fbpx

Częstochowski Park Wodny na finiszu

Częstochowski Park Wodny na finiszu.



Po przerwie spowodowanej pandemią z kopyta ruszyły prace przy budowie Parku Wodnego w Częstochowie. Obiekt, który powstaje na tyłach Hali Polonia, przy ul. Dekabrystów jest już gotowy w 95 procentach. Nowy, zmieniony z powodu epidemii koronawirusa termin otwarcie aquaparku to 15 września.

Częstochowski Park Wodny na finiszu 2

Obecnie nie ma już istotnych przeszkód, które utrudniałyby finalizację inwestycji, ale z uwagi na czasowe zamrożenie gospodarki, niezbędne było podpisanie aneksu do umowy wykonawczej, przesuwającej termin zakończenia prac na połowę września – wyjaśnia rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj. – Przez dłuższy czas nie było możliwości sprowadzenia z Włoch komponentów niezbędnych do instalacji wyposażenia, nie można było też skorzystać z pracy ekipy podwykonawcy z Czech.

Cała inwestycja kosztuje ponad 51 mln złotych. Zadanie obejmuje budowę obiektu sportowo-rekreacyjnego pod nazwą „Park Wodny w Częstochowie”. Inwestycja jest realizowana w formule „projektuj – buduj” na terenie pływalni letniej przy ul. Dekabrystów, którą użytkuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie.

Zakres robót obejmował: budowę budynku Parku Wodnego, dróg wewnętrznych, parkingów, chodników, niezbędnej infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu – informuje miasto. – Budynek zaprojektowano jako trzykondygnacyjny z podpiwniczeniem o prostej bryle z dachem płaskim. Usytuowano go w południowej części działki, dłuższym bokiem równolegle do ulicy Dekabrystów. Jego kształt i usytuowanie umożliwia pozostawienie maksymalnie dużych powierzchni plażowych między istniejącą Pływalnią Letnią a nowo projektowanym obiektem Parku Wodnego.

Zgodnie z projektem, w centralnej strefie hali basenowej umieszczono nieckę rekreacyjną z atrakcjami wodnymi. Wydzielono mniejsze strefy: dzika i leniwa rzeka, grota sztucznej fali, część ze sztuczną falą wytwarzaną za pomocą kuli, strefę z masażami pod i nadwodnymi, gejzerami powietrznymi, a także strefę relaksu i wypoczynku z leżankami i ławeczkami z masażem. W pobliżu niecki rekreacyjnej umieszczono baseny z hydromasażem oraz miejsca wypoczynku na leżakach. Wydzielona została również przestrzeń na brodzik dla dzieci. W obiekcie umiejscowiono dwie zjeżdżalnie typu „Anakonda” oraz jedną zjeżdżalnię rodzinną.

Punkty kasowe oraz szatnie – 227 szafek dla 554 osób, 20 przebieralni (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych) oraz dodatkowo 2 szatnie dla grup zorganizowanych dla łącznie 105 osób i 3 przebieralnie (w tym jedna dla osób niepełnosprawnych) ulokowano na parterze obiektu. Na piętrze zaś znajdzie się strefa SPA oraz taras relaksacyjny z placem zabaw, oraz część gastronomiczna w antresoli hali basenowej.
W piwnicach obiektu znajdzie się przestrzeń na parking oraz pomieszczenia magazynowe.
(Tekst i fot. IBS)