fbpx

Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”

 

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste powietrze”. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił program, który realizowany jest w celu poprawy efektywności energetycznej, zmniejszenia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do powietrza z istniejących oraz z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Na realizację programu przewidziano 103 mld zł.

Osoby fizyczne, które są właścicielami budynków mieszkalnych oraz osoby, które rozpoczęły budowę owych budynków mogą starać się o dofinansowanie.

Dofinansowanie przeznaczone jest (miedzy innymi) na:

demontaż i wymianę źródeł ciepła na paliwo stałe starej generacji, niespełniających wymagań określonych w rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe;

montaż urządzeń i instalacji (spełniających wymagania techniczne określone w załączniku do programu), takich jak: kotły na paliwa stałe, węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrze, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody, wraz z przyłączami;

zastosowanie odnawialnych źródeł energii, takich jak: kolektory słoneczne, mikroinstalacje fotowoltaiczne (spełniające wymagania techniczne określone w załączniku do programu); w tym przypadku przewiduje się dofinansowanie wyłącznie w formie pożyczki;

wykonanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych, takich jak m.in. docieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych, wymiana i montaż stolarki zewnętrznej, montaż i modernizacja instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Terminy i sposób składania wniosków: Formy i wielkość dofinansowania:

Dofinansowanie będzie udzielane w formie: dotacji, pożyczki, dotacji i pożyczki.

O wielości dotacji, a jednocześnie wielkości ewentualnej pożyczki decyduje zamożność osoby ubiegającej się o dofinansowanie. Kwoty dofinansowania uzależnione są od wielkości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Warunki dofinansowania

Nie trzeba zwracać dotacji (choć możliwym będzie traktowanie jej jako dochód, od którego trzeba zapłacić podatek dochodowy). Pożyczki będą posiadały oprocentowanie zmienne nie większe niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniejsze niż 2% rocznie. Pożyczki będzie można spłacać przez 15 lat.

Uzyskanie dotacji nie wymaga konieczności jednoczesnego ubiega się o pożyczkę, ale wtedy pozostałe koszty należy pokryć z własnej kieszeni. Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z zakresem rzeczowym przedsięwzięć możliwych do dofinansowania w ramach programu.

Materiał został opracowany na podstawie informacji umieszczonych na stronie www.wfosigw.katowice.pl. W przypadku zainteresowania uczestnictwem w programie proponujemy kontakt z pracownikami punktu informacyjnego obsługującego program „Czyste powietrze” w Częstochowie, ul. Jana III Sobieskiego 7 (II piętro, punkt czynny w dni robocze w godzinach od 9:00 do 14:00).