28 artystów malarzy (wychodzących również w trzeci wymiar) pokazuje swoje prace w szklanym pawilonie kawiarni Alternatywa 21 na Starym Rynku. Wernisaż ich wystawy „Ludzie—Relacje – Społeczeństwa” wyznaczył półmetek Po-Mostów Wielokulturowości – międzynarodowego festiwalu sztuk wizualnych.
Artyści reprezentowali różne regiony Polski, ale i bliską nam zagranicę. Tak więc w podpisach pojawiały się miasta: Bełchatów, Bielawa, Blachownia, Częstochowa, Jasionna, Lwów, Katowice, Koszalin, Kraków, Poznań, Świdnica. Jeśli to wiele jak na małą przestrzeń kawiarni, to pamiętajmy egzotyczne kraje, z których autorzy przysłali swoje dzieła na poprzednią festiwalową ekspozycję w Muzeum Częstochowskim. Bo przecież ten festiwal ma dać świadectwo wartości, jakie mieszczą się w różnorodności. Nie tylko estetycznej, jak w Alternatywie 21, ale też językowej, kulturowej czy wyznaniowej.
Tę formułę – jakże ważną w dzisiejszej Polsce – zaproponowało Stowarzyszenie Atina (bardzo aktywne w ostatnim czasie), a personalnie niezniszczalna i fantastycznie kreatywna Aneta Grobelak. Na wystawie „Ludzie—Relacje – Społeczeństwa” obecna była jako autorka, a na wernisażu jako gospodyni wieczoru. Towarzyszyła jej w tych obowiązkach Paulina Fronczak – wiceprezes Zarządu Fundacji Oczami Brata zarządzającej kawiarnią na Starym Rynku.
Międzynarodowa wystawa poplenerowa „Ludzie – Relacje – Społeczeństwa” to pokłosie pleneru, który w sierpniu 2023 roku odbywał na Festiwalowej ul. Mielczarskiego w Częstochowie. Chodzi oczywiście o trzecią edycję Festiwalu Kultury Alternatywnej E/FKA. Komisarz pleneru i wystawy – Anita Grobelak z Grupy artystycznej Atina od początku festiwalu realizuje zadanie skupiające artystów nie tylko z Polski.
– Co prawda wystawa już była prezentowana na festiwalu w sierpniu – przypomniała Anita Grobelak – ale teraz czas na jej nową aranżację i odsłonę, by ponownie skupić się na istocie „człowieczeństwa, „społeczności” i wzajemnych relacjach pomiędzy twórcami (tym razem jedynie w obrębie Polski, z gościnnym udziałem artystek ukraińskich). Efektem tych działań są prace stanowiące swoisty dokument wzajemnej komunikacji, wypowiedź o złożoności relacji społecznych i międzyludzkich powstała na drodze indywidualnych poszukiwań wartości artystycznych.
Kolejny etap Po-Mostów Wielokulturowości będzie miał miejsce w galerii częstochowskiej Zachęty – Konduktorowni 7 października.
Tadeusz Piersiak, fot. Wiesław Radzioch
Czytaj także: Muzyka zespołów Metallica i Queen zabrzmi symfonicznie w Częstochowie
https://www.kotly-patrzyk.pl/oferta/pompy-ciepla/