W 2020 roku prawie 1200 kontroli domowych pieców. Również coraz mniej czasu na wymianę starego kotła kopciucha!

0
1615

W 2020 roku częstochowska Straż Miejska na terenie Częstochowy przeprowadziła ponad 1200 kontroli domowych kotłowni. Takie kontrole są szczególnie bardzo ważne w sezonie grzewczym. Również jest coraz mniej czasu na wymianę starego pieca węglowego kopciucha na nowy ekologiczny kocioł.

Mimo łagodnej zimy sezon grzewczy trwa i na dworze można wyczuć od wczesnych godzin porannych do późnych nocnych smród dymu wydobywający się z kominów, dlatego Straż Miejska przypomina mieszkańcom Częstochowy, że w domowych piecach grzewczych nie wolno spalać śmieci (plastik, stare ubrania, lakierowane drewno), które przyczyniają się do powstania smogu. W 2020 roku strażnicy przeprowadzili dokładnie 1192 kontroli domowych kotłowni na terenie Częstochowy.

Pomimo licznych komunikatów, akcji społecznych i edukacyjnych dalej zdarzają się osoby, które nie przestrzegają przepisów. Straż Miejska przypomina, że taki proceder jest karany grzywną i doradza, by rozważyć wymianę starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny lub zmienić źródło ogrzewania.

Na terenie Województwa Śląskiego i Łódzkiego w 2017 roku weszła w życie uchwała antysmogowa. Według niej zabrania się palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem. Zobowiązuje ona również do wymiany starego pieca w ciągu pięciu lat.

Pierwszy termin wymiany upływa z końcem 2021 roku. Docelowo dopuszczone będą w Województwie Śląskim wyłącznie kotły spełniające standard emisyjny co najmniej klasy 5 normy PN-EN 303–5:2012 oraz ECODESIGN, oraz piece i kominki spełniające wymogi emisji, oraz sprawności wg ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r., w Województwie Łódzkim obowiązują te same standardy, ale pieców, których eksploatację rozpoczęto przed 1 maja 2018.

Zanim jednak zostanie wymieniony piec, warto pomyśleć o zmianie na lepszy gatunkowo opał oraz zmienić środek transportu na rower, gdy warunki atmosferyczne na to pozwolą. Na pewno będzie to z pożytkiem dla środowiska i otoczenia.

W 2020 roku prawie 1200 kontroli domowych pieców. Również coraz mniej czasu na wymianę starego kotła kopciucha! 1
Fot: gov.pl