Piękna piaszczysta plaża, lasy, ścieżki pieszo-rowerowe, wiele atrakcji przyrodniczych i historycznych oraz pyszne jedzenie. Warto w weekend zajrzeć do gminy Blachownia.
[post_gallery]
Jak dojechać?
Gmina Blachownia jest znakomicie skomunikowana – leży kilkanaście kilometrów na południowy-zachód od Częstochowy, przy drodze krajowej nr 46 łączącej częstochowską aglomerację z Opolem.
Z Częstochowy można się tu dostać także pociągiem oraz busem, wprost do wybudowanego centrum przesiadkowego w Blachowni.
Za moment do gminy dojazd będzie jeszcze łatwiejszy, gdyż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że przed wakacjami odda do użytku węzeł Częstochowa Blachownia na autostradzie A1.
Woda, plaża, las
Choć historia gminy Blachownia jest ściśle związana z przemysłem hutniczym i górnictwem rud żelaza, to dzisiaj ma ona ambicje stać się turystyczną alternatywą dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Ma ogromną przewagę nad pozbawioną kąpielisk Jurą – posiada piękny zalew, położony wśród lasów, które zresztą stanowią blisko 60 proc. powierzchni gminy. W latach 70. i 80. wypoczywali nad jego brzegami mieszkańcy całego regionu częstochowskiego. Potem zbiornik mocno podupadł.
To się zmieniło, gdy na początku 2017 roku wniosek gminy Blachownia o rekultywację zbiornika, zgłoszony kilka miesięcy wcześniej do ogólnopolskiego konkursu na dotacje z Unii Europejskiej, uzyskał ponad 12 mln zł dofinansowania . Stanowiło to 85 proc. wartości projektu obliczonego na… ponad 14 mln zł.
Dzięki temu gmina Blachownia może dziś zaprosić mieszkańców i turystów nad oczyszczony zbiornik z piękną piaszczystą plażą, ścieżką pieszo-rowerową wokół zbiornika i wieżą widokową oraz oświetleniem solarnym.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Blachowni już udostępnił turystom sprzęt pływający – rowery wodne i kajaki. Zachęca również do wypożyczania rowerów, którymi można pojeździć po pięciu trasach rowerowych przebiegających przez najciekawsze zakątki gminy Blachownia.
Tych, którzy chcieliby zostać w gminie Blachownia na weekend, OSiR zaprasza do swojego hotelu. Można tam skorzystać z siłowni, sauny, kortu do tenisa ziemnego, skateparku oraz krytej hali widowiskowo-sportowej.
Szczegóły na stronie OSiR w Blachowni http://osirblachownia.pl/.
Niewykluczone, że już niedługo z uroków zbiornika będą mogli korzystać także miłośnicy caravaningu. Gmina chce przygotować dla nich specjalne pole.Zalew od kilkudziesięciu lat był miejscem wypoczynku i rekreacji zarówno mieszkańców gminy, jak i powiatu oraz województwa. Jego rewitalizacja była marzeniem kilku pokoleń – mówi burmistrz Blachowni Sylwia Szymańska. – Dziś na naszych oczach te marzenia się ziściły i zalew stanie się kołem napędowym do rozwoju gminy.
Bezpieczeństwa turystów nad zalewem od niedawna strzegą kamery wysokiej jakości.
Nad zbiornikiem organizowane są liczne imprezy przyciągające gości z całej Polski, m.in. zimowe Zloty Morsów, Elemental Tri Series oraz Przełajowa Ósemka.
Przyrodnicze perełki
Gmina Blachownia to gratka nie tylko dla amatorów plażowania i kąpieli, ale także dla miłośników przyrody. Tutejsze lasy i podmokłe tereny są ostoją dla ptactwa, zwierząt i roślin rzadkich gatunków, chronionych w naszym kraju. Można więc urządzić sobie polowanie, oczywiście tylko z aparatem fotograficznym.
Obszary otaczające zalew w Blachowni obejmuje swoim zasięgiem Park Krajobrazowy „Lasy nad Górną Liswartą” (więcej na jego temat na stronie http://www.zpk.com.pl/parki-krajobrazowe/park-krajobrazowy-lasy-nad-gorna-liswarta
Przez miasto przebiega „Szlak Rezerwatów Przyrody” prowadzący przez Kłobuck i Krzepice do rezerwatów przyrody „Zamczysko”, „Dębowa Góra”, „Modrzewiowa Góra” i „Mokry Las”.
Kilkanaście lat temu na terenie gminy Blachownia powstał Obszar Chronionego Krajobrazu „Rozlewisko Górnej Stradomki”, o powierzchni ponad 100 hektarów. Na jego terenie występują cenne okazy roślin i zwierząt. Przedstawicielami fauny są m.in. łosie, żmije zygzakowate, zaskrońce oraz kilkadziesiąt gatunków ptaków w tym: perkozy dwuczube i rdzawoszyje, derkacze, kruki, puszczyki, myszołowy oraz jastrzębie. Reprezentantami flory są m.in. orlik pospolity, grążel żółty, rosiczka okrągłolistna, naparstnica, mieczyk dachówkowaty, storczyk i widłaki.
Inne atrakcje gminy Blachownia
Źródełko św. Huberta w Cisiu
Turyści, którzy chcieliby skosztować źródlanej czystej wody, mogą się wybrać nie tylko na Jurę, ale takze do sołectwa Cisie w gminie Blachownia. Znajduje się tam źródełko św. Huberta. To jedno ze źródeł rzeki Stradomki. Wodzie ze źródełka mieszkańcy gminy Blachownia przypisują działanie lecznicze. W pobliżu źródełka mieszkańcy wymurowali kamienną kapliczkę św. Huberta. W dniu święta patrona odbywają się tam uroczyste msze. Do źródełka można przejść się spacerem ścieżką dydaktyczną od kościoła w Błaszczykach.
Co wspólnego mają Robert Kubica i 19. południk?
Ci, którzy wjeżdżają do gminy Blachownia od strony Częstochowy drogą nr 46, tuż za autostradą A1 po prawej stronie dostrzegą tor „Wyrazów”. Jest on użytkowany przez pasjonatów motoryzacji od kilkudziesięciu lat. Początkowo służył cartingowcom i dysponował homologacją, był jedynym znanym w Polsce południowej torem treningów i wyścigów cartingowych. Jeździło tu wielu znanych polskich kierowców, w tym Robert Kubica i Bartłomiej Mirecki.
Pod koniec lat 90. tor stracił homologację i zaczął podupadać. Trwały debaty na temat jego przyszłości, bo nie wiadomo było, co zrobi z nim właściciel, czyli Skarb Państwa. Niewiadomą pozostawał też przebieg sąsiadującej z nim autostrady A1.
Kilka lat temu wszystko się jednak zmieniło. Właścicielem terenu, na którym znajduje się tor w Wyrazowie, stała się gmina Blachownia. Budowa autostrady też nie zagroziła losom toru „Wyrazów”. Dlatego gmina planuje obecnie modernizację toru. Co ciekawe, tuż obok toru „Wyrazów” przez gminę Blachownia przebiega 19. południk.
Centrum Aktywności Obywatelskiej czyli zameczek cara Romanowa II
Będąc w Blachowni warto zerknąć na budynek Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza, w pobliżu Urzędu Miejskiego. Gmina Blachownia niedawno zrewitalizowała go przy wsparciu środków Unii Europejskiej. To budynek, w którym kiedyś mieścił się zameczek cara Romanowa II. Pełnił on też inne funkcje: był domem zarządców huty w Blachowni, siedzibą SS, szkołą i blokiem mieszkalnym. Dziś jest domem dla stowarzyszeń, organizacji, seniorów, niepełnosprawnych, Uniwersytetu III Wieku i wszystkich mieszkańców chcących aktywnie działać na rzecz rozwoju gminy oraz integracji i aktywizacji społeczności lokalnej.
USC w budynku stacji kolejowej
Urząd Stanu Cywilnego w Blachowni, sąsiadujący bezpośrednio z zalewem, znajduje się w niewielkim budynku, w którym kiedyś mieściła się stacja kolejowa. Wyremontowany kilka lat temu budynek liczy sobie ponad 100 lat. Linię kolejową prowadzącą przez Blachownię oddano do użytku w 1905 roku. Była to stacja końcowa i pojedyncza, tor kończył się „ślepo”.
Pensjonat w Ostrowach
W sołectwie Ostrowy warto zobaczyć budynek dawnego Pensjonatu „Leśniczówka”. Budynek był własnością rodziny handlarzy alkoholami i restauratorów żydowskich z Częstochowy – Państwa Reicherów. Został uroczyście otwarty w 1926 roku. Przez lata budynek pełnił również inne funkcje. Podczas II Wojny Światowej był siedzibą władz Landkreis Blachownia, po wojnie szpitalem. Jego historię można przeczytać na blogu historycznym http://historia.blachownia.com/2019/05/18/historia-pensjonatu-lesniczowka-w-ostrowach/http://historia.blachownia.com/2019/05/18/historia-pensjonatu-lesniczowka-w-ostrowach/
Pyszne jedzenie
Turyści, którzy po obejrzeniu wszystkich atrakcji w gminie lub po całym dniu plażowania, zechcą zjeść coś dobrego w Blachowni, nie zawiodą się. Tuż przy zalewie można skosztować m.in. znakomitych dań z makaronu i naleśników („Smaki świata”), wyśmienitych hamburgerów i pizzy („ToTutaj”) oraz pysznego kebaba (Istanbul Kebab). Nieco dalej od zalewu pyszne posiłki serwują restauracje „Kmicic” oraz „Bajka”. Warto wspomnieć, że w Blachowni działa też znana i znakomita Pracownia Tortów Artystycznych „Słodyczolandia”.
- Serdecznie zapraszamy wszystkich do naszej pięknej gminy – mówi burmistrz Sylwia Szymańska.