fbpx
Strona głównaBiznesKredyt hipoteczny krok po kroku. Ekspert radzi (część 2)

Kredyt hipoteczny krok po kroku. Ekspert radzi (część 2)

Kredyt hipoteczny nie musi spędzać nam snu z powiek. Kamila Januszewska, ekspert ds. kredytów Grupy ANG, przeprowadza naszych Czytelników przez wszelkie zawiłości. Dziś o tym, jakie warunki musi spełniać kredytobiorca i jaka jest rola profesjonalnego eksperta od kredytów hipotecznych.

Od czego należy zacząć staranie się o kredyt hipoteczny? Od próby ustalenia poziomu zdolności kredytowej. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ każdy bank wylicza zdolność kredytową inaczej. Finalnie może się okazać, że w jednym banku dostaniemy kredyt hipoteczny, w innym – niekoniecznie. Dlatego potrzebny jest tutaj kierunkowskaz w postaci eksperta kredytowego. Ekspert pomoże w znalezieniu i wyborze najatrakcyjniejszej oferty. Takiej, która będzie odpowiednio pasować do potrzeb kredytobiorcy.

– Większość klientów ma jasne oczekiwania wobec kredytu. Ma być tani! – mówi Kamila Januszewska, ekspert ds. kredytów Grupy ANG. – Zainteresowani często nie zdają sobie sprawy z tego, iż o atrakcyjności kredytu nie świadczy tylko i wyłączanie wysokość raty, jaką przyjdzie im płacić. Składają się na nią także dodatkowe koszty związane z jego udzieleniem oraz produkty powiązane z kredytem tj. konto, ubezpieczenie, karta kredytowa. Rzetelny ekspert zawsze o tym pamięta i każdy z wymienionych produktów bankowych omawia z klientem.

Kredyt we frankach
Kamila Januszewska

Kamila Januszewska tłumaczy, że jedną z wielu ról eksperta jest również przygotowanie i omówienie decyzji kredytowej, jej warunków ustalonych przez bank. Pamiętać należy, iż umowa z bankiem będzie zawiązana na kilkanaście, kilkadziesiąt najbliższych lat, dlatego wszystkie jej podpunkty muszą być dokładnie omówione. Ekspert pomoże też w zorganizowaniu spotkania w banku. 

Ostatni i najważniejszy punkt to wypłata kredytu hipotecznego. Po podpisaniu umowy z bankiem zostają do wykonania ostatnie formalności tj. popisanie aktu notarialnego, ubezpieczenie nieruchomości oraz złożenie wniosku w sądzie o wpis hipoteki. Zaufany ekspert zadba o to i pomoże nam przedrzeć się przez gąszcz zawiłych formalności bankowych.

Planujesz starać się o kredyt hipoteczny? Dowiedz się jak przygotować się do spotkania z ekspertem?

– Do pierwszej rozmowy z ekspertem należy przygotować informacje na temat formy zatrudnienia oraz formy prowadzonej działalności  gospodarczej. Udzielić będziemy musieli informacji o osiąganych miesięcznych dochodach netto oraz kosztach utrzymania gospodarstwa domowego. Niemałe znaczenie mają również pozostałe wydatki stałe lub okazyjne i wysokość wnoszonego wkładu własnego – wylicza Kamila Januszewska, ekspert ds. kredytów Grupy ANG. 

Następnym krokiem będzie sprawdzenie  historii kredytowej. BIK zbiera i przechowuje dane na których podstawie przygotowuje się raport o historii kredytowej. Na postawie raportu BIK powstaje scoring – czyli tzw. ocena punktowa. Im wyższa ocena, tym wyższe szanse na kredyt hipoteczny!

Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny

Kredytobiorca ma określone ścisłe prawa i obowiązki, które są wyszczególnione w ustawie Prawo bankowe (Dz.U.1997 Nr 140 poz.939 z późn. zm.) Najważniejszym, na którym się skupiamy to obowiązek zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w sposób i w terminie określonym w umowie oraz zapłata prowizji od udzielonego kredytu.  Na temat naszych praw i obowiązków ekspert ds. kredytów Grupy ANG opowie nam szczegółowiej w kolejnym odcinku naszego poradnika.

Kto może wziąć kredyt hipoteczny i jakie kryterium musi spełniać

Kredytobiorca to osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Określenie to odnosi się o osoby, która zaciąga kredyt na cel prywatny.

Aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny należy spełniać poniżej przestawione warunki:

– mieć ukończone 18 lat,

– mieć nadany numer PESEL,

– być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej,

– mieć stały dochód i posiadać zdolność kredytową (stały dochód w rozumieniu potocznym są to regularne wpływy z wynagrodzeń na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub dochody z prowadzonej działalności gospodarczej),

– mieć pozytywną historię kredytową.

– Mam  nadzieję, iż w skrócie i w ciekawy sposób udało mi się przedstawić wymagania banków odnośnie zaciągania kredytów oraz zachęcić do owocnej współpracy – mówi Kamila Januszewska, ekspert ds. kredytów Grupy ANG.

Kamila Januszewska, ekspert ds. kredytów Grupy ANG, odpowie chętnie na wszelkie pytania Czytelników pod numerem kontaktowym 692 249 080 oraz adresem [email protected]

Czytaj także: Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Poradź się eksperta!

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -