fbpx

Noc Muzeów w Częstochowie. Wydarzenia odbędą się online i na żywo

18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji Muzeum Częstochowskie organizuje w sobotę, 22 maja Noc Muzeów. Można w niej uczestniczyć zarówno online, jak i na żywo.

18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów. Święto to ustanowiono w 1977 r. w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. W coroczne obchody włącza się również Muzeum Częstochowie. Te ostatnie upływają jednak pod hasłem pandemii. Takie będą również te, które przypadają na 22 maja. Z tej okazji w Częstochowie odbędzie się Noc Muzeów. Przez wzgląd na sytuację epidemiologiczną będzie można uczestniczyć w wydarzeniu zarówno online, jak i na żywo.

– Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach on-line na naszym profilu Facebook oraz na wystawy stałe i czasowe prezentowane w naszych obiektach. Program i określenie zasad zwiedzania znajdują się w załączeniu. Ze względu na stan epidemii tegoroczna Noc Muzeów odbywa się w ograniczonym wymiarze. Liczba osób przebywających na ekspozycjach jest limitowana – zaznacza Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego.

Noc Muzeów w Częstochowie. Wydarzenia odbędą się online i na żywo 2
Noc Muzeów (mat. prasowe)

Te wydarzenia odbędą się w sieci!

Jeśli chodzi o propozycje online, które można śledzić na facebookowej stronie muzeum, o godz. 19 rozpocznie się spotkanie pod hasłem „Wióry, baźki i siódemki”. Taki tytuł nosi ekspozycja prezentowana w ramach projektu „Koziegłowy – zapomniany ośrodek twórczości rękodzielniczej”. Podczas transmisji online o projekcie i zorganizowanej w jego ramach wystawie opowie Ewelina Mędrala-Młyńska, kierowniczka Działu Etnografii. Uczestników czeka też internetowy wernisaż.

Godzinę później, rozpocznie się internetowe spotkanie „Jaćwingowie, zapomniani wojownicy” z kuratorami wystawy dr. Marcinem Engelem i Cezarym Sobczakiem z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Na finał, tj o godz. 21 o badaniach archeologicznych na Starym Rynku i przygotowywanej wystawie stałej „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą” w nowym pawilonie muzealnym Starego Ratusza opowiedzą archeolożki Iwona Młodkowska-Przepiórowska i Magdalena Wieczorek-Szmal.

Noc Muzeów w Częstochowie. Wydarzenia odbędą się online i na żywo 3
Muzeum Częstochowskie fot. Jacek Śliwczyński

Zwiedzanie wystaw z kuratorami

W Nocy Muzeów można uczestniczyć także na żywo. Obiekty Muzeum Częstochowskiego czynne będą w sobotę od godz. 16 do 22. Zwiedzanie odbywać się będzie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego COVID-19. Uczestników obowiązują maseczki, dezynfekcja i zachowanie odpowiedniego dystansu – co najmniej 1,5 m – od innych uczestników zwiedzania. Koszt wstępu na wydarzenia w ramach Nocy Muzeów wynosi 1 zł (w ramach promocji Muzeum Częstochowskiego).

Zwiedzanie wybranych propozycji będzie odbywało się z udziałem kuratorów. Kto chciałby skorzystać z propozycji, powinien wcześniej zapisać pod numerem tel. 504 757 502. Osoby zapisane będą miały bowiem pierwszeństwo w zwiedzaniu.

Noc Muzeów w Częstochowie. Wydarzenia odbędą się online i na żywo 4
Pawilon Wystawowy w Parku im. Staszica (fot. Jacek Śliwczyński/Muzeum Częstochowskie)

Jakie propozycje przygotowano?

W Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47) o godz. 16, 17, 18 i 19 możliwe będzie zwiedzanie wystawy „Wióry, baźki i siódemki” wraz z kuratorkami Eweliną Mędralą-Młyńską i Agnieszką Ciuk-Koćwin z Działu Etnografii. Limit wynosi po pięć osób.

Z kolei w Ratuszu, o godz. 17.00, 17.45, 18.30, 19.15 oraz 20.00 – w towarzystwie kuratora wystawy dra Juliusza Sętowskiego (kierownika Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego) – można będzie zobaczyć ekspozycję „1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy”. Tu limit również wynosi pięć osób.

Pawilon Wystawowy w Parku im. Stanisława Staszica zaprasza zaś o godz. 19, 20 oraz 21 na zwiedzanie wystawy „Jaćwingowie, zapomniani wojownicy” ze zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie z kuratorką ekspozycji z ramienia Muzeum Częstochowskiego Magdaleną Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii. Limit wynosi tu dziewięć osób.

Noc Muzeów w Częstochowie. Wydarzenia odbędą się online i na żywo 5
Dom Poezji (fot. Jacek Śliwczyński/Muzeum Częstochowskie)

Muzealne obiekty można zwiedzać od godz. 16 do 22!

Możliwe jest również zwiedzanie indywidualne muzealnych obiektów. Przewidziano je w godz. 16-22, z zachowaniem limitów liczby osób oraz z wyłączeniem godzin zwiedzania z kuratorem.

W Ratuszu czeka wystawa stała „Dzieje miasta Częstochowy” oraz czasowa – „1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” (przygotowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Częstochowie).

Galeria Dobrej Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy stałej „Sztuka Polska XIX i XX wieku” oraz czasowej – „Wióry, baźki i siódemki”.

Odwiedzając Park im. Staszica zwiedzić można Muzeum Górnictwa Rud Żelaza i wystawę stałą „Dzieje górnictwa rud żelaza” oraz Pawilon Wystawowy oferujący wystawy czasowe -„Jaćwingowie, zapomniani wojownicy” i „XXXIII Plener Miejski – Częstochowa 2020”.

Noc Muzeów w Częstochowie. Wydarzenia odbędą się online i na żywo 6
Rezerwat Archeologiczny (fot. Jacek Śliwczyński/Muzeum Częstochowskie)

W Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej (ul. Jasnogórska 23) na zwiedzających czeka stała ekspozycja poświęcona słynnej poetce. Z kolei w Muzeum Żydów Częstochowian (ul. Katedralna 8) można obejrzeć wystawę stałą „Żydzi Częstochowianie”.

Na częstochowian czeka również Rezerwat Archeologiczny (ul. Łukasińskiego 20). Tam, obok stałych wystaw: „Z mroku dziejów – kultura łużycka” i „Cmentarzysko kultury łużyckiej zachowane in situ”, prezentowana jest również czasowa ekspozycja  „100 lat Robotniczego Kluby Sportowego Raków (zrealizowana we współpracy z Archiwum Państwowym w Częstochowie).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.muzeumczestochowa.pl

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Filharmonia Częstochowska zaprasza na pierwsze koncerty na żywo