fbpx

„Beksiński. Drugie Muzeum”. Odwiedź wirtualnie wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki

Gdy muzea i galerie pozostają zamknięte dla zwiedzających, pozostaje nam wirtualny kontakt ze sztuką. Częstochowską wystawę „Beksiński. Drugie Muzeum” można obejrzeć bez wychodzenia z domu. Promuje ją kanał Pod Wiatr.

Prezentowana od 2016 r. w Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64) wystawa „Beksiński. Drugie Muzeum” jest trzecią największą ekspozycją prac wybitnego artysty. Większe zbiory mają jedynie Muzeum Historyczne w Sanoku (rodzinnym mieście malarza) oraz Nowohuckie Centrum Kultury.

Ostatnia z wymienionych wystaw przez dekadę prezentowana była w częstochowskiej instytucji. Pod nazwą Muzeum Zdzisława Beksińskiego pokazywano tu bowiem kolekcję należącą do paryskich marszandów Anny i Piotra Dmochowskich. Po latach kolekcjonerzy zdecydowali, że pora na zmianę, i tak dzieła nieżyjącego już twórcy trafiły do Krakowa. Dla Częstochowy była to ogromna strata, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki zawalczyła więc o to, by instytucja zyskała inne prace mistrza.

Wystawa "Beksiński. Drugie Muzeum" prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie
Wystawa „Beksiński. Drugie Muzeum” prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Małżonkowie zgodzili się bezpłatnie udostępnić instytucji -pod warunkiem „permanentnego” prezentowania prac zwiedzającym – inne dzieła ze swojej bogatej kolekcji. I tak odświeżone wnętrza dawnego muzeum wypełniły perełki, które nie były wcześniej prezentowane w Polsce. Od tej pory w Częstochowie można podziwiać 30 znakomitych rysunków i tyle samo obrazów autorstwa Beksińskiego.

Co więcej, we wnętrzu muzeum prezentowana jest niewielka ekspozycja prac francuskiego artysty Michela Henricota, które również pochodzą z kolekcji Dmochowskich. Jak podkreśla instytucja: „surrealna wyobraźnia łączy nazwiska obu artystów, choć każdy z niech pozostaje indywidualnością”.

W dobie pandemii pozostaje wirtualne kontakt ze sztuką

Niestety, w związku z obowiązującymi obostrzeniami, instytucje kultury w całej Polsce zmuszone zostały do zawieszenia działalności. Dotyczy to również muzeów i galerii sztuki. Miłośnicy twórczości Beksińskiego nie mogą liczyć na spotkanie z jego twórczością „na żywo”. Dzięki kanałowi youTube Pod Wiatr można zwiedzić muzeum wirtualnie. O fenomenie Beksińskiego opowiadają w nim wspomniana już dyrektor instytucji Anna Paleczek-Szumlas oraz Elżbieta Hak, badaczka twórczości mistrza.

-Uprawiał on wiele sztuk, należy je wszystkie poznać, aby zrozumieć jego fenomen. Aby zrozumieć to, co leży pomiędzy słowem a obrazem, pomiędzy fotografią a malarstwem, pomiędzy malarstwem a opowiadaniami. To wszystko łączy się w pewną całość – podkreśla Elżbieta Hak.

Z kamerą śladami Beksińskiego

Wystawa "Beksiński. Drugie Muzeum" prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie
Wystawa „Beksiński. Drugie Muzeum” prezentowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Materiał przygotowany został przez Roberta Jodłowskiego, specjalistę ds. kontaktów z mediami w Miejskiej Galerii Sztuki. Film wpisuje się w cykl „Podróże śladami Zdzisława Beksińskiego”. Tu dodajmy, że jego poprzednia odsłona poświęcona została imponującej kolekcji prezentowanej w Muzeum Historycznym w Sanoku (film dostępny jest TUTAJ).

-W planach mam dwa kolejne filmy. Obecnie instytucje kultury pozostają zamknięte dla zwiedzających, wchodzimy więc tam z kamerą. Wszystko po to, żeby osoby, które nie mogą teraz odwiedzać wystaw na żywo, mogły je obejrzeć w sieci i miały choćby taki wirtualny kontakt ze sztuką. „Pod Wiatr” to nie tylko kanał górski, ale też podróżniczy, popularnonaukowy – mówi Robert Jodłowski, autor kanału Pod Wiatr.

Więcej informacji o wystawie „Beksiński. Drugie Muzeum” i Miejskiej Galerii Sztuki można znaleźć na stronie www.galeria.czest.pl.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Miejska Galeria Sztuki. Zobacz w sieci wystawę prac Marcina Berdyszaka