fbpx

Bierzesz kredyt? Ekspert radzi: zapoznaj się z prawami i obowiązkami (część 3)

Jakie są prawa i obowiązki kredytobiorcy? Z jakiej ustawy możemy się o nich dowiedzieć? Na te pytania odpowiada naszym Czytelnikom ekspert kredytowy grupy ANG – Kamila Januszewska.

– To już trzeci odcinek porad. Tym razem chciałabym poruszyć bardzo ważną kwestię – mianowicie praw i obowiązków kredytobiorcy – mówi ekspert kredytowy grupy ANG – Kamila Januszewska. – Bo czym tak naprawdę jest kredyt jak nie produktem, który banki oferują do sprzedaży nam, konsumentom? Dlatego przygotowując się do podpisania umowy należy znać swoje prawa oraz wynikające z tego obowiązki konsumenckie.

Swoje prawa i obowiązki kredytobiorca ma ściśle określone w ustawie o prawie bankowym z 1997 roku (Dz.U.1997 Nr 140, poz. 939). Warto się z nim dokładniej zapoznać.

Zacznijmy od przyjemniejszej strony porad, tej określającej co może kredytobiorca.

– Niestety, większość nabywców zapytanych o swoje prawa, nie potrafi ich wymienić. Dlatego z pomocą zawsze przychodzi ekspert, który przygotuje nabywcę merytorycznie do sytuacji – przekonuje Kamila Januszewska.

kredyt hipoteczny

Jakie są prawa kredytobiorcy?

Przede wszystkim prawo do uzyskania pełnej informacji o produkcie, o który wnioskuje. W przypadku kredytu hipotecznego są to informacje na temat okresu kredytowania, kosztach kredytu, terminach spłat rat, stopie oprocentowania, RRSO, zasadach spłaty zobowiązania.

Kredytobiorca ma również prawo do wiedzy na temat ewentualnej konieczności zawierania dodatkowych umów związanych z ubezpieczeniem.

Powinien też wiedzieć, jakie poniesie koszty notarialne w związku z zawieraną umową.

 Niezwykle istotne jest prawo do odstąpienia od umowy. Kredytobiorca jako konsument ma prawo w ciągu 14 dni odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. Powinien również mieć wiedzę, że nie ponosi żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy. Jedyną koniecznością jest pokrycie odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu, do dnia jego spłaty. Konsument ma na to 30 dni od czasu złożenia oświadczenia.

Najważniejsze niewątpliwie jest prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązań. W momencie przed terminowej spłaty kredytu jego całkowity koszt ulega obniżeniu o koszty dotyczące okresu, o który skrócono czas obowiązywania kredytu.

Kredytobiorca ma wreszcie prawo do wyjaśnienia w przypadku uzyskania odmownej decyzji.

Bierzesz kredyt? Ekspert radzi: zapoznaj się z prawami i obowiązkami (część 3) 1

Jakie są obowiązki kredytobiorcy?

– Znamy już nasze prawa, więc przejdziemy teraz do obowiązków, które należy spełnić wobec banku – mówi ekspert kredytowy grupy ANG – Kamila Januszewska.

Najważniejszym obowiązkiem kredytobiorcy jest przede wszystkim zwrot wykorzystanego kredytu w czasie określonym w umowie oraz spłata odsetek.

Podobnie zapłata jednorazowej prowizji za korzystanie z środków pieniężnych na warunkach określonych w umowie.

Kredytobiorca ma również obowiązek korzystania z środków pieniężnych zgodnie z przedstawionym przez niego celem we wniosku kredytowym.

– Jeżeli zaciągamy kredyt na zakup domu lub mieszkania, bądź na budowę domu, to na to mamy przeznaczyć pożyczone od banku pieniądze – wyjaśnia ekspert kredytowy grupy ANG. – W żadnym wypadku nie wolno nam wykorzystać kwoty kredytu na inne cele. Złamanie obowiązków skutkować może wypowiedzeniem przez bank umowy w trybie natychmiastowym.

W niektórych przypadkach kredytobiorca ma obowiązek zapłacić dodatkową prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. Prowizja nie może przekraczać więcej niż 1 proc. spłacanego zobowiązania, jeżeli okres przekracza rok do końca spłaty kredytu. Poniżej roku jest to 0,5 proc.

– Kiedy znamy już swoje prawa oraz obowiązki, podpisanie umowy o zawarcie kredytu nie jest już takie straszne – mówi Kamila Januszewska. – Warto pamiętać, że w razie wystąpienia problemów otrzymamy rzetelną pomoc fachowca. Warto zadawać pytania i korzystać z usług osób kompetentnych.

Kamila Januszewska jako ekspert ds. kredytów hipotecznych Grupy ANG poleca się i zachęca naszych Czytelników do skorzystania z jej pomocy, nawet w największych trudnościach.  Na wszelkie dodatkowe pytania chętnie odpowie pod numerem telefonu: 692 249 080 lub adresem: kamila.januszewska@grupaang.pl

Zobacz także: Kredyt hipoteczny krok po kroku. Ekspert radzi (część 2)