fbpx

Od 20 maja wchodzą w życie przepisy regulujące kwestie związane z użytkowaniem elektrycznych hulajnóg

W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy regulujące kwestie związane z użytkowaniem elektrycznych hulajnóg. Od 20 maja dzieci mogą korzystać z tego urządzenia w strefie zamieszkania pod opieką dorosłych. Osoby w wieku od 10 lat do 18 lat, które wybiorą się dalej, w „podróż” po mieście, będą mogły jechać hulajnogą elektryczną tylko jeżeli posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, czyli skuter, motorower i czterokołowiec lekki. To nie jedyna zmiana. Osoba jadąca na hulajnodze ma korzystać ze ścieżek rowerowych. W wyjątkowych sytuacjach może zjechać na chodnik, ale tam pierwszeństwo ma pieszy.

W nowych przepisach zdefiniowano hulajnogę elektryczną jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Oznacza to więc, że z jednej hulajnogi nie może korzystać więcej niż jedna osoba. Wożenie dzieci przez rodziców takim „pojazdem” od czwartku będzie zabronione.

Od 20 maja wchodzą w życie przepisy regulujące kwestie związane z użytkowaniem elektrycznych hulajnóg 2

Ustawa o ruchu drogowym precyzuje, że elektryczne hulajnogi mogą się poruszać z maksymalną dopuszczalną prędkością 20 km/h.
Od czwartku hulajnogą napędzaną elektrycznie będzie się można poruszać po drogach rowerowych lub drogach dla rowerów i pieszych lub pasa ruchu dla rowerów (jeżeli są one wyznaczone dla kierunku w którym się porusza lub zamierza skręcić).

W miejscach, gdzie brak ścieżki rowerowej hulajnoga można wjechać na drogę, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Po chodniku jazda hulajnogą będzie dopuszczana jedynie w wyjątkowej sytuacji, np. gdy droga dopuszcza poruszanie się po niej pojazdów z większą prędkością niż 30 km/h, a nadal brak ścieżki rowerowej lub pasa dla rowerów. Wtedy w drodze wyjątku hulajnogą wolno będzie wjechać na chodnik.

Przepisy precyzują, że w takiej sytuacji każda osoba inna niż pieszy korzystająca z chodnika albo drogi dla pieszych będzie obowiązana jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a także będzie obowiązana do zachowania szczególnej ostrożności, ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu.