Firma Pekabex, lider nowoczesnego budownictwa systemowego w Polsce, wchodzi na rynek częstochowski z przytupem. Pierwszą inwestycją będzie budowa osiedla apartamentów na Starym Mieście przy ul. Katedralnej o powierzchni około 14,5 tys. m kw.
Stare Miasto w końcu zaczyna rozwijać się w ekspresowym tempie, inwestorzy dostrzegli bowiem ogromny potencjał tej dzielnicy, mianowicie walory turystyczne, a także świetną lokalizację tego miejsca. Do tej pory Stare Miasto należało do jednych z mniej atrakcyjnych w Częstochowie, najwyraźniej jednak w najbliższych latach powinno się to zmienić.
-Od dawna przyglądaliśmy się częstochowskiemu rynkowi mieszkaniowemu. Ostatecznie przekonało nas to, iż inwestycja znajdować się będzie w świetnej lokalizacji, w bezpośredniej bliskości do usług, infrastruktury miejskiej i komunikacji, a także fakt, iż wiele budynków na Starym Mieście zostało już zrewitalizowanych. Osiedle powstanie w naszej nowatorskiej technologii budownictwa modułowego. To nowoczesny sposób wznoszenia konstrukcji, do którego zalet należą m.in.: znakomita izolacja akustyczna , ognioodporność, możliwości technologiczne. Innowacyjna technologia prefabrykacji wpływa też na zmniejszenie śladu węglowego, zapewnia bezpieczeństwo na budowie, skraca czas oddania inwestycji oraz zapewnia niezależność od takich czynników jak warunki pogodowe, dostępność materiałów czy pracowników budowlanych. – podkreślił Edward Więcek, członek zarządu Pekabex Development.
Dodał także, że Pekabex dostrzega bardzo duży potencjał rozwoju rynku częstochowskiego i planuje stałą obecność na nim, co oznacza, że możemy spodziewać się w niedalekim czasie kolejnych inwestycji z udziałem firmy.
Osiedle apartamentów, które wybuduje Pekabex, będzie składało się z 300 mieszkań i lokali usługowych. Część z nich będzie przystosowana dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Na powierzchni 1 tys. m. kw. powstaną ustawne i słoneczne mieszkania o wielkości od 25 do 115 m kw., oraz lokale usługowe, których powierzchnia będzie oscylowała od 67 do 157 m kw.
Budowa apartamentów rozpocznie się najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku. W 2023 roku zostanie oddany do użytku pierwszy etap inwestycji, natomiast jej zakończenie będzie miało miejsce na początku 2024 r. Wszelki ruch samochodowy i miejsca parkingowe na osiedlu przy ul. Katedralnej, sprowadzone zostaną do garażu podziemnego.
– Projektując nowoczesne osiedla wielorodzinne, stawiamy przede wszystkim na funkcjonalność, trwałość i komfort mieszkań. Ważnym aspektem dla Pekabexu jest również szacunek dla środowiska i wspieranie zdrowego trybu życia, dlatego też w budynku zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne zasilające części wspólne, powstanie też pełna infrastruktura rowerowa. – zaznaczył Więcek.
Grupa Pekabex jest liderem nowoczesnego budownictwa systemowego w Polsce. Firma działa na rynku polskim i za granicą od 50 lat. Obecnie zatrudnia ponad 2000 osób, w tym wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską. Strategicznym celem grupy Pekabex jest osiągnięcie pozycji znaczącego gracza na rynku europejskim jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo systemowe z prefabrykacji.
Spółka dostarcza rozwiązania w zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych, jak również kompleksową budowę obiektów „pod klucz”. Rozwija także działalność deweloperską. Obecnie grupa Pekabex posiada 5 fabryk na terenie Polski (w Poznaniu, Bielsku-Białej, Mszczonowie oraz dwie w Gdańsku), a także jedną za granicą, mianowicie w niemieckim mieście Marktzeuln. Oprócz projektów w Polsce, realizuje też kontrakty w Szwecji, Niemczech i Norwegii.
W latach 2010-2011 Pekabex realizował projekty związane z budową stadionów na Euro 2012. Jako pierwszy zakład prefabrykacji w Polsce, wyprodukował prefabrykowane elementy obudowy na potrzeby tunelu pod Wisłą do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Kolejne lata są związane z takimi realizacjami, jak budowa Terminalu LNG w Świnoujściu, Dworca PKP w Poznaniu oraz Dworca Nowa Łódź Fabryczna. Z udziałem firmy powstał kompleks Olivia Business Centre w Gdańsku z najwyższym biurowcem w północnej Polsce czy fabryka Volkswagena we Wrześni.
Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, Pekabex Development ma na swoim koncie zrealizowane osiedla ,,Ja_Sielska” w Poznaniu oraz ,,Osiedlowa 43” pod Warszawą. Aktualnie realizuje oraz przygotowuje inwestycje mieszkaniowe i apartamentowe m.in na Helu, w Warszawie oraz w niemieckim Falkensee – ekskluzywnym przedmieściu Berlina.
W Częstochowie, oprócz inwestycji grupy Pekabex, niedawno rozpoczęła się także przebudowa wręcz rozsypującej się dawnej fabryki guzików Polgal, znajdującej się również na Starym Mieście, przy ul. Ogrodowej. Niebawem szkielet budynku przeobrazi się w osiedle mieszkaniowe. Przekształcaniem fabryki w nowoczesny apartamentowiec zajmuje się firma De Silva Haus. Pisaliśmy o tym tutaj.
Linda Nocoń-Ściebura