fbpx

Żaluzje, czy rolety ? – oto jest pytanie

 

Dziś trochę informacji o dwóch bodaj najbardziej funkcjonalnych osłonach okiennych: roletach i żaluzjach. Dla tych, którzy mają problem z ich rozróżnieniem: żaluzje wykonane są z lamelek (listewek), a rolety … się rolują, czyli zwijają w rolkę. Obie z tych grup produktów łączy wspólna cecha – łatwa i szybka obsługa pozwalająca w prosty sposób skutecznie zasłonić okno. Obecnie bardziej popularne są rolety. Żaluzje są trochę w odwrocie, jakby zapomniane. Czy słusznie ?

Żaluzje, czy rolety ? - oto jest pytanie 2
Żaluzja zasługuje na większe zainteresowanie, niż otrzymuje obecnie


Gwiazda filmowa na emeryturze

Kilkadziesiąt lat temu wykonane z aluminium żaluzje często grały może i drugoplanowe, ale istotne role w filmach, głównie made in USA. To przecież rozchylając lamele żaluzji ukryty w domu policjant oczekiwał na powracającego swoją limuzyną gangstera, a detektyw przez uchyloną żaluzję robił zdjęcia, zdradzającej żonie. Ten właśnie rodzaj żaluzji iż cienkich aluminiowych lameli jest do dziś najbardziej rozpowszechnioną ich odmianą. Zamontować je można bezpośrednio na skrzydłach okiennych albo je przykręcając, albo zawieszając u góry skrzydła na bezinwazyjnych zaczepach. Stosując tę drugą metodę w żaden sposób nie naruszamy okna. Innym sposobem montażu jest montaż do ściany lub sufitu, kiedy żaluzje zasłaniają całe otwory okienne, nieraz tworząc ” ścianę żaluzji”. W tym przypadku częściej stosuje się żaluzje o szerszych lamelach. A same lamele poza aluminium mogą być wykonane z prasowanego drewna lub trawy bambusowej. Wybór kolorów i faktur jest bardzo szeroki. Pozwala to projektantom wnętrz używać żaluzji jako osłony okna w bardzo różnych aranżacjach dając oknom jednocześnie funkcjonalną, ale też dekoracyjną formę zasłony. Inną zaletą żaluzji jest ich duża odporność na uszkodzenia, zabrudzenia oraz możliwość ich dowolnie częstego czyszczenia. To wszystko czyni z żaluzji ( przy właściwym użytkowaniu) produkt wyjątkowo trwały.

Obsługa żaluzji (obracanie, podnoszenie i opuszczanie lameli) odbywać się może przy pomocy linek, drążków lub elektrycznie. W tej ostatniej wersji sterowanie za pomocą przycisku, pilota, smartfonu lub sterowania domem inteligentnym.

Wady i zalety poczciwej rolety

Wybór materiałów, z których produkowane są rolety ograniczać może chyba tylko wyobraźnia. Dlatego znamy rolety z tkanin jednobarwnych, żakardowych, drukowanych, z włókien traw, bambusa, tkanin podgumowanych, metalizowanych, antyalergicznych, niepalnych, etc…
Ta mnogość bierze się stąd, że roleta oprócz osłony przed słońcem i wścibskim sąsiadem może pełnić inne, bardziej wyrafinowane funkcje. Może zatem stanowić osłonę przed nagrzewaniem się pomieszczeń ( rolety thermostop i screen), przed hałasem, przed dostawaniem się do wnętrz alergizujących pyłków roślin, czy smogu. Te ostatnie , to jednak najczęściej rolety montowane na zewnątrz okna. Bo rolety także montować można na różne sposoby: do skrzydła okiennego, do ściany, do sufitu. Obsługa może odbywać się za pomocą łańcuszka, mechanizmu sprężynowego lub elektrycznie ( sterowanie przyciskiem , pilotem smartfonem lub instalacją domu inteligentnego). Spośród wielu zalet rolety wyłaniają się jednak jej nieliczne wady:
– większość rolet wykonanych z tkanin po ich silnym zabrudzeniu po porostu nie da się skutecznie wyczyścić. Wtedy konieczna jest wymiana tkaniny lub całej rolety.
– roletę zasłaniamy tylko w jedną stronę, najczęściej z góry do dołu. Są wprawdzie odmiany zasuwane z dołu do góry, lub w obu kierunkach, ale są znacznie droższe i bardziej awaryjne, o bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Żaluzje, czy rolety ? - oto jest pytanie 3
Rolety występują w szerokiej gamie odmian.Oddzielną grupę i można rzec hit ostatnich lat stanowią rolety Dzień/ Noc. Wykonane są nie z jednej , a z dwóch warstw tkaniny utkanej w pasy na przemian przezroczyste i zasłaniające. Pozwala to (wzajemnie nasuwające się na siebie pasy) regulować stopień zasłaniania okna.

Oddzielną grupę i można rzec hit ostatnich lat stanowią rolety Dzień/ Noc. Wykonane są nie z jednej , a z dwóch warstw tkaniny utkanej w pasy na przemian przezroczyste i zasłaniające. Pozwala to (wzajemnie nasuwające się na siebie pasy) regulować stopień zasłaniania okna.

Tak oto po krótce opisałem Wam najpopularniejsze chyba obecnie rodzaje osłon okiennych. Oczywiście mają one swoje ograniczenia techniczne, powodujące, że nie w każdym przypadku będą tą najlepszą formą zasłony. Ale o te szczegóły, jak zawsze, najlepiej przed zakupem zapytać takiego, jak ja sprzedawcę.

Wojciech Strona/ oknosfera.pl

fot. ADO, Deco-Sun, Spagnolo