3. Festiwal Poezja Jest Najważniejsza (fot. Ł.Kolewiński)

Ostatniego dnia Festiwal Poezja Jest Najważniejsza przeniósł się do Ratusza, gdzie odbyło się spotkanie z poetką Iryną Ciłyk z Ukrainy i tłumaczem Bohdanem Zadurą. Promowano tom „Głębia ostrości i inne wiersze”. Wydarzenie to było efektem rozpoczętej w ubiegłym roku festiwalowej współpracy z Towarzystwem Galeria Literacka.

red., mat. UM Częstochowy

Czytaj także: Poezja Jest Najważniejsza. Każdy powinien jej posmakować!