fbpx

Wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Blachownia – Sylwią Szymańską

O najbliższych planach, nowych perspektywach i kolejnych inwestycjach rozmawiamy z Burmistrzem Miasta i Gminy Blachownia – Sylwią Szymańską

Pełni Pani funkcję burmistrza nieprzerwanie od grudnia 2014 roku. Gdybyśmy z lotu ptaka spojrzeli na tę dawną i obecną gminę? Jak bardzo zmieniła się ziemia blachowniańska? Mam na myśli najważniejsze inwestycje także te niewidoczne.

Sylwia Szymańska. W ciągu dwóch kadencji udało się naszemu samorządowi pozyskać na inwestycje dodatkowo prawie 100 milionów złotych, dzięki, którym gmina Blachownia przeszła ogromne zmiany. Z mało atrakcyjnego miasteczka zmieniła się w wygodne do życia i kuszące ciekawą ofertą miejsce do mieszkania i wypoczynku. Zrewitalizowaliśmy centralną część Blachowni, dzięki czemu powstało tu  pierwsze w powiecie centrum przesiadkowe, przebudowaliśmy dwa budynki, które dziś  służą mieszkańcom i organizacjom pozarządowym w celach społecznych.

Zagospodarowaliśmy park miejski, który dziś jest urzekającym miejscem wypoczynku mieszkańców i gości. Kluczową inwestycją, którą udało się zrealizować jest oczyszczenie zbiornika wodnego i zagospodarowanie terenu wokół jeziora. Dbamy również o infrastrukturę sportową naszej gminy. W roku 2019 zmodernizowaliśmy boisko Sahara i mamy kolejne plany na działania w zakresie rozbudowy obiektów sportowych. Priorytetową inwestycją bieżącej kadencji, którą właśnie realizujemy jest budowa kanalizacji za ponad 30 mln złotych.

Dzięki zewnętrznym środkom z UE i wsparciu Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych poprawie ulegnie standard życia mieszkańców, ale także korzystnie wpłynie to na piękny krajobraz ziemi blachowniańskiej i ograniczy zanieczyszczenie zarówno zbiornika, jak i wód podziemnych.

Blachownia
Miasto i Gmina Blachownia

Kiedyś Blachownia żyła z przemysłu, dzisiaj na terenie gminy działają mniejsze zakłady i placówki handlowe, ale patrząc na położenie Blachowni wśród lasów i nad wodą gmina powinna żyć z turystyki. Czy to się udaje? Wykorzystujecie wyjątkowe walory krajobrazowe gminy, których trudno szukać w powiecie częstochowskim?

Gmina Blachownia jest gminą miejsko-wiejską w powiecie częstochowskim, położoną kilkanaście kilometrów od Częstochowy przy drodze krajowej nr 46 łączącej częstochowską aglomerację z Opolem oraz przy autostradzie A1 biegnącej z południa na północ Polski. Choć Blachownia jest ściśle związana z przemysłem hutniczym i górnictwem rud żelaza, to dzisiaj dzięki rewitalizacji zbiornika, zagospodarowaniu terenów do niego przyległych, licznym miejscom parkingowym, staje się turystyczną alternatywą dla wyżyny krakowsko-częstochowskiej, coraz częściej odwiedzaną przez gości.

Przez teren miasta Blachownia prowadzą trzy szlaki turystyczne: Szlak Rezerwatów Przyrody Blachownia – Chorzew Siemkowice, rowerowy Szlak Lubliniecki Lubliniec – Częstochowa oraz rowerowy Szlak Wokół Częstochowy Słowik – Kruszyna.

Blachownia ma ogromną przewagę nad pozbawioną kąpielisk Jurą. Posiada 47. hektarowy zalew, który powstał w latach 40. XIX wieku na bagiennym rozlewisku Stradomki. Jego sąsiedztwo jest niezwykle malownicze i stanowi cenną perełkę przyrodniczą. Obszar chronionego krajobrazu Rozlewiska Górnej Stradomki jest ostoją dla ptactwa, zwierząt i roślin rzadkich gatunków. Obszary otaczające zalew włączono do powołanego ponad dwie dekady temu parku krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą.

W latach 70. XX wieku zbiornik w Blachowni cieszył się dużym zainteresowaniem miłośników wypoczynku nad wodą i wśród zieleni. Czy po oczyszczeniu jeziora, zbudowaniu plaży, daje się zauważyć, że turyści wracają do Blachowni nad wodę?

Wiele zmieniło się w naszej miejscowości od tamtego czasu. Z czasem jezioro stało się mało atrakcyjne dla turystów ze względu na słabą infrastrukturę wokół i zanieczyszczenie wody. W ostatnich latach poczyniliśmy jednak wiele inwestycji, które znacząco odmieniło nasz wizerunek. Nasz największy skarb to malownicze jezioro, kilka mniejszych zbiorników wodnych, ścieżki spacerowe i pięknie zagospodarowany park w centrum miejscowości, a wszystko to w otoczeniu lasów i wspaniałej dzikiej natury. Niezależnie od tego, czy jest się miłośnikiem pływania czy wędkowania, jezioro w Blachowni z pewnością spełnia oczekiwania turystów i miłośników sportów.

Nasza plaża to idealne miejsce na relaks i wylegiwanie się na ciepłym piasku, w pobliżu przeznaczonego do kąpieli wodnych kąpieliska. Dla tych, którzy pragną aktywności, dostępne są liczne atrakcje, takie jak siatkówka plażowa, kajaki, rowerki wodne a nawet popularna w tym sezonie pływająca barka i deski SUP. W stanicy wodnej można wypożyczyć rowery, sprzęty wodne oraz leżaki. Wokół zbiornika zamontowano liczne pomosty, a jeden z nich stał się łącznikiem z wyspą, na której od strony północnej znajduje się pomost z którego można podziwiać zachody słońca.

Jedną z wielu atrakcji w Blachowni jest wieża widokowa o wysokości blisko 18 m, usytuowana w północno-zachodnim narożniku jeziora. Niezapomniane zachody słońca nad jeziorem stanowią wyjątkową atrakcję dla wszystkich romantyków i amatorów spacerów. Miłośnicy przyrody, odnajdują tutaj miejsce idealne dla siebie. Otaczające nas tereny są rajem dla amatorów pieszych wędrówek, rowerowych przejażdżek, grzybiarzy i obserwacji ptaków. Wokół jeziora znajduje się malownicza ścieżka spacerowo-rowerowa, która zapewni odwiedzającym niezapomniane widoki i bliski kontakt z dziką przyrodą.

Na terenie wokół zalewu umieszczone zostały elementy małej architektury ogrodowej w postaci ławek wypoczynkowych oraz lamp oświetleniowych ze wspomaganiem solarnym. Po stronie południowej jeziora w miejscu gdzie znajdują się również liczne punkty gastronomiczne, usytuowane są dwie altany wraz z grillem dostępne dla wszystkich osób, które zapragną odpoczynku blisko lustra jeziora. Odwiedzający naszą miejscowość mogą również zorganizować piknik na terenie zielonych – Błoni zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora oraz placu zabaw i tam delektować się harmonią z naturą. W tym miejscu organizowane są również koncerty i imprezy plenerowe.

Blachownia oferuje także bogatą ofertę gastronomiczną. Można zatrzymać się w którymś z lokalnych punktów i odkryć bardzo różnorodną ofertę dań, w których nawet najbardziej wymagający turyści znajdą coś dla siebie. Nasi lokalni restauratorzy w swojej ofercie mają zarówno pyszne  fast foody takie jak zapiekanki, hamburgery pizzę, ale także wykwintne dania i pyszne ryby. Do Blachowni warto przyjechać na lody, oferta tych deserów jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

W okresie letnim nad zalewem zauważamy zwiększoną frekwencję turystów i mieszkańców korzystających z walorów naszego jeziora, parkingi są oblegane, a osoby całymi rodzinami chętnie spacerują wokół zbiornika. Zimą również można liczyć na atrakcje w postaci np. bezpłatnego lodowiska, czy miejsca do morsownia, przez cały rok organizujemy także bezpłatne cotygodniowe treningi nordic walking. 

Blachownia
Miasto i Gmina Blachownia

Czy zmieniając centrum Blachowni nie zapomniała Pani o mieszkańcach ościennych osiedli i sołectw?

Gmina Blachownia to miasto i sześć sołectw. Od początku swojej pracy wspólnie z radnymi poprzedniej i obecnej kadencji realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju gminy, co oznacza, że zadania inwestycyjne planujemy do realizacji zarówno w centrum, jak i sołectwach i dzielnicach. Duże inwestycje, jak modernizacja dróg, oświetlenie, czy budowa kanalizacji realizowane są z budżetu gminy, nieprzerwanie jednak od 2015 roku Gmina Blachownia przeznacza 350 tysięcy złotych na projekty mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Najlepsze, zdaniem mieszkańców projekty są realizowane.

W ramach tych projektów remontowane są place zabaw, centra rekreacyjne. W każdym naszym sołectwie ze środków z budżetu obywatelskiego i z funduszu sołeckiego powstały takie właśnie centra rekreacyjne, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać, organizować różne wydarzenia integracyjne. W centrach tych znajdują się place zabaw, siłownie zewnętrzne, domki rekreacyjne, boiska.

W naszych sołectwach prężnie działają sołtysi i stowarzyszenia na rzecz rozwoju małych ojczyzn. Organizowane są zajęcia muzyczne i językowe dla dzieci i dorosłych, spotkania kulturalne, warsztaty artystyczne, kulinarne, zajęcia sportowe. Wszystko to jest możliwe dzięki decyzjom Rady i Burmistrza w zakresie budżetu obywatelskiego i funduszu sołeckiego.  Mieszkańcy naszych sołectw mogą także korzystać z bezpłatnej komunikacji i dotrzeć do centrum gminy, na tereny rekreacyjne, nad zalew, do MDK, CAO, czy do urzędu. Organizując święto naszego samorządu – Dni Blachowni, czy pożegnanie lata staramy się integrować wszystkich mieszkańców gminy Blachownia.

Blachownia
Sylwia Szymańska Burmistrz Miasta i Gminy Blachownia

Gmina Blachownia pięknieje w oczach i staje się atrakcyjnym miejscem do życia i wypoczynku o czym świadczy liczba odwiedzających gości i wiele pozytywnych komentarzy na forach internetowych. Na zakończenie zapytam zatem o plany inwestycyjne na najbliższy czas.

Priorytetem pozostaje kanalizacja. Wytyczne dyrektywy unijnej nakładają na gminy obowiązek podłączania aglomeracji do kanalizacji, samorządy, które tego nie wykonają będą płacić wysokie kary. Ale w naszych planach inwestycyjnych oprócz kanalizacji jest jeszcze wiele innych zadań. Rozpoczęliśmy już inwestycje pn. Budowa żłobka w gminie Blachownia – żłobek powstanie w części budynku po wygaszonym gimnazjum przy ul. Bankowej 13, będzie miał odrębne wejście, a wewnątrz dwie sale dla dzieci, salę sensoryczną, toalety i pomieszczenie dla zatrudnionej kadry. W planie jest również rozbudowa placu zabaw o urządzenia dla dzieci do lat 3.

Kolejną inwestycją przewidzianą do realizacji jest budowa infrastruktury kulturalno-turystycznej. W ramach tego zadania powstanie po północnej stronie wyczekiwany przez dzieci park wodny, wraz z wodną zjeżdżalnią. Po południowej stronie natomiast planujemy budowę centrum multimedialnej rozrywki w skład którego wchodzić będzie muszla koncertowa, sala wystawowa, izba pamięci oraz centrum informacji turystycznej. Na ten cel planujemy rozbudować i dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami  pamiątkowy budynek dworca starej kolei żelaznej.

W otoczeniu powstanie także zaprojektowany przez dzieci plac zabaw. Natomiast wzdłuż nowego pasa zieleni (teren po dawnych torach kolejki wąskotorowej) powstanie edukacyjna ścieżka ekologiczna, na którą gmina już pozyskała środki z WFOŚ. Do modernizacji przewidzieliśmy także stadion, dom wycieczkowy i skatepark, mam nadzieję, że wkrótce obiekty OSIR-u przejdą metamorfozę, wymienimy ogrodzenie i dostosujemy kompleks sportowy do wysokich standardów.                        

Planując rozwój gminy wspólnie z Radą Miejską przewidzieliśmy tereny na budowę wielomieszkaniową. Przygotowujemy się zatem do realizacji inwestycji mieszkaniowych w naszej gminie, będzie to prawdopodobnie formuła społecznych inicjatyw mieszkaniowych lub spółdzielcze mieszkania lokatorskie.

To tylko niektóre plany inwestycyjne, nowa perspektywa unijna otwiera nowe możliwości, zatem z pewnością wystartujemy w konkursie na odnawialne źródła energii na budynkach użyteczności publicznej, a już wkrótce w ramach wspólnych działań międzygminnych rozpoczniemy przygotowania do budowy tras rowerowych – na terenie naszej gminy przy wsparciu środków z UE powstanie ok 15-kilometrowy odcinek trasy rowerowej przebiegającej przez subregion północny i łączącej sąsiadujące z nami gminy – Częstochowę, Konopiska, Wręczycę Wielką i Herby.

W najbliższych planach także dalsza budowa i modernizacja dróg, chodników, a także dobudowa oświetlenia gminnego i budowa parkingu przy targowisku miejskim. W celu poprawy bezpieczeństwa planujemy także rozbudowę monitoringu. Nasze działania nastawione są na poprawę komfortu życia naszych mieszkańców, ale ważnym celem jest także podniesienie atrakcyjności naszej gminy jako miejsca wypoczynku, rekreacji i uprawiania sportów.

mat. Miasto i Gmina Blachownia

Czytaj także: Jaroszówka na medal. Kolejne Gospodarstwo Agroturystyczne z Gminy Żarki nagrodzone

Wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Blachownia - Sylwią Szymańską 1
https://www.kotly-patrzyk.pl/
https://www.kotly-patrzyk.pl/oferta/pompy-ciepla/